Mūsdienu izņemamās protēzes – estētiskas un izturīgas

Turpinot sarunu par zobārstniecību, šoreiz detalizēti aplūkosim izņemamās protēzes. Kā tās pareizi kopt un kādus mūsdienīgus materiālus izmanto to izgatavošanai, konsultē sertificētais zobu tehniķis, 
„Dental Elite Computer” dibinātājs Raimonds Gladiševs.

Mūsdienās, kad labs izskats un dzīvesprieks sabiedrībā ieņem arvien nozīmīgāku lomu, cilvēki, kas lieto izņemamās protēzes, vairāk kā jebkad izjūt savas ārienes nepilnību zobu trūkuma dēļ, kā arī diskomfortu sakarā ar nepietiekamu protēzes funkcionalitāti.

Zobu protēzes cilvēcei ir zināmas kopš seniem laikiem. Viduslaikos ārkārtīgi populāras bija izņemamas zobu protēzes no koka, kaula vai keramikas. No 19. gadsimta vidus tika izmantotas zobu protēzes uz kaučuka pamatnes, savukārt kopš pagājušā gadsimta 30.-40. gadiem tās sāka izgatavot no akrila plastmasas.  Lai gan šo protēžu lietošanas pieredze ir samērā ilgstoša, zinātnieki un praktizējoši zobārsti konstatējuši vairākus šā materiāla trūkumus – ļoti indīgās metakrilskābes klātbūtni un alerģisku reakciju izpausmes. Akrila plastmasa ir ideāla vieta, kur vairoties daudziem patogēniem mikrobiem, kā arī tā nav izturīga pret košļāšanas slodzi, kā rezultātā tā bieži lūst.

Pašreizējā stomatoloģijas attīstības posmā mediķiem ir visi nepieciešamie pamatojumi, lai atteiktos no akrila plastmasu izmantošanas zobārstniecības praksē. Mūsdienu zinātnes sasniegumi ļāva iegūt jaunu materiālu – bioloģiski neitrālo termoplastu, kas šobrīd tiek plaši izmantots pasaules zobu tehnikas praksē izņemamo protēžu izgatavošanai, aizstājot metāla sakausējumus un akrila plastmasas.

Termoplasta protēzēm ir daudz priekšrocību. Termoplasts ir ārkārtīgi izturīgs un apvieno sevī cietību un elastīgumu, kas ļauj izturēt lielas slodzes un mazina protēzes bojāšanās risku.

Skaistums un estētiskums ir termoplasta zobu protēžu neatņemami raksturojumi. Šādas protēzes ideāli izskatās pacienta mutē un nemaz neatšķiras no īstajiem zobiem. Papildus estētiskajam izskatam šādas protēzes tiek precīzi novietotas mutē ar maksimālo fiksāciju.

Termoplasts ir raksturojams ar „tīru” ķīmisko sastāvu, t.i., tajā nav toksisku un alerģisku sastāvdaļu. Materiāls kopumā tiek uzskatīts par bioloģiski inertu. Laboratorijas pētījumi rāda, ka termoplasta mitruma uzsūkšanas spēja par 70% zemāka nekā tradicionālajam akrilam, līdz ar to šādas protēzes ir izturīgākas pret zobu aplikuma veidošanos un krāsas izmaiņām.

Termoplasta protēzes ir ļoti viegli kopjamas – tāpat kā dabīgie zobi. Šim nolūkam aptiekās ir pieejami visi nepieciešamie līdzekļi:

speciāli izstrādātas birstītes saudzīgai protēžu tīrīšanai;

protēžu tīrīšanas tabletes ar bioloģiskajiem fermentiem;

speciāli izstrādātas tabletes protēžu attīrīšanai no nikotīna un kafijas aplikuma.

Vismodernākais veids, kā tīrīt izņemamās protēzes, ir izmantot īpašu ultraskaņas mazgāšanas ierīci (vanniņu). Ultraskaņas mazgāšana paredzēta individuālai protēžu attīrīšanai, izmantojot speciāli piemeklētu ultraskaņas viļņu svārstību amplitūdu. Ierīcei nav vajadzīgs pieslēgums pie elektrības tīkla, tā darbojas ar baterijām.

Mutes dobuma higiēnas procedūras un protēžu tīrīšanu ieteicams veikt 2-3 reizes dienā.

Saistītie raksti

Kocēnu aptiekas pirmais gads

Kocēnu aptiekas pirmais gads

Kocēnu aptieka teju kā nosvinēja savu pirmā gada jubileju kopš kļuvusi... lasīt vairāk

Dabīgās olu krāsvielas

Zeltīta – pievienot karstam ūdenim 2-3 ēdamkarotes kurkumas, uzvārīt, lai krāsa... lasīt vairāk
Uzmanību – ērces!

Uzmanību – ērces!

Konsultē Rīgas Austrumu KUS stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs galvenā ārste, profesore... lasīt vairāk