Ziedojot asinis, glābjam dzīvības

Ik pa brīdim plašsaziņas līdzekļos dzirdam Valsts asinsdonoru centra (VADC) aicinājumu nodot asinis, tiek rīkotas dažādas akcijas, kampaņas, kuru mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību šim jautājumam. Lai gan samērā daudz cilvēku atsaucas šiem aicinājumiem, daļa sabiedrības par šī pasākuma nozīmību aizdomājas tikai mirkļos, kad tas skar kādu tuvinieku vai pašu. Cik svarīgi un nepieciešami ir būt par asinsdonoru, stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra virsārste un privātprakses Tukumā interniste Dina Balode. 

Dažādu kampaņu galvenais mērķis ir veicināt izpratni par nepieciešamību  nodrošināt sabiedrību ar drošām asinīm un pateikties brīvprātīgajiem asins donoriem par cilvēku dzīvības glābšanu. Katru dienu asins pārliešana un asins produkti var glābt dzīvību miljoniem cilvēku. Īpaši nozīmīga ziedoto asiņu vērtība ir neparedzamās un dzīvībai bīstamās situācijās. Daudzās valstīs pieprasījums pēc asinīm pārsniedz piedāvājumu un ir problemātiski nodrošināt asiņu kvalitāti, kvantitāti un drošību. Kā zināms, Latvijā bieži vien tiek cilvēki aicināti ziedot konkrētu asins grupu asinis. Šobrīd VADS īpaši gaida 0-, 0+ un A- asinsgrupu donorus.

Asins krājumi VADC

Asins krājumi nemitīgi mainās. Ja gribi uzzināt, kāda šobrīd ir reālā situācija, kura no asinsgrupām ir visaktuālākā, skaties https://www.vadc.lv

Kā kļūt par asins donoru?

https://www.vadc.lv/donoriem/vai-vari-ziedot

Asinis var ziedot, ja:

Esat vecumā no 18 līdz 65 gadiem;

Svars ir ne mazāks kā 50 kg;

Dienā pirms asins nodošanas nav lietots alkohols;

Pēdējā laikā nav bijušas jebkāda veida saslimšanas;

Pirms tam lietots veselīgs uzturs (t.i., uzturā nav lietots taukiem pārbagāts, cepts ēdiens vai gluži otrādi – nepietiekams uzturs) un daudz šķidruma;

Nav nodotas asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā tas nav darīts 4 reizes (sievietēm) vai 6 reizes (vīriešiem). Pēc sestās reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums.

Asins nevar ziedot, ja:

Netiek ievēroti iepriekš minētie kritēriji;

Ir infekciju slimības, piemēram, HBV, HCV, HIV u.c.;

Autoimūnas (imunoloģiskas) slimības;

Metabolisma jeb vielmaiņas slimības;

Hematoloģiskas slimības, t.sk. pastiprināta tendence asiņošanai;

Sirds-asinsvadu slimības, piemēram, hipertensija;

Intravenozo un intramuskulāro narkotiku lietotāji u.c.

Noteiktu laiku 
asinis nevar ziedot, ja:

Ja asins nodošanas dienā jūtaties noguris/-usi vai nevesels/-a;

Ja esat atgriezies no valsts, kurā pastāv paaugstināts risks saslims ar kādu no infekcijas slimībām;

Sievietes – grūtnieces un bērna krūts barošanas periodā;

Pēc dzemdībām, grūtniecības mākslīgas pārtraukšanas;

Pēc ērces piesūkšanās, pārslimotas Laima slimības, ērču encefalīta;

Pēc operācijām, stomatoloģiskām manipulācijām u.c.

Pirms asins ziedošanas medicīnas darbinieks pārbaudīs jūsu veselības stāvokli un abu elkoņu locītavu vēnas. Visa sniegtā informācija ir konfidenciāla, un ļoti svarīgi ir sniegt godīgas atbildes.

Kā iespējams ziedot?

Asinis iespējams ziedot pastāvīgajās asins ziedošanas vietās un izbraukumos;

Lai ziedotu asinis, līdzi jāņem pase vai ID karte un bankas konta numurs;

Zinot savu asins grupu pirms nodošanas iespējams pārbaudīt, vai jūsu asins grupas asinis šobrīd ir pietiekamā daudzumā;

Katru reizi donors ziedo 450 ml (vēl papildu apmēram 30 ml asins paraugiem – izmeklēšanai);

Veselam cilvēkam šādas asins zudums nav kaitīgs;

Asins ziedošanas procedūra ilgst aptuveni 10 minūtes;

Pēc asins ziedošanas lielākā daļa donoru jūtas labi;

Jums ir iespēja jebkurā brīdī atteikties vai pārtraukt asins ziedošanu, kā arī saņemt atbildes uz visiem jautājumiem, kas saistīti ar asins ziedošanu!

 

Endēmisko valstu karte

Valstis, kurās raksturīga pastāvīga noteiktas saslimšanas iespējamība, sauc par endēmiskām. Tas ir saistīts ar dabas īpatnībām un vietējo iedzīvotāju dzīves veidu. Tu noteiktu laika periodu nevarēsi būt donors pēc atgriešanās no šādas valsts. Ilgums atkarīgs no valsts un tur sastopamā saslimšanas veida.

28 dienas

6 mēneši

https://www.vadc.lv/donoriem/endemisko-valstu-karte

Asins ziedošanas vietas

https://www.vadc.lv/donoriem/izbraukumi-un-ziedosanas-vietas

Komponentu donori

VADC asinsdonoru centrā var ziedot ne tikai asinis, bet arī asins komponentu – plazmu, to sagatavo, veicot plazmaferēzes procedūru. Procedūras laikā no viena plazmas donora var iegūt trīs ārstnieciskas plazmas devas, bet no viena asins donora – vienu plazmas devu. Par plazmas donoru var kļūt, ja pēdējo 12 mēnešu laikā donors ir ziedojis asinis vismaz 2 reizes. Latvijas ārstniecības iestādes var nodrošināt ar pietiekošu plazmas daudzumus tikai ar plazmas donoru palīdzību. Procedūra ir droša un nekaitīga, tā ilgst no 40 minūtēm līdz 1,5 stundai. Plazmas donors pēc procedūras saņem uzkodu komplektu, kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai 17,07 euro, izziņu par asins ziedošanu, kuru, iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu (līdz piecām apmaksātām darba dienām gadā).

Kā tiek izmantotas 
donora asinis?

Mūsdienās pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis. Katru asins devu sadala komponentos un pacients saņem tieši to asins komponentu, kas viņam ir nepieciešams. Viena donora asinis var palīdzēt vairākiem pacientiem! Lietderīgās asinis tiek sadalītas trīs komponentos: plazmā, eritrocītos un trombocītos. Asinis pēc analīžu veikšanas uzglabā krātuvēs, no kurienes tās tiek piegādātas uz slimnīcām. Slimnīcās ir speciālas nodaļas – asins kabineti – , kas ir atbildīgas par asiņu uzglabāšanu un nodošanu citām nodaļām.

https://www.vadc.lv/donoriem/ka-tiek-izmantotas-asinis

Kam izmanto 
ziedotās asinis?

Grūtniecēm pie smagas asiņošanas. 1 – 3 reizes mēnesī kādai no jaunajām māmiņām ir nepieciešama eritrocītu masas pārliešana. Reizi trijos mēnešos kādam jaundzimušajam ir nepieciešama asins plazmas pārliešana;

Plaši apdegumi. Pēc plašiem un smagiem apdegumiem cilvēkam nepieciešams līdz 65 donoru asins devām;

Autoavārijās cietušie. Politraumas gadījumā cilvēkam var būt nepieciešama līdz 25 donoru asins devām. Politraumas visbiežāk tiek iegūtas satiksmes negadījumos;

Operācijas. Vēdera dobuma operācijās un gūžas protezēšanā pacientam var būt nepieciešamas vidēji 5 donoru asins devas;

Asins audzēja slimnieki. Pacientiem nepieciešams no 1 līdz 3 donoru asins devām dienām;

Viena asins nodošanas reize palīdz glābt 3 cilvēku dzīvības.