Viena no diabēta vēlīnām komplikācijām ir tā saucamā diabētiskā pēda. Šajos gadījumos pēdas jākopj īpaši rūpīgi, jo pretējā gadījumā var sākties grūti ārstējami strutojoši procesi, kas var novest līdz pat amputācijai. Kā pareizi kopt diabētiskās pēdas, konsultē podologs Tatjana Ivanova.
70% cukura diabētu slimniekiem ar laiku attīstās Diabētiskās pēdas sindroms – išēmija (asinsrites traucējumi) vai neiropātija (pilnīgs vai daļējs pēdas jušanas zudums), kas var izraisīt dažādus pēdu bojājumus (ādas sausumu, papēžu saplaisāšanu, varžaci). Galvenais diabētiskās pēdas rašanās iemesls ir apgrūtināta cukura kompensācija, – jo veiksmīgāk izdodas normalizēt cukura līmeni asinīs, jo lielāka iespēja izvairīties no diabēta komplikācijām.
Diemžēl ļoti bieži ir gadījumi, kad vispirms atklāj diabētisko pēdu, tikai pēc tam uzstāda diagnozi diabēts, jo 2.tipa diabētam ir raksturīga slēptā forma (bez izteiktām veselības pasliktināšanās pazīmēm tas var noritēt daudzus gadus).
Svarīgi!
Jušanas traucējumi, spiediena vai dedzināšanas sajūta, izteikti sausa āda, arī vatēta sajūta ir pazīmes, kad noteikti jādodas pie speciālista, lai pārliecinātos par pēdu veselību. Arī gadījumos, ka cilvēks nevar ātri paiet vairāk par divsimt – trīssimt metriem, jo sākas sāpes ikros, krampji, nekavējoties jādodas pie ārsta, jo tās var būt nopietnu asinsrites traucējumu pazīmes, kas neārstētas var novest pie kāju amputācijas.
Diabētiskās pēdas kopšana:
Regulāri kontrolējiet cukura līmeni asinīs;
Katru dienu apskatiet pēdas, izmantojot spoguļa vai ģimenes locekļu palīdzību;
Kājas mazgājiet katru dienu – ieteicams tekošā ūdenī. Ziepes neizmantojiet biežāk par 2 reizēm nedēļā. Vannojot kājas, ūdens nedrīkst pārsniegt 38oC un ne ilgāk par 10 min. Ieteicams izmantot īpašo kāju sāli;
Pēdas rūpīgi noslaukiet mīkstā dvielī, īpaši rūpīgi – starp pirkstiem;
Griežot nagus, ievērojiet pirkstu un nagu dabisko formu. Negrieziet pārlieku īsus nagus, neizgrieziet stūrīšus. Izmantojiet speciālās nagu knaiblītes;
Kopiet pēdu ar mīkstinošiem krēmiem, ziedēm, bet to neziediet pirkstu starpās;
Ieteicams valkāt kokvilnas vai vilnas zeķes, vai arī speciālās zeķes diabētiķiem. Pārliecinieties, vai to gumija nav pārāk stingra. Mainiet tās katru dienu;
Ikdienas apaviem jābūt ērtiem, no dabīgiem materiāliem – dziļiem un mīkstiem. Nepiemēroti apavi var radīt nopietnas kājas traumas. Ir iespējams iegādāties speciālos apavus;
Pirms apavu uzvilkšanas rūpīgi pārbaudiet, vai tajos nav kāds svešķermenis;
Nekur un nekādos apstākļos nestaigājiet basām kājām;
Regulāri apmeklējiet diabētiskās pēdas kabinetus, kur speciālisti izskaidros visus jautājumus un parādīs, kā pareizi rūpēties par savām pēdām.
Diabētiskās pēdas jākopj ļoti rūpīgi, jo pretējā gadījumā var rasties grūti dzīstoši, strutaini iekaisumi, čūlas, kas var novest līdz amputācijai.
Cik bieži jāapmeklē podologs, ir atkarīgs no problēmas nopietnības, bet vidēji reizi divos – trīs mēnešos.
Raksturīgākās pacientu kļūdas, kuras var novest pat līdz amputācijai:
Kāju nagus griež pēc iespējas īsākus un rūpīgi izgriež stūrīšus;
Vēlme pēc iespējas vairāk un dziļāk notīrīt sauso ādu, kas veicina infekcijas risku, kā arī papēžu plīšanu;
Ja ir arī redzes traucējumi (viena no diabēta komplikācijām), nagus griež uz tausti.
Jāatzīst, ka pēdējā laikā pacienti kļūst arvien izglītotāki un lielāks procents pacientu ļoti nopietni izturas pret savu veselību.
Strutaini iekaisumi, čūlas var novest līdz amputācijai.