Kas ir saaukstēšanās pulveru sastāvā?

Piezogoties pirmajiem saaukstēšanās simptomiem, dažiem no mums roka uzreiz stiepjas pēc kombinētajiem pretsaaukstēšanās līdzekļiem – pulverīšiem un tabletēm. To sastāvā ietilpst vairāki nopietni medikamenti samērā lielās devās, kas tiek maskēti zem dažādām augļu un ogu “garšām”.

 

Saaukstēšanās var izpausties dažādi – 50 % saaukstēšanās pacientu sūdzas par deguna aizlikumu, sāpošs kakls traucē 50-70 % pacientu, tāpat 50-70 % sūdzas par iesnām, par klepu – 30 %. Tikai ~10 % sūdzas par paaugstinātu temperatūru. Vismaz daļu no šīm sūdzībām solās mazināt kombinētie pretsaaukstēšanās līdzekļi. To sastāvā visbiežāk ietilpst:

 

Pretklepus līdzeklis

Kā pretklepus līdzekli šajos medikamentos visbiežāk izmanto dekstrometorfānu. Pretklepus līdzekļiem piemīt spēja mazināt klepus refleksu, tā rezultātā cilvēks klepo retāk. Tā varētu būt pareiza rīcība, ja klepus ir “sauss” – rejošs un kairinošs. Gadījumā, ja veidojas krēpas, šāda klepus bremzēšana nav vēlama.

Pretiesnu līdzeklis

Kā pretiesnu līdzeklis tiek izmantots pseidoefedrīns vai fenilefrīns. Abi šie līdzekļi iedarbojas uz deguna gļotādas asinsvadiem, tos sašaurinot. Tomēr līdzīgi tie var iedarboties arī uz citiem asinsvadiem,  tāpēc cilvēkiem ar sirds – asinsvadu slimībām, tie jālieto piesardzīgi.

Pretdrudža – pretsāpju līdzeklis

Par pretdrudža un pretsāpju darbību atbild paracetamols, dažkārt ibuprofēns. To izmantotās devas ir tuvu maksimāli pašārstēšanā atļautajām reizes devām – paracetamolam tas ir 1000 mg un ibuprofēnam 400 mg.

Neretas ir situācijas, kad saaukstēšanās simptomu mazināšanai tiek lietots kombinētais līdzeklis, bet galvassāpju vai drudža mazināšanai papildus cilvēki lieto kādu pretsāpju līdzekli, nezinot, ka tas jau iekļauts kombinētajā līdzeklī. Šādi tiek būtiski pārsniegtas maksimālās pretsāpju līdzekļu devas un ievērojami pastiprinās to nevēlamā iedarbība uz aknām un nierēm u.c.

Antihistamīns

Parasti antihistamīnus izmanto dažādu alerģisku simptomu (piem., alerģiskas iesnas, nātrene u.c.) novēršanai. Antihistamīniem piemīt arī vāji iemidzinoša darbība. Tam piemīt arī tūsku mazinošas īpašības, kas varētu būt noderīgas iesnu un klepus gadījumā. Pie šīs grupas pieder arī feniramīns, hlorfenamīns (hlorfeniramīns). Tomēr antihistamīnu lietderīgums saaukstēšanās simptomu mazināšanai tiek apšaubīts.

Kofeīns

Kofeīns spēj pastiprināt pretsāpju līdzekļa darbību. Tomēr jāņem vērā, ka šādas kombināciju drīkst lietot tikai ļoti ierobežotu laiku.

 

Ja vēlaties iegādāties pretsaaukstēšanās līdzekli:

1.            Izvēlieties tādu, kas atbilst traucējošiem simptomiem (piem., ja jums nav klepus, izvairieties no līdzekļiem, kas saturēs dekstrometorfānu utml.);

2.            Atcerieties, ka lielākā daļa no tiem nav piemēroti bērniem zem 6 g.v.;

3.            Antihistamīni un pretiesnu līdzekļi var būt nevēlami cilvēkiem gados;

4.            Pretiesnu līdzekļus saturoši preparāti nav piemēroti lietošanai grūtniecības laikā;

5.            Noteikti informējiet ārstu vai farmaceitu par citām saslimšanām un citiem lietotiem medikamentiem.

Saistītie raksti

Droši Jāņi – padomi svētku svinēšanai

Jāņi ir vieni no gaidītākajiem latviešu svētkiem, kas saistīti ar jautru... lasīt vairāk
Kas kaitē mūsu aknām

Kas kaitē mūsu aknām

Evita Hofmane Mūsdienās aizvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgam dzīvesveidam, tomēr daudziem... lasīt vairāk
Farmaceiti Līgu Ozoliņu ieinteresējis jāšanas sports

Farmaceiti Līgu Ozoliņu ieinteresējis jāšanas sports

Saldus Liepu Zaļās aptiekas īpašniece Līga Ozoliņa ir aktīva dzīvesveida piekritēja.... lasīt vairāk