Kas kaitē mūsu aknām

Evita Hofmane

Mūsdienās aizvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgam dzīvesveidam, tomēr daudziem joprojām ikdiena paiet stresā, steigā, garās stundās pie datora, kaut ko ātrumā uzkožot, aizskrienot līdz sporta zālei, kad iznāk laiks. Šāds dzīvesveids apmierina un saglabājas līdz brīdim, kad organisms sāk protestēt.

Par to, kādus signālus mums sūta viens no izturīgākajiem cilvēka orgāniem – aknas, kā tos atpazīt un censties nenodarīt pāri savai veselībai, stāsta Veselības centra 4 ģimenes un arodslimību ārste Karīna Vernere.

 

– Kādas funkcijas mūsu organismā veic aknas?

– Aknas ir viens no svarīgākajiem cilvēka orgāniem. Aknas “sagremo” visu, ko mēs ēdam un dzeram, tās pārstrādā arī visus lietotos medikamentus, ir asinsrades un limfoīdi aktīvs orgāns, kas ņem dalību infekciju izplatīšanā. Aknām ir ļoti daudz un dažādas funkcijas. Noteikti jāatzīmē, ka aknas pašas parasti nesāp, jo aknās nav muskuļu šķiedru. Arī tad, ja cilvēks būs 
pārēdies, daudz lietojis alkoholu, aknas nesāpēs, bet var sāpēt blakus esošie orgāni. Cilvēkam būs citi ar aknu nepietiekamību saistīti simptomi – vemšana, galvassāpes, slikta dūša.

 

– Tātad daudzu piekoptā taktika doties pie ārsta tikai tad, kad kaut kas sāk sāpēt, šajā gadījumā nederēs?

– Nez kāpēc pastāv mīts, ka par aknām jādomā tikai tiem cilvēkiem, kuri daudz lieto alkoholu. Tas ir pilnīgi nepareizs pieņēmums. Pirmkārt, pat ja cilvēks pārmērīgi nelieto alkoholu, bet smēķē, tas var palielināt holesterīna līmeni asinīs un līdz ar to veicināt aterosklerozes attīstību, jo holesterīna veidošanās un vielmaiņa daļēji notiek aknās. Otrkārt, viss, ko mēs ēdam, tiek pārstrādāts aknās, un pat nav vajadzīgs alkohols, lai aknām būtu liela slodze. Arī tad, ja cilvēks ēd veselīgi, nedzer, sporto, bet viņam ir hroniskas slimības, ko nevar pilnībā izārstēt un kuru dēļ pastāvīgi jālieto medikamenti, tie metabolizējas un tiek izvadīti caur aknām, nierēm un kuņģa zarnu traktu. Ja cilvēkam ir žultsakmeņu slimības lēkmes izraisīti žults atteces traucējumi, atkal var ciest aknas. Vēl viens būtisks jautājums: cik pareizi mēs ēdam? Varbūt tikai vienu reizi dienā un tad tā “kārtīgi”, visu, kas pagadās: ceptu, sāļu, saldu. Gremošanas sistēma un aknas visu dienu nestrādā, un tad mēs pēkšņi tai uzdodam dubultu vai vēl lielāku slodzi, ko izturēt būs grūti. Arī cukura vielmaiņa notiek aknās. Ja cilvēkam ir cukura diabēts, viņam noteikti jāpievērš uzmanība savu aknu veselībai arī tad, ja viņš ir veselīgs un sportisks, jo slimības kontrolei tiek lietoti medikamenti. To pašu var attiecināt uz pacientiem, kuri lieto sirds zāles, holesterīna līmeni pazeminošus preparātus. Tāpat viens no asinsspiedienu regulējošiem posmiem norit aknās. Tātad par aknām ir jādomā ikvienam, nevis tikai tiem, kas pārmēru aizraujas ar alkoholu. 

 

– Ārsti atzīst, ka ar aknu slimībām aizvien biežāk slimo vīrieši trīsdesmit un četrdesmit gadu vecumā. Kāpēc tā?

– Tiešām, vecākiem cilvēkiem bieži vien ir mazāk problēmu nekā 30–40-gadīgajiem un jauniešiem. Aknu slimības ir jaunākās paaudzes slimības. Viens no iemesliem – fast food stabilās pozīcijas cilvēku ēdienkartē visā pasaulē. Tieši ātrā ēdināšana ir viens no iemesliem, kādēļ ar aknu slimībām un aknu funkcionālajiem traucējumiem arvien vairāk slimo jaunāki cilvēki. Vīriešu veselību šajā gadījumā varētu akcentēt tāpēc, ka vīrieši gan ēd, gan dzer vairāk nekā sievietes.

 

– Ko darīt, ja gribam noskaidrot, kā jūtas mūsu aknas un vai ar tām viss ir kārtībā?

– Ja gribam pārbaudīt, cik labi funkcionē aknas, atliek tikai nodot asins analīzes; ja gribam zināt, vai ir kādas strukturālas izmaiņas aknās, jāveic ultrasonogrāfija vēdera dobuma orgāniem. Ļoti bieži arī cilvēki ar normālām aknu provēm ir pārslimojuši hepatītu vai ir hepatīta vīrusa nēsātāji. Analīzēs varam noteikt marķierus, kas norāda uz B un C hepatīta vīrusa klātbūtni organismā, kam bieži vien nav nekādu ārēju izpausmju. To, vai slimība ir pārslimota, vai mājo organismā pašlaik, cilvēks bieži vien pirmo reizi uzzina, tikai veicot speciālu analīzi.

 

– Ko mēs katrs varam darīt savu aknu veselības labā?

– Noteikti vajag sekot, ko mēs ēdam un dzeram, atturēties no īpaši trekniem ēdieniem. Ar holesterīnu bagātu produktu lietošana uzturā var provocēt vienu no biežākajām aknu problēmām – taukaino hepatozi. Ja domāsim par savu ēdienkarti un atbilstošu fizisko aktivitāti, tad aknu problēmas visticamāk neradīsies. Ja dodamies uz pasākumu un skaidri zinām, ka tur pieļausim diētas kļūdas un lietosim alkoholu, jau laicīgi vajadzētu saprast, ka tā būs liela slodze aknām. Te palīgā var nākt esenciālie fosfolipīdi, kurus iesaku lietot pirms vēderpriekiem un turpināt to lietošanu kādu laiku pēc tam. Protams, ar medikamentiem ir jābūt uzmanīgiem. Tās nav konfektes, un zāles jādzer tikai tad, ja tās ir vitāli nepieciešamas. 

Saistītie raksti

Pandēmijas laikā arvien vairāk cilvēku uzsāk pašārstēšanos

Pēdējā gada laikā no 27 % uz 33 % pieaudzis to... lasīt vairāk
Kur saņemt steidzamu palīdzību?

Kur saņemt steidzamu palīdzību?

Ārpus ģimenes ārsta darba laika Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 –... lasīt vairāk
Kad noteikti jādodas pie acu ārsta?

Kad noteikti jādodas pie acu ārsta?

Redze ir viena no cilvēka maņām, kuras zaudēšana ļoti ievērojami ietekmē... lasīt vairāk