Vizīte pie proktologa: grūtākais ir… atnākt

Latvijā proktologs ir ķirurgs, kurš pamatā nodarbojas ar taisnās zarnas slimību ārstēšanu, – stāsta ķirurgs koloproktologs Dr. Med. Aigars Martinsons (Lāzermedicīnas klīnika).

Cilvēkiem bieži ir priekšstats, ka ķirurgs ikvienu pacientu noteikti operē. Ir reizes, kad tas vajadzīgs, taču daudz izmantojam arī citas ārstēšanas metodes. Galvenā problēma ir aiziet pie proktologa, pēc tam jau dialogs turpinās.

Vai vizītei ir speciāli jāgatavojas?

Pirmajai vizītei nav vajadzīga nekāda specifiska gatavošanās. Daži iedomājas, ka visu dienu nedrīkst ēst un dzert vai arī jālieto kaut kādi medikamenti zarnu tīrīšanai, – tas nav vajadzīgs. Ja cilvēks subjektīvi jūt, ka tā būs labāk, viņš var veikt vienu mikroklizmu ar aptiekā nopērkamiem bezrecepšu līdzekļiem, bet arī tas nav obligāti. Ja turpmāk, gatavojoties kādai konkrētai procedūrai, būs vajadzīgi priekšdarbi, ārsts par tiem precīzi izstāstīs un nozīmēs vajadzīgos medikamentus. Neviens medikaments, ne recepšu, ne bezrecepšu, lieki nav jālieto.

Par kādiem jautājumiem proktologs pacientu iztaujā un vai ir lietas, kas iepriekš jāapdomā?

Pamatā jautājumi ir par sūdzībām, par vēdera izeju un citām lietām, ko nav grūti atbildēt. Ja cilvēkam ir kaut kādas citas slimības, vajadzētu paņemt līdzi medicīnas dokumentāciju. Dažam iešana pie ārsta rada lielu spriedzi, un viņš aizmirst lielu daļu no tā, ko gribējis pavaicāt. Lai tā nenotiktu, vēlams iepriekš sarakstīt savus jautājumus uz papīra. Uzdot ār-stam jautājumus ir dabiski. Iepazīstoties ar kolēģu darbu attīstītajās rietumvalstīs, redzam, ka vizītē pacientu jautājumiem tiek atvēlēts diezgan ilgs laiks un cilvēki to izmanto, interesējas par dažādām ārstēšanas niansēm, ir paši jau iepriekš meklējuši informāciju. Mums ir prieks ar tādiem pacientiem strādāt.

Kā notiek izmeklēšana?

To veic proktologs, asistējot medicīnas māsai. Izmeklējumi notiek speciālā norobežotā apskates telpā, to laikā pacients parasti guļ uz sāniem. Ārsts veic anālās zonas apskati, kurai parasti seko arī izmeklēšana ar pirkstu, kas pamatā nav sāpīga, jo tiek izmantots lubrikants, kas satur anestezējošu vielu. Mazliet nepatīkamākas sajūtas varētu būt pacientiem, kuriem ir sāpes vēdera izejas laikā vai izteikts hemoroīdu slimības paasinājums. Pirmajā izmeklēšanas reizē vairumā gadījumu tiek veikta arī dziļāka apskate ar vienreiz lietojamu proktoloģisko spoguli, kas ļauj apskatīt apmēram 10 cm garu taisnās zarnas posmu. Arī tā tiek veikta ar lubrikantu un nav sāpīga.

Saistītie raksti

Nevis palīdzēt,  bet nekaitēt aknām!

Nevis palīdzēt, bet nekaitēt aknām!

Izdzirdot vārdu salikumu «slimas aknas», lielākoties uzreiz iedomājamies par divām lietām... lasīt vairāk
Turi roku uz pulsa

Turi roku uz pulsa

Pulss jeb sirdsdarbības biežums ir sirds sitienu skaits minūtes laikā. Sirdij,... lasīt vairāk

Ziemassvētku veselīgais dāvanu grozs

Gatavošanās Ziemassvētkiem un Jaunā gada sagaidīšanai bieži asociējas ne tikai ar... lasīt vairāk