Aprīlis – veselīgo bērzu sulu mēnesis

To, ka viens no vērtīgākajiem dabā iegūstamajiem dziedniecības līdzekļiem ir svaigi tecināta bērzu sula, zināja pat mūsu senči. Tā ir unikāla iespēja paņemt labāko, ko daba spēj sniegt, lai pēc nogurdinošās ziemas justos spirgti un veseli. 

Bērza sulas attīra organismu, uzlabo imunitāti, apgādā ķermeņa šūnas ar organiskajām skābēm, uzlabo vielmaiņu, tīra nieres, izskalo sāļu nogulsnējumus no kaulu locītavām, attīra asinis no liekajām vielām un veic vēl daudz organismam labvēlīgas un arī dziednieciskas funkcijas.

Sulu tecināšanu var sākt, kad zeme jau atkususi un temperatūra pacēlusies virs nulles. Savukārt līdz ar pumpuru parādīšanos tā jāpārtrauc.  Kokam veselīgāk ir izmantot mazās tapas, kas nerada 2-3 centimetru lielu caurumu, turklāt šādu tapu izmantošana palīdz vieglāk kokam pēc tam sadzīt. Urbums nav jāveido tik dziļi, taču sula tek pietiekami labi arī pa šāda izmēra tapu.

Pats svarīgākais bērzu sulu tecināšanā ir koka brūces jeb izurbtā cauruma aiztapošana. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt vaļēju caurumu, jo tad kokam būs grūti sadzīt, neatkarīgi no tā, cik liels caurums ticis izurbts. Caurumu vajag aizvērt ar koka tapu, bet pēc tam nosmērēt ar vasku vai dārza piķi.

 

Svarīgi:

nevāciet sulu pilsētā vai piepilsētā, tā nebūs ekoloģiski tīra;

vākt sulu atļauts speciāli tam paredzētās vietās – bērzu alejās, kas paredzētas izciršanai;

ja bērzs ir mazāks par 30 cm diametrā, tad tam var veidot tikai vienu atveri sulas vākšanai;

obligāti apstrādājiet atveri stumbrā, citādi koks var saslimt;

ja sula tek slikti, nepadziļiniet atvērumu, bet labāk izvēlieties citu koku;

ja sulai ir nepatīkama smarža, tas var nozīmēt, ka koks ir saslimis – tādu sulu dzert nedrīkst!

mēdz būt alerģija pret bērzu sulām;

sula ātri bojājas, tāpēc labāk to dzert svaigu;

Visvairāk organismam labvēlīgo vielu sulās ir vēl četras stundas pēc tecināšanas. Bet jau pēc dienas tajās sākas rūgšanas process. Glabāt bērzu sulu ledusskapī vajadzētu ne ilgāk par 2 diennaktīm. Veseliem cilvēkiem to patēriņš nav ierobežots, savukārt, ja cilvēkam ir kādas veselības problēmas un ir jāierobežo uzņemtā šķidruma daudzums, tad tā būs glāze vai pāris glāžu dienā.