Inhalējamie medikamenti un to 
PAREIZA lietošana

Lielākā daļa zāļu bronhiālās astmas ārstēšanai ir paredzētas inhalācijām. Zāļu daudzums, kas nonāk plaušās, ir atkarīgs no inhalatora veida un inhalācijas tehnikas. Lai ārstēšana būtu veiksmīgāka, ir ļoti svarīga pareiza inhalatora lietošana. Kādi ir inhalatora veidi un kā tos lietot, komentē Saldus Mana Aptieka farmaceite 
Sandra Karule.

Inhalējamo astmas medikamentu ievadīšanas veidi:

Dozētie aerosoli (ar nesējgāzi);

Pulvera inhalatori (disks, turbuhalers; īzihalers; handihalers);

Krājtelpas;

Sprauslas miglotājs jeb smidzinātājs (nebuliser);

Ultraskaņas miglotāji.

Dozētie aerosoli 
(ar nesējgāzi):

Dozētie aerosoli atrodas inhalatorā zem spiediena. Tas satur preparātu kopā ar nesējgāzi (freonu). Freons nepieciešams, lai atbrīvotu aerosola devu un nodrošinātu vienmērīgu aerosola daļiņu izsmidzināšanu. Lietojot šos aerosolus, bērniem ir jāizmanto krājtelpa.

Ievērojiet!

Pēc pēdējās inhalācijas izskalojiet muti un rīkli ar ūdeni. Periodiski tīriet piemutni, izņemot ārējo metāla daļu. Piemutni skalojiet siltā ūdenī. Noslaukiet un ielieciet metāla daļu.

Uzglabāšana

Uzlieciet atpakaļ iemutņa vāciņu un glabājiet to temperatūrā līdz 300C. Sargājiet no tiešas saules gaismas un sala. Baloniņu nedrīkst pārdurt, salauzt vai dedzināt pat tad, kad tas ir tukšs. Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.

Pulverinhalatori

Pulverinhalatori ir ierīces, kurā preparāts ievietots mikrosmalka pulvera veidā (disks, turbu-halers, īzihalers, handihalers). Tas nesatur nesējgāzi (freonu), to darbina pacients ar savu ieelpu.
Diska pulvera inhalatori ir sausā pulvera inhalators diska formā, kurā ir ievietots pulverveida medikaments. Katra deva ir precīzi nomērīta un higiēniski aizsargāta. Kad ierīce netiek lietota, tai ir jābūt aizvērtai. Ierīcei nav nepieciešama tehniskā apkope un to neuzpilda. Diski atrodas hermētiski noslēgtā folijas apvalkā. Apvalks nodrošina aizsardzību pret mitrumu un to drīkst atvērt tikai tad, kad ierīci lietojat pirmo reizi. Pēc atvēršanas folijas apvalks jāiznīcina.

Medikamentu lietošana, izmantojot disku, ir vienkārša un ērta – nav nepieciešams saskaņot ieelpu ar zāļu padevi no aerosola, nav vajadzīga krājtelpa. Precīzi zināms atlikušo devu daudzums.

Turbuhaler ir sausā pulvera inhalators, kur pa dubultspirāles kanāliem zāles pulvera veidā tiek nogādātas uz ierīces iemuti, kur tās radītā virpuļa ietekmē sadalās smalkākās daļiņās, kas tiek efektīvi nogādātas plaušās. Arī šiem inhalatoriem ir precīzi dozētas devas.

Tīrīšana un uzglabāšana

Reize nedēļā iemutnis jātīra ar salveti, to nedrīkst mazgāt ar ūdeni vai kādu citu šķidrumu. Kad turbuhalers netiek lietots, tas ir jāuzglabā ar cieši uzliktu aizsargvāciņu. Uzglabāt temperatūrā līdz 30° C. Sargāt no mitruma. Uzglabāt bērniem nepieejamā un neredzamā vietā.

HandiHaler ir ierīce, kurā jāievieto speciāla medikamenta kapsula, tad šī kapsula tiek caurdurta un pacients ieelpo attiecīgo pulveri – šādā veidā tiek ievadīts pulverveida medikaments.

Smidzinātājs

Sprauslas miglotājs jeb smidzinātājs (nebuliser) ir inhalators, kurā medikaments tiek atšķaidīts ar 0,9% nātrija hlorīda šķīdumu (2 – 3 ml) un nesatur nesējgāzi (freonu). Astmas terapijā izmanto sprauslas inhalatoru, jo aerosols veidojas, izmantojot gaisa strūklu. Inhalācijas gaitā gaisa strūkla no kompresora nonāk šķīdumā un veido aerosolu, pārvērš to par mākonīti (“miglu”), 
ko pacients ieelpo.

Krājtelpa

 

Krājtelpa (spacer) ir dažāda tilpuma papildu plastmasas tvertne, kas izmantojama dozēto aerosolu ievadīšanai, to liekot starp piemutni un muti. Krājtelpu var lietot tikai kopā ar aerosola inhalatoru, jo tā papildus sasmalcina preparātu un palīdz zāles nogādāt plaušās. Krājtelpas atvieglo inhalatora lietošanu un samazina blakusparādību iespējamību.

Krājtelpas mērķis:

Krājtelpa attālina inhalatoru no mutes un uzlabo terapeitisko iedarbību. Mazina preparāta nevajadzīgu uzkrāšanos mutē;

Krājtelpa novērš “aukstā freona” efektu, kas ir svarīgi pacientiem (īpaši bērniem), kuriem neizdodas to pārvarēt, kā rezultātā sākas klepus un inhalācija ir jāpārtrauc.

 

Krājtelpas lietošanas īpatnības:

Krājtelpa regulāri jāmazgā (vismaz 1 reizi nedēļā, vēlams katru dienu). Tā jāizjauc un jāmazgā ar siltu ūdeni, kuram pavisam nedaudz pievienots mazgāšanas līdzeklis. Tad krāj-telpa jāizskalo tekošā ūdenī un jānožāvē. To nedrīkst slaucīt, jo var veidoties elektriskais lauks, un nākamajā lietošanas reizē medikamenta daļiņas var pielipt pie krājtelpas sieniņas, kā rezultātā slimnieks nesaņems nepieciešamo devu.

Izšķir trīs veida krājtelpas:

no 0 līdz 18 mēn. vecumam;

no 12 mēn. līdz 5 gadu vecumam;

no 5 gadu vecuma līdz mūža beigām (līdz 8 gadu vecumam krājtelpa jālieto obligāti).

Lietojot dozētos aerosolus ar krājtelpu, obligāti jāievēro:

aerosolam jānoņem vāciņš pirms to ievieto krājtelpā;

pirms lietošanas aerosols jāsakrata;

jāieliek aerosols krājtelpā,

krājtelpu pēc iespējas ciešāk piekļauj sejai;

inhalātors jātur vertikāli, tad jānospiež;

jāveic 5-6 ieelpas un izelpas, pēc 30 sek. jāatkārto;

ja jāinhalē otrs medikaments, tad starp tiem jābūt 10 min. intervālam;

pēc inhalācijām obligāti jāizskalo mute;

ja kādu laiku aerosols nav lietots, tad vispirms jāveic testa pūtiens gaisā.

Ārstējošais ārsts, izrakstot inhalējamos medikamentus, informē, kā tos pareizi lietot, bet, ja vēl ir kas neskaidrs, noteikti jautājiet farmaceitam. Visbiežāk šāda veida medikamenti tiek lietoti kombinācijā – viens medikaments akūto simptomu kupēšanai (glābēji), kas paredzēti īslaicīgai terapijai, ar pretiekaisuma medikaments, kas paredzēts ilgstošai ārstniecībai.

Iespējamās blakus parādības, lietojot inhalācijas medikamentus, par kuru parādīšanos noteikti informējiet ārstu:

centrālās nervu sistēmas traucējumi – nemiers, uzbudinājums, bezmiegs;

asinsspiediena svārstības (zems – augsts);

ātra sirdsdarbība (tahikardija);

lokālā dedzināšanas sajūta rīklē, kaklā, slikta dūša, sausums mutē, nepatīkama garša, siekalas rozīgā krāsā, krēpainas (ieteicama košļājamo gumiju un ledenes, kas mazina sausumu mutē);

pazemināts magnija daudzums asinīs.

Saistītie raksti

Nepieciešamas zāles vai citas medicīnas preces? Izmanto zāļu un preču meklētāju!

“Zāles un preces” – produktu meklētājs Mana Aptieka mājaslapā.   Jūsu... lasīt vairāk
«Tā ir MŪSU aptieka,» saka iecavnieki

«Tā ir MŪSU aptieka,» saka iecavnieki

Iecavā Mūsas aptiekas 1 vēsture aizsākās pirms sešpadsmit gadiem, kad farmaceite... lasīt vairāk
Apzināta ēšana jeb mirkļa izbaudīšana

Apzināta ēšana jeb mirkļa izbaudīšana

Inese Millere ir zemgaliete, kura dzimusi Kurzemē. Absolvējusi Rīgas Medicīnas institūtu... lasīt vairāk