Uzmanies – 
vasarā bojāti produkti 
ir bīstami!

Slikta dūša, caureja, galvassāpes, vemšana, 
drudzis, pat krampji ir galvenie salmonelozes saslimšanas simptomi. Saslimšana visbiežāk notiek, lietojot inficētus pārtikas produktus. Tāpēc viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai nesaslimtu ir higiēnas ievērošana saskarsmē ar olām, zivīm 
un gaļu. 

Salmoneloze ir infekcijas slimība, kas parasti skar zarna traktu. Ja slimība noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos (dehidratāciju).

Salmonelozi izraisa baktēriju grupa – salmonellas. Ir apmēram 2000 salmonellu tipu, bet Latvijā pacientiem konstatēti apmēram 20. Visizplatītākais ir Salmonella enteritidis un Salmonella typhimurium.

Salmonellu avots var būt daudzi savvaļas dzīvnieki un mājdzīvnieki, kā arī cilvēki. Tās dzīvo un vairojas zarnu traktā un izdalās apkārtējā vidē ar izkārnījumiem. Labvēlīgā temperatūrā (mitrums, +5,2 līdz +45°C), salmonellas intensīvi vairojas arī daudzos pārtikas produktos.

Salmonella var ļoti ilgi izdzīvot sasaldētos pārtikas produktos, 200 dienas – augsnē, līdz 10 mēnešiem – putekļos, ilgāk par 10 mēnešiem grauzēju izkārnījumos, bet ilgāk par 4 gadiem – sausā olu pulverī.

Salmonellas iet bojā 5 – 10 minūšu laikā 700 C, vārot gaļu, šis laiks ir ilgāks, bet, vārot olu, salmonellas saglabājas gan olas baltumā, gan dzeltenumā četras minūtes.

Kā izvairīties no inficēšanās

Nelietojiet uzturā jēlas olas vai ēdienus, kuru sastāvā ir jēlas olas. Olas, pilnīgi iegremdētas ūdenī, vāriet 7 minūtes. Cepiet olas vismaz 3 minūtes no vienas puses un 2 minūtes no otras puses. “Vēršacis” cepiet ne mazāk kā 7 minūtes bez vāka vai 4 minūtes, uzliekot pannai vāku. Olas glabājiet tikai ledusskapī. Ieplīsušās olas izmetiet. Ēdienus, kuru sastāvā ir olas, apēdiet tūlīt pēc to pagatavošanas.

Nedzeriet nevārītu vai nepasterizētu 
pienu.

Kārtīgi izcepiet vai izvāriet gaļu un zivis.

Izvairieties no ātri bojājošos produktu iegādes vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās. Nepieļaujiet, lai pagatavotie ēdieni ilgi atrastos istabas temperatūrā. Uzglabājiet tos ledusskapī mazos konteineros vai nelielos traukos.

Ievērojiet uz pārtikas produktiem norādītos derīguma termiņus. Restorānā, ēdnīcā vai kafejnīcā nekautrējieties atteikties no ēdiena, kura kvalitāte jums liekas aizdomīga.

Virtuvē gatavotos un jēlos produktus glabājiet un pagatavojiet atsevišķi, nepieļaujiet to saskari. Gatavo un jēlo produktu griešanai lietojiet atsevišķus nažus un dēlīšus. Vienmēr rūpīgi nomazgājiet ar mazgāšanas līdzekļiem rokas, virtuves traukus un darba virsmas pēc saskares ar jēliem produktiem un olām, kā arī pēc tualetes apmeklēšanas. Rūpējieties par tīrību virtuvē. Uzglabājiet produktus grauzējiem un kukaiņiem nepieejamās vietās. Iznīciniet minētos kaitēkļus!

Kārtīgi mazgājiet rokas pēc saskares ar mājdzīvniekiem, putniem, pelēm, bruņurupučiem, kas bieži ir salmonellu pārnēsātāji.

Pārliecinieties, ka bērni ievēro personīgo higiēnu, mazgā rokas pēc tualetes apmeklēšanas un pirms ēšanas.

Zīdīšana ir labākais salmonelozes profilakses līdzeklis zīdaiņiem.

Cilvēki, kuriem ir zarnu infekciju simptomi, nedrīkst nodarboties ar pārtikas produktu pagatavošanu, glabāšanu un transportēšanu.

Ja jūsu ģimenē ir salmonelozes slimnieks, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu par nepieciešamajiem pasākumiem, lai novērstu infekcijas tālāku izplatīšanos.

Saistītie raksti

Aptieka ar baseinu un senu vēsturi

Aptieka ar baseinu un senu vēsturi

Aptieka NamedaL Aglonā ciema un apkaimes iedzīvotājiem kalpo jau kopš 1922.... lasīt vairāk
Kā pasargāt sevi no osteoporozes

Kā pasargāt sevi no osteoporozes

Osteoporoze ir hroniska un progresējoša kaulu slimība, kas biežāk attīstās gados... lasīt vairāk
Malda Mencena: «Aptieka ir savdabīga svētnīca»

Malda Mencena: «Aptieka ir savdabīga svētnīca»

Dzīvespriecīgā un ar dzirkstošu humoru apveltītā Dikļu aptiekas vadītāja Malda Mencena... lasīt vairāk