APMĀCĪBAS

 

Klientu konsultācijas algoritmi XXVII

Farmaceita praksē svarīgākie analīžu rādītāji 2. daļa

2023.gada februāris – aprīlis

2023.gada sākumā aicinām Jūs piedalīties attālinātās mācībās Dr. V. Vestmanes un A. Behmaņa vadībā par iespējām izmantot laboratoriskos rādītājus farmaceita konsultācijā. Sniedzot konsultācijas aptiekas pacientiem par zāļu lietošanu ārsta noteiktu diagnožu gadījumā, farmaceita uzdevums ir ne tikai atgādināt pareizu to lietošanu, bet arī novērtēt zāļu iedarbību, motivēt pacientu lietot nepieciešamos medikamentus, kā arī palīdzēt risināt ar zāļu lietošanu saistītās problēmas (piemēram, vitamīna B12 deficīts, lietojot metformīnu, vai asiņošanas, lietojot antikoagulantus). Ievērojami grūtāk to ir izdarīt tādu saslimšanu gadījumā, kad zāļu iedarbību ir grūti novērtēt pēc pašsajūtas uzlabošanās, piemēram, urīnskābes mazināšanās īstermiņā var pat pastiprināt podagras simptomus.

Apmācības aicinām apmeklēt gan kolēģus, kas apmeklējuši pirmo daļu, gan kolēģus, kas apmācībām vēlas pievienoties tieši uz otro daļu. Šo apmācību mērķis ir palīdzēt farmaceitam atpazīt situācijas, kuru gadījumā konsultācijai un ieteikuma veidošanai būtu noderīga atsevišķu analīžu rādītāju novērtēšana. Šoreiz pievērsīsimies tādu pacientu analīžu rezultātiem, kad diagnoze jau ir pierādīta. No Dr. V. Vestmanes prakses apskatīsim praktiskas situācijas:

  • Kurās analīžu rezultāti būtu nepieciešami, lai pārrunātu terapijas efektivitāti – to mainīt vai gluži otrādi – pārliecināt, ka terapija sniedz gaidīto rezultātu.
  • Kur analīžu rezultāts nepieciešams, lai saprastu lietotā medikamenta blaknes, pielāgotu devu vai izskaidrotu pacienta sūdzības.
  • Kur analīzēs nejauši atrasts izmainīts rādītājs, lai gan sadzīviski izskaidrojams, ir radījis bažas pacientam.

 Dalība mācībās sastāv no divām daļām:

  • Lekcijas noklausīšanās – Jums ērtā laikā pirms nodarbības apmeklējuma aicinām noklausīties nodarbībai atbilstošo iepriekš ierakstīto lekciju un tā atkārtot galvenos faktus par svarīgākajiem analīžu rādītājiem un to interpretāciju. Sīkāk apskatītās tēmas pārrunāsim un dažādu aktivitāšu veidā apspriedīsim jau nodarbības gaitā.
  • Nodarbības apmeklējums Zoom vidē pārrunāsim neskaidros jautājumus, kas būs radušies pēc lekcijas noklausīšanās. Gan lekciju, gan aktivitāšu veidā pārrunāsim dažādu pacientu iespējamās konsultācijas, izmantojot piemērus no Dr. V. Vestmanes prakses.

Apmācību nodarbības plāns:

9:00-9:30 Pieslēgšanās, sakaru pārbaude.
9:30-10:00 Ievads, atbalstītāja uzruna.
10:00-11:30 Endokrinoloģiska pacienta analīžu rādītāji (vairogdziedzera saslimšanas un nepieciešamība      pielāgot zāļu devas, pankreatīts un pankreatīna preparātu pielietojums, aktualitātes CD terapijā un tās efektivitātes novērtēšanā).
11:30-12:00 Pirmais pārtraukums.
12:00-14:00 Kardioloģiska un nieru pacienta analīžu rādītāji (dažādi kardioloģiski rādītāji un marķieri, to pielietojums, asiņošanas risks. Rādītāji, kuri norāda uz nieru funkciju, nepieciešamību pielāgot zāļu devas).
14:00-14:30 Otrais pārtraukums.
14:30-16:30 Pilna asinsaina un izmaiņas tajā, t.sk. iespēja novērtēt dažādu zāļu blaknes un iespējas konsultēt to gadījumā. Urīna analīzes – raksturīgākās izmaiņas urīnceļu infekcijas gadījumā. Fēču analīzes – slēptās asinis. Pārbaudes darbs

Apmācību nodarbību grafiks:

1. grupa – 24. februāris Grupa nokomplektēta
2. grupa – 2. marts (ceturtdiena) Grupa nokomplektēta
3. grupa – 3. marts Grupa nokomplektēta
4. grupa – 10. marts Grupa nokomplektēta
5. grupa – 24. Marts Grupa nokomplektēta
 6. grupa – 31. marts Grupa nokomplektēta
7. grupa – 6. aprīlis (ceturtdiena) Grupa nokomplektēta
8. grupa – 14. aprīlis Grupa nokomplektēta
9. grupa – 21. aprīlis Ir brīvas vietas Ir brīvas vietas

 

Resertifikācijai: 18 TI punkti

Dalības maksa: 24 EUR (ieskaitot PVN)

Pieteikšanās: Zvanot uz Aptieku apvienība biroju pa tel. 67817767 vai rakstot uz e-pastu birojs@manaaptieka.lv (norādot vēlamo dalības grupu, dalībnieka vārdu un e-pasta adresi, uz kuru nosūtīt pieeju lekcijai un ielūguma saiti nodarbībai).

Priecāsimies Jūs satikt mācībās!