Antibiotikas jālieto piesardzīgi!

Antibiotikas ir ļoti efektīvs ārstēšanas līdzeklis, bet tām ir virkne nevēlamu blakusparādību, 
tāpēc tās drīkst 
lietot tikai tajos gadījumos, kad tās nozīmējis ārsts.

Kā pareizi lietot antibiotikas un kādas 
var būt to blaknes, konsultē Mana Aptieka Skrundas Zaļās aptiekas farmaceite Inese Selicka.

Vārds antibiotika (no grieķu valodas anti- pret, bios – dzīvība) tiek lietots, lai apzīmētu vielas vai to maisījumus, kas nogalina baktērijas vai aptur to augšanu.

Antibiotiku devu nosaka ārsts, jo tā ir atkarīga no infekcijas smaguma pakāpes, pacienta vecuma un svara. No slimības klīniskās ainas un ierosinātāja ir atkarīgs, cik ilgi antibiotikas būs jālieto. Vieglākos gadījumos tās ir 4-5 dienas, vidējos – no 7 līdz 10, bet īpaši smagos gadījumos no 4 līdz pat 12 nedēļām, tuberkulozes ārstēšanai antibiotikas nepieciešams lietot līdz pat 6 mēnešiem.

Kā pareizi lietot

Antibiotikas ieteicams lietot pacientam atrodoties stāvus pozā, jo pretējā gadījumā medikaments var aizkavēties barības vadā, kā rezultātā samazināsies antibiotiku uzsūkšanās un var tikt kairināts kuņģis. Antibiotikām noteikti jāuzdzer pilna glāze vārīta ūdens, ja ārsts nav ieteicis rīkoties citādi.

Lai iedarbība būtu labāka, antibiotikas jālieto tukšā dūšā – vienu stundu pirms vai divas stundas pēc ēšanas, vai starp ēdienreizēm.

 

Uzmanību!

Antibiotiku ilgstoša lietošana var izraisīt toksisku iedarbību, iznīcināt visas labās zarnu baktērijas, veicināt sēnīšu infekciju attīstību, kā arī veidot pret antibiotikām nejūtīgu baktēriju veidošanos, kas izdzīvo antibiotiku klātbūtnē un turpina vairoties.

Blakusparādības (blaknes), lietojot antibiotikas:

Biežāk sastopamā blakne ir gremošanas traucējumi – slikta dūša, vemšana, šķidra vēdera izeja, samazināta ēstgriba u.c.

Lai izvairītos no gremošanas traucējumiem, ieteicams dienā izdzert no 2 līdz 3 litriem sārmainu minerālūdeni. Noteikti jālieto probiotikas (labās baktērijas) 2 stundas pēc antibiotiku lietošanas.

Retāk sastopamas blaknes, kuru gadījumos noteikti jākonsultējas ar ārstu:  

Ādas jūtība pret saules stariem, ādas pigmentācija;

Aknu bojājumu risks (slikta ēstgriba, svīšana, izteikts vājums, nepatīkama sajūta labajā paribē);

Nieru darbības traucējumi;

Alerģijas risks (nieze, izsitumi, iespējams pat anafilaktiskais šoks);

Dzirdes bojājumu risks (reiboņi, džinkstēšana ausīs, spiediena sajūta ausīs);

Ietekme un centrālo nervu sistēmu (pacientiem ar miega traucējumiem, trīci, krampjiem pastāv lielāks risks, ka veselības stāvoklis var pasliktināties).

Diabēta slimnieku ievērībai

2.tipa diabēta pacientiem, lietojot atsevišķas grupas antibiotikas, jābūt īpaši piesardzīgiem, jo pastāv hipoglikēmijas risks (cukura līmeņa samazināšanās asinīs).

Hipertensijas slimnieku ievērībai

Hipertensijas (ar augstu asinsspiedienu) slimniekiem pastāv nieru darbības traucējumu risks, tāpēc dienā jāizdzer vismaz 2 l sārmains minerālūdens, kā arī jāizvairās no sāls lietošanas. Ja samazinās urīna izdale vai mainās krāsa – tā kļūst rozīga, sarkana, duļķaina, tad noteikti jādodas pie ārsta, jo šie simptomi var liecināt par nieru traucējumiem. Ja tiek lietotas jaunākās paaudzes antibiotikas, pastāv sirds aritmijas risks, tāpēc paralēli jālieto sirds un asinsspiediena samazinošie līdzekļi, ko izrakstījis ārsts. Jāizvairās no pārslodzes, papildus ieteicams lietot magnija preparātus un pārtiku ar paaugstinātu kālija saturu – avokado, spinātus, kāpostus, rozīnes u.c.

Orālā kontracepcija un antibiotikas

Vienlaikus lietojot orālo kontracepciju un antibiotikas, ir jāatceras, ka gandrīz visas antibiotikas var izraisīt nevēlamu mijiedarbību, kā rezultātā var rasties nevēlama grūtniecība un ar menstruācijām nesaistīta asiņošana. Antibiotiku lietošanas laikā un vēl septiņas dienas pēc kursa beigšanas, vēlams izmantot papildu kontracepciju ar mehāniskām un ķīmiskām barjermetodēm. Šādos gadījumos nedrīkst sauļoties vai apmeklēt solāriju, jo uz sejas var rasties brūni plankumi, kā arī jālieto lakto baktērijas saturoši līdzekļi intīmo vietu higiēnai, lai nerastos sēnīšu infekcijas.

Biežākās kļūdas, lietojot antibiotikas:

Netiek ievēroti lietošanas intervāli;

Netiek ievērots kursa ilgums (tiek pārtraukts lietot medikamentus līdz ko paliek labāk);

Tiek lietotas no paziņām paņemtas antibiotikas vai iepriekš neizlietotu antibiotiku pārpalikumi;

Tiek lietotas antibiotikas bez vajadzības (pie vīrusa infekcijām).

Lietojot antibiotikas, pilnībā jāatsakās no alkohola, jo pastāv paaugstināts aknu bojājumu risks, kā arī iespējami koordināciju traucējumi reiboņu dēļ. Šajā laikā un vēl pāris dienas pēc nav ieteicami arī spirtu saturošu medikamentu lietošana.

Pārkāpjot lietošanas noteikumus, var rasties mikrobu nejūtība pret attiecīgās grupas preparātiem.

Svarīgi!

Antibiotikas iznīcina baktērijas, bet tās nepalīdz vīrusu izraisītu saslimšanu ārstēšanā, piemēram, gripas vai Rota vīrusa.

Svarīgi ir ievērot
laika intervālus:

1x dienā – ik pēc 24 h

2x dienā – ik pēc 12 h

3x dienā – ik pēc 8 h

4x dienā – ik pēc 6 h

Saistītie raksti

Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Slikta dūša, caureja, galvassāpes, vemšana, 
drudzis, pat krampji ir galvenie salmonelozes... lasīt vairāk
Ausekļa aptieka Valmierā svin trīspadsmito jubileju

Ausekļa aptieka Valmierā svin trīspadsmito jubileju

Pirmo reizi Mana Aptieka Ausekļa aptieka Valmierā durvis saviem klientiem vēra... lasīt vairāk

Kas izraisījis nogurumu

Laiku pa laikam nogurumu var izjust ikviens. Taču, ja nogurums jau... lasīt vairāk