Farmaceite, Saldus Zaļās aptiekas īpašniece Anita Ozoliņa vienlaikus ir arī zaļās domāšanas piekritēja. Teju divdesmit gadus viņa ļoti pievērsusies pirtošanai. Profesionāli pieprotot šo procesu, iespējama ne tikai dziļa organisma attīrīšana, bet arī sevis sakārtošana. Tieši jaunākās meitas Ievas veselības problēmas bija stimuls pastiprināti pievērsties un atklāt dabas dziedināšanas spējas, kuras mūsdienu sabiedrībā netiek adekvāti novērtētas.
Bērnībā Anitai nebija nekāda sakara ar farmāciju, kā jau visi bērni, viņa spēlēja dakterīšus – ārstēja lellītes un lācīšus. Krustmāte, pie kuras mazā meitene ik pa brīdim ciemojās, strādāja Ventspils slimnīcā par vecāko māsu. Anita iepazina sanitāra darbu, kurā visaizraujošākais viņai šķita rūpes par cilvēku. “Domājot par nākotnes profesiju, gribējās kļūt par ķirurgu, jo ļoti interesēja uzzināt, kas vēderā lācītim, spilvenam, arī cilvēkam… Tomēr krustmāte mani pārliecināja, ka šim arodam neesmu piemērota,” stāsta Anita.
Vēlme palīdzēt cilvēkiem
Tā kā vidusskolu Anita bija beigusi ar labām sekmēm, sniedzot dokumentus Rīgas Medicīnas institūtā (Rīgas Stradiņa universitāte), viņa pamanīja, ka ir tāda Farmācijas fakultāte, kurā, lai iestātos, vienā no eksāmeniem jāiegūst maksimālais vērtējums. Fizikas eksāmenā iegūstot maksimālo baļļu skaitu, Anita uzsāka studijas Farmācijas fakultātē praktiski neko nezinot par šo profesiju. Pie savas profesijas nonāca zināmā mērā slinkuma vadīta, kā vieglāk iestāties institūtā. Izpratne par to, ka tā ir laba iespēja palīdzēt cilvēkiem, radās tikai pēc tam. Aizmetņi zaļajai domāšanai sāka izpausties jau studiju laikā – pirmās darba iemaņas tika iegūtas Rīgas homeopātiskajā aptiekā, 3. kursa pētnieciskā darba tēma arī bija homeopātija.
Tā kā studiju laikā Anita ir aprecējusies un vīrs tika norīkots strādāt kolhozā Druva, tad abi jaunie speciālisti pārcēlās uz Saldu. Anita uzsāka darbu vienīgajā Saldus aptiekā par farmaceiti, ar studiju laikā iegūto pārliecību, ka farmācija ir viņas dzīves īstā profesija.
Galvenais ir cilvēks, ne peļņa
Pēc pirmās meitas piedzimšanas sākās atmodas laiki, kad daudzi jaunie speciālisti zaudēja darbu, tai skaitā arī Anita. “Sapratu, ka kaut kas jādara – jāmeklē iespēja veidot pašai savu aptieku,” atzīst Anita. Līdz pirmās aptiekas izveidošanai ceļš bija garš un grūts, bet Anita nepadevās un iecerēto panāca. 1996. gadā viņa beidzot pilnībā kļuva par savas pirmās izveidotās aptiekas īpašnieci, kuru nodēvēja par Saldus Zaļā aptieka. “Savā aptiekā strādāju tā, kā uzskatu par pareizu – galvenais ir cilvēki, tikai pēc tam var domāt par peļņu,” atzīst Anita. Iespējams tieši šis Anitas vadmotīvs bija veiksmes pamatakmens, jo kopumā Anita ir izveidojusi četras aptiekas un piecas filiāles. Šobrīd viņas pārvaldībā ir Saldus Zaļā aptieka un septiņas lauku filiāles, jo Skrundas Zaļo aptieku pārdeva kolēģei farmaceitei, Liepu aptieku uzdāvināju vecākai meitai, iegūstot Farmaceita diplomu, savukārt Pampāļu aptieku pārveidoja par filiāli. Aptieku filiāles bieži vien ir nerentablas, taču laukos ļoti nepieciešamas. Tāpēc jau ir lielās aptiekas, kuras vajadzības gadījumā nosedz filiāļu zaudējumus.
“Man ir prieks un gandarījums par paveikto. Darbs ir viens no atbalsta punktiem, kas palīdz saņemties, kad kļūst grūti.”
Pirts rituāla fenomens
Arī par zaļās domāšanas piekritēju Anita kļuva pakāpeniski – apmēram pirms gadiem 20 viņa iepazinās ar Dzīves skolas izveidotāju Alvi Stankeviču. Tad arī aizsākās aizraušanās ar pirtī iešanu. Pirtošana tā iepatikās, ka Anita ar vīru nolēma iegādāties zemi, kur uzcelt pirti un māju. Anitai pirtī iešana tik ļoti ieinteresēja, ka kļuva par Pirts skolas pirmās grupas kursanti. Mācīšanās process bija samērā drastisks – septiņus mēnešus katru sestdienu. Tad reizi mēnesī gada garumā pirtiņā tika slīpētas prasmes un iemaņas, lai gala rezultātā saņemtu pirts meistara sertifikātu. Iegūtās zināšanas Anita liek lietā gan pirts skolā, strādājot par pasniedzēju, gan individuāli ar klientiem pirtī.
Attīrīties no enerģētiskās drazas
“Arvien vairāk iedziļinoties pirtošanas niansēs, manas attiecības ar dabu un augiem kļuva arvien ciešākas – tos izmantoju pirts procedūrās un par attiecībām ar augiem mācu arī citus. Individuālās pirts procedūras ilgst 3 – 4 stundas – tā ir ļoti dziļa un nopietna sevis attīrīšana un sakārtošana. Tas ir veids kā tikt galā ar neatrisinātam problēmām, kuras nomoka. Pirtī cilvēks ar augu palīdzību tiek attīrīts no enerģētiskās drazas. Jo vairāk no tās atbrīvojas, jo vairāk cilvēks pats sāk sajust un saprast, kā atrisināt savas problēmas. Protams, mums ir arī sarunas, bet tā nav psihoterapija, – sarunas, pirts un augi spēj paveikt brīnumlietas. Jāapzinās, ka pašam jāspēj, jāgrib un ir jābūt gana drosmīgam ieraudzīt problēmu sakni un atrast sevī atbildes uz sasāpējušiem jautājumiem,” skaidro Anita.
Pavasara attīrīšanās
Pavasarī nemitīgi dzirdama frāze, ka jāattīrās, jāattīra organisms, bet no kā tad mums ir jāattīrās? Ziemā saules un svaigā gaisā ir bijis stipri par maz, jo daudz laika pavadām telpās, arī stress dara savu. Pienākot pavasarim, viss mostas, arī cilvēks grib mosties, bet, lai to paveiktu, jāatbrīvojas no ziemā uzkrātiem sārņiem. Ieteikumi, lai attīrītos, ir daudz un dažādi. Pirmais ieteicamais darbs ir sākt ar organisma skalošanu – to lieliski var izdarīt, dzerot kļavu, bērzu sulas – ieteicamais laiks 3 – 4 nedēļas. Ja nav pieejamas sulas, var pastiprināti lietot ūdeni, ieteicams šai laikā nedaudz ierobežot kafijas dzeršanu. Nākamais solis – pumpuri, ar kuriem var uzņemt daudz vitamīnu un pirmos pavasara impulsus. Ļoti veselīgi ir pirmie zaļumi – gārsa, jaunās nātrītes, tad zaķskābenes, pieneņu saknes, stumbri, lapas, māllēpenes, gaiļpiesītis…, tos var ēst zaļā veidā, bet jāatzīst, ka ne visi to var izdarīt, tāpēc svarīgi ir atrast savu attīrīšanās un enerģijas uzņemšanas veidu – tādu, kas ir vērtīgs, bet vienlaikus arī konkrētajam cilvēkam pieņemams. Var arī dzert tējas – paši vākt vai iegādāties aptiekās. Iespējams iegādāties dažādas organisma attīrošās tējas, kuras palīdzēs organismam atbrīvoties no sārņiem un sajusties labāk. Labs organisma attīrīšanas veids ir vienkārša pastaiga pa mežu, pēc iespējas dziļāk plaušās ievelkot svaigo meža gaisu. Iedomājoties, ka visu meža enerģiju ieelpojat sevī un jūs jau sajutīsieties labāk. Patiesībā katrs cilvēka organisms vislabāk pats zina, kas tam nepieciešams, tāpēc ļoti svarīgi ir tajā ieklausīties. Pēc 3 – 4 nedēļu attīrīšanās kūres dzīve daudz skaistāka izskatīsies, jo pazūd nogurums, āda kļūst tvirtāka, acis spožākas, šķiet, ka pat debesis zilākas…
Augu terapijas neizsmeļamās iespējas
Anitai ir divas meitas – viena jau pati vada savu aptieku, bet otra šopavasar beigs vidusskolu. Tieši jaunākās meitas slimība bija tā, kas Anitu stimulēja vēl pamatīgāk pievērsties augu pasaules pētīšanai un izmantošanai veselības atjaunošanai. “Sešu gadu vecumā manai meita uzstādīja smagu diagnozi, bija jālieto spēcīgi medikamenti, kuri būtiski ietekmēja aknu un nieru stāvokli. Tas lika man meklēt alternatīvas, un es tās atradu. Pastiprināti pievērsos augiem un, pateicoties šai ārstniecībai, viņa šobrīd var sportot, dejot tautiskās dejas, pat nodarboties ar jogu. Pateicoties augu terapijai, viņa var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, nelietojot spēcīgos medikamentus. Ar dabas līdzekļiem ļoti daudz ko var izdarīt arī smagos gadījumos. Jāatzīst, ka patiesībā jau bērni ir tie, kas motivē vecākus meklēt risinājumus – un tas, kas patiesi meklē, arī atrod!”
Attīrīšanās receptes
Savāc nātru jaunos dzinumus. Tējkaroti ar kaudzi aplej ar verdošu ūdeni. Ļauj ievilkties. Tad nokāš un dzer pa malkam no rīta vienu krūzi. Pa dienu vēl divas. Kurss 4 nedēļas.
Pavasarī pa dienu apēd 10 jaunos pieneņu stublājus, lēni sakošļājot. Kurss divas nedēļas. Atgriež spēkus un darba prieku.
Pavasara attīrīšanās tēja: 15g nātres, 50g plūškoka jaunie pumpuri, 15g pieneņu saknes, 50g gaiļbiksītes. Dzer divas krūzes dienā.
Attīrīšanās tēja: tīruma kosa, bērzu lapas, maura retējs, maura sūrene. Tējkaroti maisījuma aplej ar glāzi karsta ūdens, nostādina un dzer pa malkam.
Ložņu vārpatai savāc sakneņus. 1ēdamkarote sakneņu uz 1gl ūdens. Vāra 20min.