Mikroelementi acu veselībai

Mana Veselība iepriekšējos numuros rakstījām par taukos un ūdenī šķīstošajiem vitamīniem, savukārt šajā numurā Kocēnu aptiekas farmaceite Baiba Bisniece konsultē par mikroelementiem acu veselībai.

Mūsdienu dzīvesveids (daudz lasām, mācāmies, strādājam ar datoru, skatāmies TV), kā arī brīžiem vienveidīgā, konservantiem un krāsvielām bagātā pārtika nesniedz organismam visas nepieciešamās barības vielas. Ar laiku tas ietekmē mūsu veselību. Arī acu veselību.

Paši svarīgākie acu veselībai ir  antioksidanti – A, C, E vitamīni, kā arī mikroelementi – cinks, selēns, arī kālijs. Tos iespējams uzņemt gan ar pārtiku (piemēram, mellenēm, spinātiem), gan medikamentu un uztura bagātinātāju veidā.

Viens no vērtīgākiem dabīgos antioksidantus saturošiem produktiem ir mellenes. Lietojot tās uzturā, uzlabojas vielmaiņa audos, stiprinās asinsvadu sieniņas, samazinās to caurlaidība. Pareizs ir teiciens, ka dabas produkti neprot darboties tikai vienā vietā, melleņu gadījumā – acīs. Ja uzturā pietiekamā daudzumā lieto mellenes, uzlabojas ne tikai redze un tās asums, bet arī atmiņa, smadzeņu darbība, vielmaiņa sirdī, locītavās, asinsrite kājās, rokās, jo antioksidanti ir ļoti aktīvas vielas, tās darbojas katrā šūnā visā organismā. Antioksidanti  pasargā mūsu šūnas no brīvo radikāļu postošās darbības.

Aptiekās mikroelementi sastopami dažādās zāļu formās (tabletēs, kapsulās, sīrupos, sulās, u.c.). Tie pieejami  gan atsevišķi, gan kompleksos. Vērtīgi ir lietot  antioksidantu kompleksus, kuros ir gan cinks, selēns, gan  A, E, C vitamīni.

Populārākās zāļu formas ir tabletes un kapsulas, tās pacientam ir ērtākas lietošanā. Taču mikroelementu kompleksi pieejami arī sīrupos un koncentrētu sulu veidā.  

Antioksidanti ir ķīmiski ļoti aktīvas vielas, tāpēc tos uzglabājot svarīgi nodrošināties pret apkārtējās vides iedarbību – šim faktoram lielu uzmanību pievērš arī ražotāji. Kapsulētās zāļu formas  nodrošina satura aizsardzību no gaismas un skābekļa piekļuves. Apvalkotās tabletes pasargā  aktīvo vielu no mijiedarbības ar kuņģa skābi, pārtiku un medikamentiem. Vitamīnu un mikroelementu kompleksus iespēju robežās ieteicams uzņemt šķirti no medikamentiem, īpaši, ja tie ir vairāki un lietojami regulāri. To var darīt, piemērām, dažādās ēdienreizēs vai ar 2 stundu intervālu, tā mazinot mijiedarbības iespējas. Tā kā antioksidanti ļoti aktīvi reaģē ar apkārtējo vidi, šķidrās zāļu formas noteikti būs tumšās stikla pudelēs. Lietošanas laikā tās glabājiet rūpīgi noslēdzot vāciņus, korķīšus, atsevišķos gadījumos ledusskapī (konsultāciju par konkrētu produktu jautājiet farmaceitam). Gribu atgādināt, ka tas attiecas arī uz zivju eļļu pudelēs.

Dabiskas izcelsmes mikroelementus praktiski nav iespējams pārdozēt, tas gan nenozīmē, ka nav jāievēro uz iepakojuma ieteicamās devas. To pārspīlēta uzņemšana vienkārši būs nevērtīga, jo organisms mikroelementus uzņems tikai tam nepieciešamajos daudzumos. Nepatīkama blakne var būt mīksts vēders.

Saistītie raksti

Miega kvalitātes nozīmīgums

Pilnvērtīgs miegs ir viena no svarīgākajām cilvēka pamatvajadzībām, kas ne tikai... lasīt vairāk
Aptiekāre Anita Kazule fotografē dabas burvību

Aptiekāre Anita Kazule fotografē dabas burvību

Jēkabpils Vecpilsētas aptiekas farmaceita asistentei Anitai Kazulei patīk ceļot. Lai kur... lasīt vairāk
Cik senas ir piparkūku cepšanas tradīcijas?

Cik senas ir piparkūku cepšanas tradīcijas?

Mūsdienās diez vai kāds spēj iztēloties Ziemassvētkus bez piparkūkām. Bet vai... lasīt vairāk