Kā cīnīties pret rudens depresiju?

Rudens ir gadalaiks, kurš cilvēkiem rada dažādas sajūtas. Kāds šo gadalaiku sagaida ar prieku, bet cits ar iekšēju vilšanos. Diezgan bieži šajā gadalaikā cilvēkiem ir depresīvs noskaņojums, ko vēl pastiprina nelabvēlīgie laika apstākļi.

Rudenī, mainoties dienas ciklam, saules gaisma arvien samazinās, kā rezultātā ķermenis pietiekamā daudzumā nesaņem D vitamīnu. Rudenī, saules gaismas trūkuma dēļ, samazinās serotonīna jeb „laimes hormona” izstrāde, kas atbild par mūsu garastāvokli. Savukārt aktīvāk izdalās melatonīns jeb „miega hormons”, kas vienlaikus var būt par miegainības un nomāktības iemeslu. Izmaiņas dabā rada arī izmaiņas cilvēka organisma bioritmā.

10 ieteikumi, kā cīnīties ar rudens depresiju:

  • Palutiniet sevi ar patīkamiem sīkumiem: Jauni pirkumi uzlabo garastāvokli. Vai arī pārskatiet savu garderobi, labāk justies jums palīdzēs košu un dzīvespriecīgu krāsu apģērbi. Atcerieties, ka tumšie un drūmie toņi, iedarbojas nomācoši, bet košie jūs pozitīvi uzlādēs;
  • Spilgtas krāsas – imidža maiņa:pamainiet frizūru, matu krāsu… Katras izmaiņas dos pozitīvu enerģiju;
  • Gaisma – noteikti parūpējieties par labu apgaismojumu telpās. Gaišas telpas radīs labu garastāvokli un darbaprieku;
  • Fiziskās aktivitātes – ejiet pastaigās. Centieties atrast laiku fiziskiem vingrinājumiem vai pastaigām svaigā gaisā. Kad ir piemēroti laikapstākļi, tās var apvienot. Obligāti nav jānodarbojas ar intensīviem, nogurdinošiem treniņiem. Pat nesteidzīga pastaiga spēj atjaunot enerģijas krājumus. Ja jums ir mājdzīvnieki, tad laiks, ko ar tiem pavadāt brīvā dabā, ļaus smadzenēm vēl ātrāk izstrādāt endorfīnus. Nodarbojieties ar to, kas jums patīk, bet kam agrāk pietrūka laika. Sports palīdzēs ne tikai saglabāt labu figūru, bet dos arī pozitīvu enerģijas lādiņu;
  • Biežāk satiecieties ar draugiem, jautri pavadiet laiku, patējojiet un paspēlējiet galda spēles.
  • Biežāk palutiniet sevi ar gardu maltīti, bet dariet to gudri (nav jāuzklūp saldumiem, ko ļoti gribas darīt drūma garastāvokļa gadījumā).
  • Atrodiet sev mīļāko hobiju (adīšanu, dejošanu, dziedāšanu, nūjošanu vai citu).
  • Izvirziet mērķus. Sāciet ar to, ka centieties izvirzīt sev reālistiskus mērķus tuvākajam laika periodam. Nav vērts veidot garu sarakstu ar globāliem uzdevumiem. Padomājiet, kas jums ir svarīgs un ko tiešām iespējams izpildīt. Šim mērķim jābūt jums nozīmīgam un izpildāmam, un tā sasniegšana radīs apmierinātības un uzvaras sajūtu, kā arī iedvesmos jauniem nelieliem varoņdarbiem.
  • Novērsiet savu uzmanību no drūmām domām. Pacentieties aizmirst par nelielām nepatikšanām, tā vietā pievērsiet uzmanību kam interesantam un pozitīvam. Aizejiet uz bibliotēku vai grāmatu veikalu, paskatieties jaunu seriālu vai vienkārši uzspēlējiet kādu spēli un jūs iegūsiet daudz patīkamu emociju no aizraujošām lietām..
  • Izgulieties – labs miegs ir visu pamatu pamats.

Saistītie raksti

Inhalējamie medikamenti un to 
PAREIZA lietošana

Inhalējamie medikamenti un to 
PAREIZA lietošana

Lielākā daļa zāļu bronhiālās astmas ārstēšanai ir paredzētas inhalācijām. Zāļu daudzums,... lasīt vairāk

Kā sadzīvot ar bailēm un trauksmi ārkārtas situācijās

Ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons dzimis Rīgā, bet savus bērnības un jaunības... lasīt vairāk

Baldonē viss vienkopus – gan aptieka, gan ģimenes ārsta prakse

Mana Aptieka Gaiļu aptieka Baldonē durvis vēra 2001. gada Lieldienās. Laikam... lasīt vairāk