Metabolais sindroms – vielmaiņas problēma

Mūsdienās mediķi arvien biežāk runā par veselības problēmu – metabolo sindromu. To nereti dēvē par pandēmiju, kuru neizraisa agresīvs mikroorganisms vai nabadzība, bet visbiežāk – neveselīgs dzīvesveids.

Skaidrojošā vārdnīca

Metabols – termins atvasināts no grieķu valodas, nozīmē mainīt vai pārveidot. Nepieciešama funkcija organismā, kas nodrošina vielu maiņu, pārvēršot pārtiku un citas uzņemtās vielas enerģijā.

Metabolais sindroms – kombinēti dažādi cukura vielmaiņastraucējumi, kas palielina risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām.

Zīmīgi, ka metabolais sindroms piemeklē ekonomiski attīstītos pasaules reģionus un ar to biežāk sirgst vīrieši nekā sievietes. Izšķir vairākus metabolo sindromu veicinošos faktorus: vēdera aptaukošanās (vīriešu tipa aptaukušanās ar ābolveida punci), mazkustīgs dzīvesveids, neracionāls uzturs, vecums un arī iedzimtība.

Vienkāršākais metabolā sindroma diagnozes paņēmiens– ar metrmēru jāizmēra sev vidukļa apkārtmērs. Ja tas ir vīrietim ir virs 94 cm, bet sievietei virs 80 cm, jādodas pie sava ģimenes ārsta, lai veiktu papildu izmeklējumus

Lai ārsts apstiprinātu diagnozi, ka pacients sirgst ar metabolo sindromu, jābūt apstiprinošiem vismaz trim no metabolā sindroma kritērijiem.

1. Abdominālā aptaukošanās (ķermeņa daļā, kas atrodas zemāk par krūškurvi, un ietver kuņģi, nieres, aknas, sievietēm arī olnīcas un dzemdi) ar vidukļa apkārtmēru vīriešiem virs 94 cm, bet sievietēm virs 80 cm (citos avotos vīriešiem virs 102 cm un sievietēm virs 88 cm).
2. Hipertrigliceridēmija (HTG) ≥1,7 mmol/L. Tas nozīmē, ka analīzes uzrāda paaugstinātu triglicerīdu daudzums. Triglicerīdi ir daļa no cukuriem, kurus uzņemam ar pārtiku un ko organisms nepārstrādā, bet glabā kā enerģijas avotu. Triglicerīdu līmenis var paaugstināties arī specifiskas ārstēšanas rezultātā.
3. Pazemināts ABLH – tā sauktais labais holesterīns: vīriešiem <1,03 mmol/L, sievietēm <1,29 mmol/L, bet sliktais holesterīns (ZBLH) paaugstinās.
4. Paaugstināts asinsspiediens virs130/85 mmHg
5. Glikoze tukšā dūšā ir virs 5,6 mmol/L vai jau iepriekš bijis atklāts 2. tipa cukura diabēts.

Aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids un stress, lūk, dažas mūsu ikdienas dzīves nevēlamās iezīmes, kas veicina metabolā sindroma attīstību. Lai to mazinātu, konsultējoties ar dakteri vai farmaceitu, jāpārskata ikdienas ēdienkarte, taukus saturošu produktu vietā izvēloties šķiedrvielām bagātu ēdienu, jāpārdomā, kā turpmāk palielināt savu fizisko aktivitāti.

Saistītie raksti

Jeļena Auguste – atlika vien noticēt sev

Baušķeniece Jeļena Auguste pēc trīspadsmit gadu pārtraukuma atsākusi mācības, lai kļūtu... lasīt vairāk

Vai manam bērnam ir liekais svars?

Pēdējo 30 gadu laikā liekais svars ir kļuvis par lielu problēmu... lasīt vairāk
Aprīlis – veselīgo bērzu sulu mēnesis

Aprīlis – veselīgo bērzu sulu mēnesis

To, ka viens no vērtīgākajiem dabā iegūstamajiem dziedniecības līdzekļiem ir svaigi... lasīt vairāk