Aptieka ar divsimt gadu vēsturi

Verot Kandavas Vecās aptiekas durvis, grūti iedomāties, ka tieši tāpat pie aptiekāra pēc zālēm un padoma kungi, dāmas un zemnieku kārtas ļaudis nākuši jau pirms vairākiem simtiem gadu.

«Kāpēc jūsu aptieku sauc par veco?» nereti jautā klienti. Tad aptiekas darbiniekiem ar lepnumu jāpaskaidro, ka aptieka pastāv jau vismaz kopš 1769. gada, kad tā minēta tālaika dokumentos. Pirmais aptiekārs bijis Dītrihs Grūbe.

Divdesmitais gadsimts viesis būtiskas pārmaiņas aptiekas darbā. Pēc Latvijas valsts okupācijas 1940. gada 10. novembrī aptieka nacionalizēta, un cauri padomju laika gadiem tā bijusi pazīstama ar dažādiem numuriem – kā 42., tad 284. un arī 94. aptieka. No 1950. gada līdz 1973. gadam cienījamu farmaceita darba mūžu šajā aptiekā vadījusi farmācijas zinātņu maģistre Lizete Bērziņa, kuru ar sirsnīgu mīlestību Kandavā atceras joprojām. Tagadējās Vecās aptiekas valdes locekle un kādreizējā aptiekas vadītāja Inta Apšvalka ar Bērziņas kundzi kopā strādājusi daudzus gadus: «Pateicoties viņai, mūsu aptieka noturējās un tika saglabāta. Bērziņas kundze prata iemācīt augstu farmaceita darba ētiku, viņa mēdza teikt, kā taupīt, kā apkalpot klientus, un vienmēr atkārtoja, ka aptiekāram nevar būt brīvā laika. Farmaceitam darba netrūkst nekad. Bērziņas kundze no veciem laikiem zināja labas kosmētisko līdzekļu receptes, ko šeit uz vietas arī gatavojām mūsu klientēm.» Kad Inta Apšvalka pārņēma aptiekas vadību, darbinieki Lizetes kundzi joprojām turpināja godāt par aptiekas šefu. Iepriekšējos gados gūtā pieredze un zināšanas lieti noderēja jaunajai aptiekas vadītājai viņas darbā. Apšvalkas kundze joprojām strādā aptiekā, bet kopš 2010. gada vadītājas pienākumus uzticēja farmaceitei Ilzei Grantiņai, kura, labi sastrādājoties ar iepriekšējo vadītāju, pārmantojusi gadiem krātās aptiekas tradīcijas un darba pieredzi. «Tagad daudz jāstrādā ar datoru un citām mūsdienu tehnoloģijām – jādod vieta jaunajiem profesionāļiem,» pārliecināta Apšvalkas kundze.  

Lieli svētki aptiekai bija 1994. gadā – pilsētas un pat rajona mērogā tika atzīmēta tās 225. jubileja. Šajā pašā gadā aptieku privatizēja tās darbinieki. Tagad kolektīvā strādā četri farmaceiti. Cilvēki nāk iepirkties ne tikai no Kandavas, bet brauc arī no Matkules, Vānes, Sabiles un citām pilsētām. Dodoties pie dakteriem uz 30 kilometru attālo Tukumu, cilvēki nereti nevis nopērk zāles turpat, bet ved izrakstītās receptes uz savu Veco aptieku. «Bieži nākas uzklausīt klientu vajadzības, iztaujāt par veselības problēmām un atbildēt uz tādiem jautājumiem, ko patiesībā bija jāadresē ārstam. Tad cilvēki atzīstas, ka dakterim bijis kauns pajautāt, bet aptiekā, kur nav steigas, var jautāt droši,» stāsta Inta Apšvalka. Viņa uzsver, ka aptiekas darbinieki izmanto iespējas mācīties un pilnveidot savas darba prasmes gan Stradiņa universitātē, gan arī Mana Aptieka rīkotajās kvalifikācijas celšanas programmās. «Uzskatu, ka tikai mērķtiecīga izglītošanās ļauj piedāvāt mūsu klientiem patiesi kvalitatīvu apkalpošanu un palīdzību viņu veselības problēmās,» piemetina cienījamā aptiekāre ar mūža darba pieredzi šajā nozarē.

Saistītie raksti

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu

No 2020. gada 1. aprīļa kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu

Lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī... lasīt vairāk
Melanomas pacientiem pieejama imūnterapija

Melanomas pacientiem pieejama imūnterapija

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka no š.g. 20. janvāra visiem... lasīt vairāk
Homeopātiskās zāļu formas 
un to PAREIZA lietošana

Homeopātiskās zāļu formas 
un to PAREIZA lietošana

Biežāk lietotās homeopātisko zāļu formas ir pilieni jeb dilūcijas, graudiņi jeb... lasīt vairāk