Vīrieša otrā sirds jeb prostata

“Ne velti prostatu sauc par vīrieša otro sirdi, jo šis, kastanim līdzīgais orgāns, ietekmē daudzas vīrieša organisma funkcijas. Tā ietekme uz citiem ķermeņa orgāniem un sistēmām ir krietni vien ievērojamāka kā sākumā varētu šķist. Tāpēc vīriešiem pēc 40 gadu vecuma reizi gadā noteikti jāapmeklē urologs,” ir pārliecināts “Latgales uroloģijas centra” vadītājs, ārsts – urologs Oļegs Hublarovs.

Prostata jeb priekšdziedzeris ir vīrieša orgāns – dziedzeris, kas atrodas tieši zem urīnpūšļa pie taisnās zarnas. Tas ražo caurspīdīgi biezu sekrētu, kas satur 45-50% spermas un veicina spermotozoīdu kustību. Prostata aptver urīnizvadkanālu, pa kuru urīns no urīnpūšļa izplūst no dzimumlocekļa.

 

Noteikti jādodas pie urologa, ja ir sekojoši simptomi:

Sāpes urinācijas laikā;

Asins urīnā un spermā;

Apgrūtināta urinēšana;

Bieža urinācija – vairākas reizes naktī;

Sajūta, ka urīnpūslis netiek pilnībā iztukšots;

Tumšs urīns;

Sāpes cirkšņos, mugurā un vēderā;

Dzimumlocekļa pietūkums;

Nesaturēšana.

 

Galvenās saslimšanas:

Prostatīts – prostatas dziedzeru bakteriāls iekaisums;

Prostatas adenoma (labdabīgā hiperplāzija) jeb labdabīgā prostatas palielināšanās (LPP);

Prostatas vēzis.

 

Prostatīts

Prostatīta cēlonis var būt infekcija, kas iegūta dzimumattiecību ceļā, prostatas aizsprostojums, mazkustīgs dzīvesveids, ilglaicīga seksuāla atturība, pārtraukts dzimumakts vai mākslīga dzimumakta pagarināšana, stress, alerģija, kā arī hormonāli traucējumi.

Pārsvarā prostatītu ārstē ambulatoriski, un lielākā daļa vīriešu to uzskata par nenopietnu saslimšanu, kas tā nebūt nav. Raksturīgākie simptomi – dažāda stipruma trulas sāpes starpenē, vēdera lejasdaļā, kas tiek izstarotas uz muguru. Var būt arī urinācijas un seksuālo funkciju traucējumi. Bieži ar prostatītu slimo tieši jaunībā.

 

Prostatas adenoma jeb labdabīgā prostatas palielināšanās

Vīrietim kļūstot vecākam, prostata kļūst par problēmorgānu, tāpēc tai nepieciešama īpaša uzraudzība un regulāras urologa konsultācijas. LPP gadījumā prostatas audi palielinās, veidojas mezgli, kas aizspiež urīnizvadkanālu, kā rezultātā grūti iztukšot urīnpūsli. Neārstējot iespējamas komplikācijas, var veidoties nierakmeņi, pilnīgs urīnteces nosprostojums, kā arī nieru mazspēja, kas var novest līdz pacienta bojāejai.

 

Ārstēšanas metodes:

Medikamentozā ārstēšana sākuma stadijā uzlabos dzīves kvalitāti, bet prostatas adenoma izārstēta netiks.

 

Operāciju veidi:

Mūsdienīgākā un modernākā tehnoloģija – Transuretrāla prostatas holmium lāzerenukleācija (HoLEP), ar kuru var operēt jebkura izmēra prostatu. Šī tehnoloģija Latvijā tiek izmantota kopš 2013. gada. Pirmais ar šo tehnoloģiju Latvijā sāka strādāt urologs Oļegs Hublarovs, un šo gadu laikā ir veicis ap 500 operāciju. “Viennozīmīgi varu teikt, ka šī ir ļoti laba tehnoloģija, kas ļauj operēt jebkura izmēra prostatu: nav griezuma, nav asiņošanas, stacionārā jāpavada tikai viena diennakts, kā arī katetra tiek turēta tikai vienu diennakti,” atzīst ārsts.

Šobrīd Latvijā vēl joprojām tiek izmantota arī Prostatas transuretrāla elektrorezekcija (TURP), ja prostatas tilpums nepārsniedz 80 cm3, savukārt pārējos gadījumos tiek veiktas atvērtā tipa operācijas.

 

Prostatas vēzis

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem vīriešu onkoloģisko saslimšanu kategorijā prostatas vēzis ir izvirzījies līderos – arī Latvijā. Jāsaprot, ka prostatas vēzis ļoti būtiski atšķiras no citām onkoloģiskām saslimšanām. Pirmkārt, tā attīstība notiek ļoti lēni – pat vairākus gadus. Šai laikā pacientam var nebūt nekādu sūdzību. Kad pacients sāk izjust sūdzības, visdrīzāk vēzis jau vairs nebūs sākuma stadijā.

Latvijas statistika norāda, ka 60% vēžu gadījumu tiek atklāti smagā stadijā, kad cerības uz pozitīvu ārstēšanu ir samērā mazas. Savukārt, ja vēzis tiek atklāts sākuma stadijā, tad ir ļoti liela iespēja, ka tas tiks izārstēts pilnībā. Tāpēc ir tik svarīgi vīrietim pēc 40 gadu vecuma katru gadu apmeklēt urologu neatkarīgi ir vai nav sūdzības.

Radikālās ārstēšanas metodes:

Operācija – izoperē prostatu ar visiem apkārtējiem audiem. To var darīt tikai vēža sākuma stadijā, un ir liela iespēja uz pilnīgu atveseļošanos. Latvijā tiek izmantotas atvērtās operācijas, operācijas ar lapraskopu, bet netiek pielietota roboterapija, jo procedūras izmaksas ir ļoti augstas.

Radikāla apstarošana – ir iespējams apstarot bojātos audus, neskarot veselos.

 

Kā vīriešus dabūt pie ārsta?

Lai saprastu, kā vīriešus dabūt pie ārsta, vispirms jāsaprot, kāpēc viņi negrib iet. Prostatas veselība vīriešiem saistīta gan ar intīmas dabas jautājumiem, gan ar viņu potences spējām.

Vīrieši ir gan kautrīgi, gan arī slinki. Tāpēc nepieciešams stimuls no malas. Tieši pēdējā laikā palielinājies to vīriešu skaits, kas apmeklē urologu savu sievu vai draudzeņu mudināti.

Lielāka uzmanība būtu jāpievērš vīriešu veselības propagandēšanai, ko visveiksmīgāk varētu darīt tieši speciālisti, jo viņi vislabāk izjūt reālo situāciju.

 

Der zināt

Ikvienam vīrietim pēc 40 gadu vecuma, pat ja viņam nav nekādu sūdzību, obligāti reizi gadā jāapmeklē urologs, jo prostatas vēzis ilgus gadus var attīstīties bez simptomātikas, bet veiksmīgai ārstēšanai padodas, ja tas atklāts sākuma stadijā.

 

SVARĪGI!

Jāielāgo, ka prostatas ārstēšana nebūt uzreiz nenozīmē impotenci. Prostatas adenomas pacientus nesaskar šīs problēmas, tās mēdz būt daļai pacientu pie ļaundabīgā vēža ārstēšanas. Tomēr šajās situācijās ir plašas rehabilitācijas iespējas līdz pat dzimumlocekļa protezēšanai.

Saistītie raksti

Kā nepieļaut svara pieaugumu menopauzes laikā?

Kā nepieļaut svara pieaugumu menopauzes laikā?

Ginekoloģe Santa Kurme par Tukuma sieviešu veselību rūpējas jau vairāk nekā... lasīt vairāk
Daļai pacientu samazināsies līdzmaksājumi

Daļai pacientu samazināsies līdzmaksājumi

2020.gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas paredz... lasīt vairāk
Gada farmaceite – Gunita Bole-Melgaile

Gada farmaceite – Gunita Bole-Melgaile

Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Veselības ministriju organizētajā  konkursā  „Gada balva... lasīt vairāk