No 1. Aprīļa Latvijā stājas spēkā jauna kārtība kompensējamo zāļu recepšu izrakstīšanai.

*No 1. aprīļa Latvijā stājas spēkā jauna kārtība kompensējamo zāļu recepšu izrakstīšanai. Lai pacienti maksātu mazāk, no šī gada 1. aprīļa Latvijā ārsti kompensējamo zāļu receptē norādīs tikai zāļu aktīvo vielu, nevis zāļu nosaukumu. Savukārt aptiekā no zālēm ar vienādu aktīvo vielu un iedarbību pacientiem izsniegs zāles ar zemāko (referento) cenu.

  • Aktīvā viela ir zāļu galvenā ārstējošā viela. Palīgvielas veido zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības.
  • Zālēm ar vienādu aktīvo vielu un tādu pašu iedarbību var būt dažādi ražotāji, nosaukumi, izskats (krāsa, forma vai iepakojums) un var atšķirties to cena.
  • Lai pacientiem būtu jāmaksā mazāk, ārsts kompensējamo zāļu receptē no 1. aprīļa norādīs tikai zāļu aktīvās vielas nosaukumu.
  • Zāļu aktīvās vielas jeb starptautiskais nepatentētais nosaukums ir norādīts uz zāļu  iepakojuma maziem burtiem un nereti slīprakstā, un tas ir arī lasāms visu zāļu lietošanas instrukcijās. Šis nosaukums uz iepakojuma atrodas līdzās lielajiem burtiem uzrakstītajam konkrēta ražotāja ieviestajam zāļu nosaukumam.
  • No zālēm ar vienādu aktīvo vielu un iedarbību valsts maksā par tām (kompensē), kurām ir zemākā cena.

SARUNĀ AR ARSTU IZLEM!

  • ja lietosi valsts kompensējamās zāles, tad ārsts izrakstīs kompensējamo zāļu recepti, norādot aktīvo vielu.
  • Ja vēlāk tomēr pārdomāsi un aptiekā vēlēsies pirkt dārgākas zāles, Tev būs jādodas vēlreiz pie ārsta, lai saņemtu recepti citu zaļu iegādei par pilnu cenu.
  • Ja izvēlēsies lietot konkrēta ražotāja zāles, tad ārsts izrakstīs kompensējamo zaļu recepti tikai gadījumā, ja būs medicīnisks pamatojums konkrēta nosaukuma zāļu lietošanai. Piemēram, no citam zālēm pacientam ir bijušas blaknes vai ir alerģija pret kādu no zāļu palīg vielām.
  • Pārējos gadījumos ārsts izrakstīs parasto recepti un zāles būs jāpērk par saviem līdzekļiem – samaksājot pilnu cenu. Piemaksāt par dārgākām valsts kompensējamām zālēm aptiekā turpmāk vairs nevarēs.

Papildu info meklēt šeit: www.esparveselibu.lv

*No 2020. gada 1.aprīļa stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumi Nr.899 par “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”