Utis – bālgani asinssūcēji

Augusta nogale ir laiks, kad bērni atgriežas mājās no vecvecākiem, krustvecākiem, dažādām nometnēm u.c., lai septembrī uzsāktu jaunu mācību gadu bērnudārzā vai skolā. Vienlaikus tas ir laiks, kad vecākiem vēlams rūpīgi palūkoties atvašu matu cekulos, vai, baudot vasaras piedzīvojumus, tajos par mājvietu nav izvēlējušies mazītiņi, bet visnotaļ nepatīkami kukainīši. 

Galvas utis ir bālgani vai gaišpelēki asinssūcēji parazīti – 2-4 mm gari kukaiņi bez spārniem, bet ar labi attīstītām tvērējkājām, kas spēj ļoti cieši aptvert un pieķerties matam. Šī parazīta galvenā lokalizācijas  vieta ir cilvēka mati, tomēr, intensīvi vairojoties, tās izplatās arī citā ķermeņa augšdaļas apmatojumā (uzacīs, skropstās, bārdā). Galvas utis barojas no asinīm; barošanās laikā tās ādā ievada siekalas. Galvas uts dzīves ilgums ir nepilns mēnesis (20-30 dienas) un šajā laikā māte var producēt vairāk nekā 100 oliņu bāli sudrabotā krāsā, kuras tiek dēvētas par gnīdām. Utu mātīte oliņas ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina matu stieb-ram, tuvu pie galvas ādas. Oliņu attīstība ilgst apmēram nedēļu, pēc nedēļas izšķiļas jaunas utis jeb nimfas, kas izaug vidēji 2-3 nedēļu laikā. Optimālā temperatūra utu attīstībai ir apmēram 32 ᵒC. Gnīdas (oliņas) ir bāli dzeltenā krāsā, bālganas, ovālas, atgādina mazas sēkliņas, smilšu graudiņus. Oliņai izšķiļoties, tā kļūst caurspīdīga.  

Utainība var skart ikvienu cilvēku, tomēr visbiežāk ar šo problēmu saskaras mazi bērni un skolēni. Biežākais utu izplatīšanās veids ir fizisks kontakts starp cilvēkiem. Netiešie utu izplatīšanās ceļi ietver cilvēka, kuram ir utis, ķemmes vai matu sukas, svešu cepuru, šaļļu vai citu galvas segu, dvieļu vai spilvendrānu kopīgu lietošanu vai apģērbu uzlaikošanu veikalos. Utis un gnīdas vislabāk konstatēt matos tuvu galvas ādai, vietās, kur mati visbiezākie, jo utis izvairās no gaismas. Galvas utis uz apģērba, paklāja vai gultas piederumiem var izdzīvot no 2-3 līdz pat 10 dienām. Toties to oliņas var izdzīvot vairāk nekā 2 nedēļas.

Utainība (pedikuloze) ir ļoti lipīga, tāpēc, ja matos ir atrastas gnīdas vai utis, steidzami jāveic ārstēšanas un profilakses pasākumi. Noteikti jāpārbauda ģimenes locekļi un cilvēki, ar kuriem ir bijusi cieša saskare.

Pazīmes

  • Pastāvīga spēcīga galvas un kakla mugurējās daļas ādas nieze.
  • Ādas aizauss rajonā un kakla mugurējā daļā sakasījumi – mazi, sarkani uztūkumi, ādas sacietējumi ar seroziem (ūdeņainiem) izdalījumiem.
  • Pie matu saknēm mazi, balti plankumi (oliņas vai gnīdas), ko ir grūti atdalīt.
  • Redzami paši parazīti – galvas utis.
  • Visvairāk nieze rodas utu barošanās laikā – naktīs.

Profilakse

  • Galvenais priekšnoteikums – personīgās higiēnas ievērošana.
  • Nekad neizmantot citu personu matu sukas, cepures, gultas veļu, dvieļus vai apģērbu, ja ir aizdomas par iespējamu utu invāziju.
  • Jāpārliecinās arī par telpu rūpīgu un kvalitatīvu uzkopšanu, lai ārējā vidē nesaglabātos utu oliņas.
  • Skolās, bērnu nometnēs, bērnu pirmsskolas iestādēs, kā arī citās iestādēs jānodrošina apģērbu atsevišķa uzglabāšana (aizverami skapīši u.c.).
  • Rūpīgi jāmazgā koplietošanai paredzētie apģērbi, tai skaitā ķiveres, cepures, spēļu kostīmi un tamlīdzīgas lietas.

Kas jādara, konstatējot utis

Konstatējot bērnam utis vai gnīdas, ir jāinformē audzinātāji skolā un bērnudārzā, pulciņu vadītāji un citas iesaistītās personas, kas bijušas saskarsmē ar bērnu. Aizdomu gadījumā visiem ģimenes locekļiem jāveic pedikulozes pārbaudes.

Aptiekās ir nopērkami dažādu formu pret-utu līdzekļi, kas iznīcina utis un gnīdas. Lai cīņa ar utīm un gnīdām būtu efektīva, ir ļoti būtiski vaicāt padomu farmaceitam un precīzi ievērot lietošanas norādījumus. Ja tomēr kādu iemeslu dēļ paši netiekam galā, tad obligāti jāvēršas pie ģimenes ārsta vai dermatologa, lai novērstu ādas infekcijas risku.

Kā nodrošināt veiksmīgu rezultātu

Parasti utu līdzekļi ir efektīvi, un utis, gnīdas tiek iznīcinātas jau pēc pirmās lietošanas reizes. Bet dažkārt ir nepieciešama līdzekļa atkārtota lietošana, piemēram, ja ir gari un biezi mati, līdzeklis lietots nepareizi. Pretutu līdzekļus var lietot atkārtoti pēc 2–3 dienām, jo jāņem vērā, ka tie ir spēcīgas iedarbības un turpina darboties arī pēc to izskalošanas. Atkarībā no izvēlētā līdzekļa tam jāļauj iedarboties no 15 līdz 60 minūtēm. Divas, trīs nākamās nedēļas reizi dienā vajadzētu matus ķemmēt ar īpašo utu ķemmi, kuras smalkie un biezie sariņi palīdzēs ātrāk matus atbrīvot no mirušajām utīm un gnīdām.

Pēc matu apstrādes jāuzvelk tīrs apģērbs. Apģērbu un gultas veļu mazgāt veļas mašīnā (vismaz 60 ᵒC temperatūrā), cepures, šalles, virsdrēbes pakļauj sausai ķīmiskai tīrīšanai vai arī ievieto plastmasas maisā uz 2 nedēļām. Mēbeles, paklāji, grīda – apstrāde ar putekļu sūcēju.

Grūtniecēm, maziem bērniem ir ļoti rūpīgi jāapsver speciālā apstrādes līdzekļa lietošana, iepriekš konsultējoties ar ārstu.

Papildu informācija: www.spkc.gov.lv

Saistītie raksti

Kas kaitē mūsu aknām

Kas kaitē mūsu aknām

Evita Hofmane Mūsdienās aizvien vairāk cilvēku pievēršas veselīgam dzīvesveidam, tomēr daudziem... lasīt vairāk
Ko darīt, kad sezonālais klepus ir klāt?

Ko darīt, kad sezonālais klepus ir klāt?

Gulbenē strādājošais pulmonologs (plaušu ārsts) Jūlija Landsmane ir ļoti pieredzējusi daktere,... lasīt vairāk
Bērzu sula – spirdzinājuma 
un veselības avots

Bērzu sula – spirdzinājuma 
un veselības avots

Kad daba sāk mosties no ziemas miega, bet bērziem vēl nav... lasīt vairāk