Atkal ir klāt vasara, kad gribam atpūsties no darbiem, gribam vairāk laika pabūt ar savu ģimeni, draugiem. Viens no labākajiem atpūtas veidiem ir ceļošana. Bet lai kāda neliela veselības problēma nesabojātu visu ceļojumu, mājās nedrīkst aizmirsts aptieciņu. Kuri medikamenti noteikti jāņem līdzi, dodoties īsākā vai garākā ceļojumā, konsultē Tukuma Mana Aptieka farmaceite Inga Puķe.
Pirms izvēlaties, kādus medikamentus ņemt līdzi ceļojumā, jāizvērtē paredzamie ceļojuma apstākļi – ceļojuma mērķis, gaidāmās aktivitātes, ceļotāju veselības stāvoklis un vecums, kā arī mazsvarīgs nav pārvietošanās veids – automašīna, autobuss, vilciens, lidmašīna, velosipēds, vai pārgājiens… Jūsu aptieciņas saturs jākoriģē, atbilstoši konkrētam ceļojumam, bet ir pamatmedikamenti, kuriem tur vajadzētu būt, lai arī kur un uz cik ilgu laiku dotos.
Noteikti paņemiet kādu pretsāpju līdzekli, pret saaukstēšanos (var izmantot karstos dzērienus), zarnu darbībai (caurejai, aizcietējumiem), kuņģa darbībai, marles saites, plāksterus, dezinfekcijas līdzekli. Var paņemt arī kādu pretalerģijas, pretiesnu līdzekli, sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm, pretsāpju gelu, ziedes sastiepumu gadījumā. Noteikti neaizmirstiet sauļošanās krēmu un krēmu pret saules apdegumiem, kukaiņu atbaidīšanas līdzekli un kādu antihistamīna smēri, ja tomēr nav izdevies izvairīties no kukaiņu uzbrukuma.
Ja dodaties ceļojumā ar kādu transporta līdzekli, izvērtējiet, vai nav nepieciešams līdzi paņemt arī medikamentus pret sliktu dūšu.
Ja dodaties ceļojumā ar automašīnu, pārliecinieties vai mājās netiek aizmirsta auto aptieciņa, kurai obligāti jāatrodas jūsu automašīnā.
Jāņem vērā, ka ilgstoša sēdēšana autobusā, automašīnā vai lidmašīnā var veicināt kāju tūskas veidošanos. Šādā situācijā vajadzētu nēsāt vēnu zeķes, laicīgi sākt lietot asinsvadus aizsargājošus medikamentus, kā arī atcerēties, ka jālieto pietiekami daudz ūdens. Lai mazinātu tūskas veidošanos, kājas turiet pēc iespējas ērtākā pozā.
Ja paredzēts lidot ar lidmašīnu, jāatceras, ka rokas bagāžā nedrīkst pārvadāt šķidrumu virs 100 ml., tāpat arī aerosolus. Ilgstoša lidojuma laikā arī parūpējieties par kāju labsajūtu.
Ja ceļojat kopā ar bērniem, rūpīgi pārdomājiet nepieciešamo medikamentu klāstu. Dodoties tālākā ceļojumā, konsultējieties ar bērna ārstu, vai līdzi nav jāņem kādi specifiski medikamenti. Iesakām paņemt līdzi arī potēšanas pasi.
Jāatceras, ka ceļojumos nedrīkst aizmirst par ūdens pieejamību, it īpaši karstā laikā. Bērni ik pa brīdim jāmudina padzerties, jo viss notiekošais var šķist tik interesants, ka aizmirst padzerties un uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu.
Ja bērns dodas uz nometni un ikdienā viņam jālieto kādi medikamenti, vai ir kāda medikamentu nepanesamība, noteikti informējiet nometnes vadītāju vai medicīnisko personālu.
Ja ikdienā jālieto medikamenti, pārliecinieties, vai tie pietiks visam ceļojuma laikam, kā arī glabājiet tos sev ērti piekļūstamā vietā.
Ja dodieties uz kādu kūrortu, kur plānots ilglaicīgi uzturēties saulē, un jums nepieciešams regulāri lietot kādus medikamentus, pārliecinieties, vai to lietošana un uzturēšanās saulē nevar radīt fotosensibilizāciju (paaugstināta ķermeņa jutību pret saules stariem), kas var radīt saules padegumus.
Ja mērķis ir aktīva atpūta (auto, moto, kalnos kāpšana, ūdenssports u.c.), noteikti līdzi jāņem līdzekļi pret saules iedarbību, kā arī traumu gadījumiem – plāksterus, saites, dezinfekcijas līdzekļus, pretsāpju medikamentus.
Pirms dodaties ceļojumā uz eksotiskām valstīm, noskaidrojiet, vai nav nepieciešama specifiska vakcinēšanās vai medikamentu lietošana. Iegūstiet informāciju savlaicīgi, jo daļa medikamentu jāuzsāk lietot vairākas nedēļas pirms plānotā ierašanās laika konkrētā valstī.
Ja ceļojat ārpus Latvijas, apdomājiet jautājumu par veselības apdrošināšanas polises iegādi.
Medikamentu glabāšana
Ne mazāk svarīgs ir jautājums, kur līdzpaņemtos medikamentus glabāt. Tie jāglabā stingrā kastītē, slēgtā somā, lai nebūtu viegli pieejami bērniem. Medikamenti jāsargā no tiešiem saules stariem. Līdzpaņemtos medikamentus glabājiet oriģinālos iepakojumos, lai nosaukumi būtu skaidri izlasāmi un klāt pievienota anotācija. Pārbaudiet medikamentu derīguma termiņu.
Palīdzības dienestu tālruņiem jābūt uzrakstītiem redzamā vietā, lai uztraukumā nevajadzētu meklēt un zaudēt laiku. Palīdzības dienestu tālruņi var būt ievadīti arī katrā telefonā.