Gāzu veidošanās zarnās ir normāls, fizioloģisks process, kura regulācija ar zāļu palīdzību nav ieteicama. Bet ko darīt, ja gāzes vēderā sāk veidoties pastiprināti?
Normāli cilvēks diennaktī izvada 0,5-1,5 l gāzu, bet gadās arī, ka šis apjoms palielinās. Problēmu sauc par meteorismu, un diemžēl cilvēkiem tas rada diskomfortu! Vēdera uzpūšanās nav patīkama, turklāt to nereti pavada atraugas, pilnuma sajūta vēderā pēc maltītes un slikta dūša. Meteorisms ir viena no izplatītākajām sūdzībām par gremošanas traktu.
Visbiežāk meteorisma cēloņi ir:
– Pārēšanās un nepareizs, pārāk trekns un pikants uzturs.
– Pārāk ātra ēšana.
– Košļājamo gumiju lietošana.
– Smēķēšana.
– Pārmērīga kofeīna lietošana.
– Pārmērīga alkohola lietošana.
– Vēderu uzpūš arī gāzētie dzērieni.
– Emocionāla trauma, stress, nervozitāte.
Konsultē Lēdugras aptiekas farmaceite Indra Šemeta.
Izvērtējot visbiežākos meteorisma cēloņus, es ieteiktu cilvēkiem, kurus bieži skar šī problēma, pārskatīt savus ēšanas paradumus, ēdienkarti un dzīvesveidu. Daļai cilvēku vēdera uzpūšanos izraisa pākšaugi – zirņi, pupas, arī dārzeņi – kāposti. Arī augļi mēdz izraisīt meteorismu, tādi ir, piemēram, āboli un bumbieri. Jāizvairās dzert gāzētus dzērienus. Lai samazinātu diskomfortu, es ieteiktu dzert ķimeņu, fenheļa, piparmētru un diļļu tējas, kuru lietošana veicina gremošanu un mazina spazmas.
Lai mazinātu gāzu uzkrāšanos, var lietot simetikonu saturošus preparātus, kurus aptiekās var iegādāties bez receptēm, vai arī lietojot parasto aktivēto ogli. Gremošanu var uzlabot, lietojot enzīmu un probiotiskos preparātus. Protams, pirms sākt lietot medikamentus, vēlams konsultēties ar savu farmaceitu, kurš palīdzēs neapjukt aptiekas piedāvājumā un ieteiks piemērotāko ārstēšanu, nepieciešamības gadījumā iesakot konsultēties ar ārstu.