Kā nepieļaut svara pieaugumu menopauzes laikā?

Ginekoloģe Santa Kurme par Tukuma sieviešu veselību rūpējas jau vairāk nekā 20 gadus. Bērnībā Santa ļoti daudz slimoja, tāpēc slimnīcas vide bija tik ierasta un apbrīnas vērta, ka viņa nolēma doties studēt uz Rīgas Medicīnas institūtu (Rīgas Stradiņu universitāte), lai kļūtu par ārsti. Pēc studijām Santa atgriezās savā dzimtajā pilsētā, Tukumā. 1996.gadā viņa atvēra savu privātpraksi Kandavā, bet 2001.gadā – Tukumā.

Brīvajā laikā dakterei ļoti patīk ceļot, tāpēc, ja gribas atpūsties, izvēdināt galvu un uzkrāt spēkus, tad nopērk lidmašīnas biļeti un ļaujas atpūtai. Prieku viņai sagādā arī rušināšanās piemājas dārzā. „Nevaru teikt, ka dārzniecība man ļoti padodas, bet prieku gan sagādā,” atzīst Santa.

Dakteres meita arī nolēmusi iet mātes pēdās un pēc ģimnāzijas absolvēšanas grib studēt medicīnu.

Kas ir menopauze?

Cilvēka mūžā ir vairāki pārejas periodi, menopauze ir viens no tiem. Šajā laikā notiek olnīcu funkciju izsīkums, ko raksturo ovulācijas izbeigšanās ar sekojošu amenoreju – menstruālo asiņošanu izbeigšanos. Menopauze parasti sākas laika posmā no 45 līdz 55 gadiem.

Kādas ir raksturīgākās menopauzes pazīmes?

Visbiežākie ir vazomotorie traucējumi, kad sieviete sūdzas par karstuma viļņiem, kā arī krasām garastāvokļa maiņām, depresiju, bezmiegu… Pašsajūtas pasliktināšanās ietekmē sievietes darba spējas, attiecības ģimenē, tāpēc, parādoties šiem simptomiem, noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Ko darīt, lai šos nepatīkamos simptomus mazinātu?

Nebūt ne visas sievietes menopauzes laikā šos simptomus izjūt, bet pēdējos gados, pateicoties mūsu dzīvesveidam, ar tiem saskaras arvien vairāk sieviešu. Viens no galvenajiem iemesliem ir mazkustīgs dzīvesveids, pārlieku liela slodze, stress, savstarpējās attiecībās liela psihoemocionālā slodze, kā arī neveselīgs uzturs, kuram seko liekais svars.

Kas ietekmē liekā svara pieaugumu menopauzes laikā?

Modernajā pasaulē 60% – 70% cilvēku ir liekā svara problēmas, pusei no tiem ir aptaukošanās. 36% Latvijas sieviešu vecumā pēc 55 gadiem ir konstatēta aptaukošanās.

Fizioloģiski normāli, ka katru gadu sievietes pieņemas svarā par 600-700 gramiem, bet lielāks svara pieaugums ir mazkustīga dzīvesveida un neveselīgas pārtikas lietošana rezultāts – arvien vairāk cilvēki pievēršas ātrām uzkodām, mazāk gatavo paši. Pavisam neliela loma ir ģenētikai – iedzimtības faktoram.

Kā cīnīties pret liekā svara pieaugumu?

Svarīgākais ir dzīvesveida maiņa. Sievietes, lai kaut ko nedarītu, bieži atrod iemeslus – nav laika, jātaisa vakariņas, jārūpējas par bērniem… Bet laikā, kad iestājas menopauze, lielai daļai sieviešu bērni jau ir izauguši, līdz ar to ir pienācis laiks, lai beidzot padomātu par sevi. Tas būs ieguldījums veselībai ilgtermiņā, jo, pieaugot liekajam svaram, pieaug arī kardiovaskulāro saslimšanu risks, kas ir biežākais nāves iemesls gan sievietēm, gan vīriešiem. Un iemesli šīm saslimšanām ir liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, stress, smēķēšana. Šajā dzīves posmā ļoti svarīgi, lai pārtikā, kuru lietojat, būtu sabalansētas ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku attiecības. Priekšroka jādod augu valsts taukiem, liesai gaļai, zivīm, bet jāizvairās no tā sauktajiem slēptajiem taukiem, ko satur pastētes, desas, trekna gaļa, siers, biezpiens, rieksti, saldumi, cepti mīklas izstrādājumi, kūpinātas vai žāvētas zivis. Jāievēro pareizs ēšanas režīms – jāēd mazas porcijas, sadalot vairākās ēdienreizēs. Ļoti svarīga ir arī ūdens lietošana – dienas laikā jāuzņem vidēji 2,7 litri šķidruma.

Šajā laikā kā minimums trīs reizes nedēļā jānodarbojas ar sportu – vai tā ir peldēšana, joga, aerobika, nūjošana, skriešana, garas pastaigas, vai kas cits – tas atkarīgs no konkrētās sievietes veselības stāvokļa.

Kā iespējams mazināt menopauzes simptomus?

Fiziskās aktivitātes šai laika periodā ne tikai pasargās no liekā svara, bet arī mazinās menopauzes simptomus. Lieliski palīdz arī augu valsts preparāti, kuros ir fitoestrogēni, kas ir ļoti līdzīgi estrogēnajam hormonam. Šai laikā iesaka uzturā lietot sojas produktus, batātes, sarkanā āboliņa tēju u.c.

Kādos gadījumos tiek pielietota hormonterapija?

Ja simptomi ir ļoti izteikti un ar fiziskajām aktivitātēm un augu valsts preparātiem tos mazināt neizdodas, tad, veicot papildizmeklējumus un izvērtējot saslimšanas risku, var nozīmēt hormonterapiju.

Vai hormonterapija  veicina liekā svara pieaugumu?

Zinātniski nav pierādīts, ka hormonterapija ietekmē svara pieaugumu, tas ir mīts. Svars pieaug, jo trūkst estrogēnais hormons.

Vai iestājoties menopauzei, vairs nav jālieto kontracepcijas līdzekļi?

Iestājoties menopauzei, sievietei beidzas menstruācijas, bet menopauzes simptomi var parādīties arī agrāk. Šajā laikā sievietes auglība krasi samazinās, tomēr kontracepcija ir jālieto.

Vēlamā kontracepcija jāizvērtē individuāli, bet veselai sievietei, kura nesmēķē, kurai nav liekais svars un kardiovaskulāras saslimšanas, iesaku kombinēto orālo kontracepciju vai hormonālo spirāli, kas šajā periodā ir visdrošākā kontracepcija – noregulē menstruālo ciklu, mazina asiņošanu, no tā izrietoši – arī mazina dzemdes operāciju skaitu. Arī zemu devu hormonālās kontraceptīvās tabletes iesaka lietot līdz 55 gadu vecumam, jo tās vienlaikus būs kā kontracepcijas līdzeklis un kā hormonaizstājterapija menopauzes laikā. Ja sieviete ir vesela, viņai ir monogāmas attiecības, ja nav iegurņa iekaisuma slimības, nav stipras mēnešreizes, tad šajā laikā var lietot arī parasto spirāli.

Saistītie raksti

Kā izbaudīt katru skrējiena soli

Skriešana ir viena no visvienkāršākajām un efektīvākajām fiziskām aktivitātēm, kurai nav... lasīt vairāk
Aptiekāres Olgas Atmorskas bruņurupuču kolekcija

Aptiekāres Olgas Atmorskas bruņurupuču kolekcija

Liepājas Mana Aptieka aptiekas Laminārija vadītāja Olga Atmorska atzīst, ka farmācija... lasīt vairāk

Trīs aptaujā biežāk nosauktās veselības problēmas

Biežāk nosaukto veselības problēmu virsotnē ierindojas muguras un spranda sāpes, bezmiegs... lasīt vairāk