Kā uzveikt atkarību?

Janvāra Mana Veselība numurā Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas klīnikas psihiatrs, psihoterapeits Artūrs Utināns skaidroja iemeslus, kāpēc jaunā gada apņemšanos atbrīvoties no atkarībām visdrīzāk īstenot neizdosies. Šajā numurā dakteris skaidro, ko un kā darīt, lai šī cīņa tiktu uzvarēta.

Lai izdotos atbrīvoties no atkarībām, vispirms jāsāk ar motivācijas stiprināšanu. Cilvēkam jāsaprot – cīņa būs nopietna. Ja runājam par atbrīvošanos no alkohola atkarības, tad jārēķinās, ka no alkohola lietošanas būs jāatsakās pilnībā – neatkarīgi vai ir kāzas, bēres vai kāds cits iemesls. Pirms cīņas uzsākšanas, ieteicams apkopot visu iespējamo informāciju par alkohola kaitīgumu – par negatīvo ietekmi uz orgānu sistēmu, fizisko veselību, dzīves ilgumu. Jāmēģina konstruktīvi aplūkot, kā šī atkarība ietekmē attiecības ģimenē, darbā? Nereti cilvēkiem ir maldīgs priekšstats, ka dažu glāzīšu kopīga izdzeršana tikai veicina attiecības, nevis grauj. Jāapzina, kādi būs ieguvumi, kad alkohols vairs netiks lietots. Ieteikums visu apkopoto informāciju sarakstīt uz kartiņām, kuras ik pa mirklim pārskatīt – katru dienu vai bīstamajās dienās, datumos.

Jaunas tradīcijas

Nākamais solis – jāievieš jaunas tradīcijas, ar kurām tiks aizstāta alkohola lietošana. Ja līdz šim piektdienās iets uz bāru, tad tagad šajā laikā jādodas uz baseinu, sporta zāli, pirti vai kur citur. Arī šī izvēle jāuzraksta uz kartiņas.

Ieteicams izlasīt kādu no pašpalīdzības grāmatām vai informatīvajiem materiāliem internetā, kur aprakstīts, kā atteikties no šīs atkarības, ieteikti risinājumi konkrētām problēmām, ar kurām iespējams saskarties.

Meklēt palīdzību

Noteikti vērts atcerēties arī par alternatīvās medicīnas iespējām, kas nereti ļoti veiksmīgi palīdz atbrīvoties no atkarībām. Kaut vai akupunktūra vai homeopātija. Bet ir gadījumi, kad cilvēks pats saviem spēkiem netiek galā, kad nepieciešams vērsties pie tā saucamajiem uz pierādījumiem balstītās medicīnas speciālistiem – narkologiem. Alternatīva narkologam ir anonīmo alkoholiķu vai narkomānu kustība, svaru vērotāju grupas. Ieteicams apmeklēt psihoterapeitu vai psihiatru, jo cilvēkam, kuram ir problēmas ar atkarību, bieži vien ir arī kādi psihiski traucējumi, kurus viņš pats neapzinās un neuztver kā problēmu. Kaut vai trauksmes sajūtu traucējumi–šajā gadījumā nepieciešama trauksmes traucējumu ārstēšana, kurus, iespējams, izraisa depresija. Cilvēki itin bieži pat neapzinās, ka viņiem ir vieglas pakāpes depresija vai adaptācijas traucējumi ar depresīviem vai emocionāliem traucējumiem. Tie var izpausties kā neapmierinātība ar apkārtējo pasauli – viss slikti, cilvēki nav izpalīdzīgi, valdība korumpēta, nekā laba nav. Pašam cilvēkam ir sajūta, ka viņš spriež loģiski – to var nosaukt par negatīvu domāšanu. Tomēr tas ir gan psihoterapeitisks, gan medikamentozi ārstējams stāvoklis. Iespējami arī kādi personības traucējumi. Sākot ar emocionāli nestabilas personības traucējumiem, kas var izpausties ar impulsivitāti, radikāliem melns vai balts uzskatiem. Tā var būt šizoīda vai ļoti intraverta personība, kas sastapusies ar dzīves jēgas trūkumu un nevar iegūt labu garastāvokli, jo visu laiku ir vienatnē. Var būt arī citi personības traucējumi, kā, piemēram, paranoja, patoloģisks aizdomīgums u.c. Sievietei ar garastāvokļa svārstībām, visdrīzāk būs ēšanas traucējumi, savukārt vīrietim – alkohola atkarība. Par atkarībām runājot nedrīkst aizmirst, ka atkarība ir arī aizraušanās ar azartspēlēm, kas raksturīga pārsvarā vīriešiem, savukārt sievietēm – iepirkšanās. Pats cilvēks neapzinās, ka tas ir traucējumu līmenī, lai gan cieš no tā.

Ja, atsakoties no atkarības, rodas kādi veselības traucējumi, noteikti jādodas pie ārsta, jo organismam, kurš jau pieradis pie konkrētās vielas, tas var būt pārlieku liels šoks.

Cilvēku vada smadzeņu shēmas

Cilvēki domā, ka visu vada brīvā griba – gribu dzeru, gribu nedzeru, gribu smēķēju, gribu nesmēķēju. Smadzeņu shēmas ir līdzīgas datorshēmām, kuras vairāk vai mazāk vada cilvēku un panāk, ka torte vai alkohola pudele tiek nopirkta. Pētījumi liecina, ka zarnu mikroflorakā apziņas parazīti var ietekmēt ēdienu izvēli. Piemēram, noteiktai mikrobu grupai patīk torte, tāpēc tā izdala ķīmiskas vielas, kas stimulē vēlmi pēc tortes. Pierādīts arī, ka cilvēkiem ir atšķirīgas garšas sajūtas – vienam negaršo alkoholiskie dzērieni, bet citam garšo. Un ja kāds cilvēks nav alkoholiķis, tad tur nav nekāda sakara ar stipru gribu, bet gan pateicoties garšas receptoriem un smadzeņu programmai.

Domāšanas kļūda

Alkohola atkarība ir slimība, kas noteikti jāārstē. Ir cilvēki, kuri paši ar to tiek galā, bet tas nav gribas nopelns, bet drīzāk kāda kļūda smadzeņu failā, kas šoreiz strādā par labu cilvēkam. Domāt – es varu nedzert, tātad tu arī vari, tā, savukārt, ir domāšanas kļūda. Nevar teikt – saņem sevi rokās. Tas, ka viens var saņemt sevi rokās, nenozīmē, ka to var otrs.

Lai cīņa ar atkarību būtu sekmīga, ģimenes locekļiem par to jābūt informētiem un jāatbalsta šis lēmums.

Bet patiesībā jau mēs ikviens esam no kaut kā atkarīgs, tikai labāk, lai šīs atkarības būtu pozitīvas – atkarība no attiecībām ģimenē, mīlestības, veselīga dzīvesveida u.c.

Saistītie raksti

Kur saņemt medicīnisko palīdzību gripas laikā

Ja ir radušās aizdomas par saslimšanu ar gripu, vispirms iedzīvotāji tiek... lasīt vairāk
Veselīgu smaidu jebkurā vecumā

Veselīgu smaidu jebkurā vecumā

Neatkarīgi no tā, cik jums ir gadu, zobi un smaganas jāuztur... lasīt vairāk
Lai svētki mierīgi un skaisti!

Lai svētki mierīgi un skaisti!

Lai tuvojošos svētkus izbaudītu bez nepatīkamiem strapgadījumiem, Neatliekamās medicīnas palīdzības dienests... lasīt vairāk