Jāņi ir vieni no gaidītākajiem latviešu svētkiem, kas saistīti ar jautru līgošanu, ugunskura kurināšanu, naksnīgām peldēm un atpūtu pie dabas. Lai šie svētki aizritētu ne vien jautri, bet arī droši, svarīgi ievērot dažādus drošības pasākumus.
Ugunskura vietu izvēlieties pārdomāti, lai droša gan lieliem, gan maziem.
- Vietas izvēle. Ugunskuram jāatrodas tālu no ēkām, automašīnām, koku lapotnēm un citiem viegli uzliesmojošiem objektiem. Ideāli, ja ap ugunskuru ir izveidots aizsargājošs apļveida žogs.
- Ugunskura izmērs. Pārliecinieties, ka ugunskura izmērs ir pārvaldāms un atbilstošs svinību apmeklētāju skaitam.
- Uguns dzēšanas aprīkojums. Vienmēr blakus ugunskuram jābūt ūdens spainim, smilšu maisam vai ugunsdzēšamajam aparātam.
- Neleciet pāri ugunskuram. Ik gadu jāņubērni ir gatavi lēkt pāri ugunskuram, un ik gadu tiek gūtas apdeguma traumas. Ja tomēr to gribat darīt, tad pielūkojiet, lai nebūtu uzvilktas sintētiskas vai gaisīgas drēbes, kā arī nobaudīts kāds stiprāks dzēriens.
Pārtikas un dzērienu drošība
Jāņos bieži tiek patērēti gan alkoholiskie dzērieni, gan dažādi ēdieni. Lai izvairītos no pārtikas saindēšanās un citām nevēlamām situācijām, ievērojiet šādus ieteikumus:
- Pārtikas uzglabāšanas nosacījumi. Ievērojiet, ka gaļu un citus ātri bojājošus produktus nevar ilgstoši turēt ārpus ledusskapja. Ja nav pieejams ledusskapis, izmantojiet ledus kastes un citus dzesēšanas līdzekļus.
- Alkohola lietošanas nosacījumi. Alkohola lietošana jāveic atbildīgi, it īpaši, ja jāvada automašīna. Noteikti izvērtējiet iespējas, kā svinību apmeklētāji varētu droši nokļūt mājās.
- Apdomīga svētku mielasta baudīšana. Katrus gadu NMPD mediķi steidz palīgā aizrīšanās gadījumos, kas diemžēl dažkārt beidzas traģiski. Aizrīšanās gadījumā ļoti būtiska ir līdzcilvēku ātra reakcija. Ja nav iemaņu palīdzības sniegšanā, tad pirmās palīdzības padomus telefoniski sniegs tālruņa 113 izsaukumu pieņemšanas dispečers.
Personīgā drošība
- Izmantojiet drošus transporta līdzekļus. Ja plānojat doties uz Jāņu svinībām ar automašīnu, pārliecinieties, ka vadītājs ir saprātīgs un neizmanto alkoholu.
- Uzraugiet bērnus. Jāņu svinībās bieži ir daudz aktivitāšu bērniem. Pārliecinieties, ka bērni ir pieaugušo uzraudzībā, it īpaši tuvumā ugunskuram vai ūdens tilpēm.
- Precizējiet svinību vietas adresi. Dodoties svinēt pie radiem vai draugiem, svarīgi zināt precīzu adresi, lai vajadzības gadījumā to varētu nosaukt, zvanot uz ārkārtas palīdzības tālruni 112.
- Pirms svētkiem uzlādējiet mobilo tālruni. Jāņuzāles dodieties meklēt kompānijā ar uzlādētu mobilo tālruni, lai neapmaldītos un atrastu mājupceļu.
- Pirts, peldes un plosti – tikai skaidrā prātā. Katru gadu NMPD mediķi steidzas uz izsaukumiem, kad, atpūšoties pie ūdeņiem, cilvēki slīkst vai guvuši smagas traumas, diemžēl neiztiek arī bez letāliem gadījumiem. Tāpēc neejiet ūdenī alkohola reibumā, peldvietā neleciet ūdenī no augstuma ne uz galvas, ne kājām, neejiet peldēties naktī, it īpaši nezināmā peldvietā, nepeldiet viens, kā arī ūdenstilpes tuvumā ik mirkli uzmaniet bērnus.
Vides drošība
- Sargājiet dabu. Izvairieties no vienreizlietojamajiem plastmasas traukiem. Svinību vietu pēc pasākuma sakopiet, lai pēc jums tas nav jādara citiem.
- Ugunskurā nededziniet sadzīves atkritumus. Ja ugunskurā tiek mestas lietas, kuras nedrīkst dedzināt, kā, piemēram, plastmasu saturoši pārtikas iesaiņojumi un vienreizlietojamie trauki, tas ir drauds apkārtējo veselībai un videi.
Kur saņemt medicīnisko palīdzību svētku dienās? |
Ģimenes ārsta konsultatīvais tālrunis 66016001
Brīvdienās un svētku dienās darbojas visu diennakti, darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00. |
Pie dežūrārsta – ja nepieciešama konsultācija ģimenes ārsta kompetences ietvaros
Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās |
Steidzamās medicīniskās palīdzības punktā – traumas gadījumā |
Slimnīcas uzņemšanas nodaļā – ja apdraudēta veselība |
Dzīvībai kritiskos gadījumos jāzvana 113! |
Lai jautri un droši Jāņi!