Nevis palīdzēt, bet nekaitēt aknām!

Izdzirdot vārdu salikumu «slimas aknas», lielākoties uzreiz iedomājamies par divām lietām – par alkoholu un C hepatītu. Taču izrādās, ka arī šķietami veselīga dzīvesveida piekritēji, kas ļoti cītīgi domā par savas veselības uzlabošanu, nereti tieši tā arī nodara sev pāri.

 

Par to, kas izraisa aknu bojājumus un kā savas aknas saglabāt veselas maksimāli ilgi, stāsta hepatoloģe Ieva Tolmane, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Aknu slimību nodaļas vadītāja.

– Kā mēs visbiežāk negatīvi ietekmējam savas aknas?

– 99% no tā, ko mēs apēdam, iedzeram vai ieelpojam, organismā tiek filtrēts caur aknām, līdz ar to ļoti daudzas vielas var būt aknām toksiskas. Viens no vispopulārākajiem kaitētājiem aknām, protams, ir alkohols.

Otrs biežākais negatīvās ietekmes avots ir medikamenti, fitoterapija, homeopātija, uztura bagātinātāji. Trešā lieta – vispārēja organisma aptaukošanās. Ja aknās ilgstoši uzkrājas tauki, veidojas iekaisums, kas var novest līdz aknu cirozei.

– Kuras medikamentu grupas aknām ir visbīstamākās?

– Lielākajai daļai medikamentu anotācijā ir rakstīts, ka tie var radīt aknu bojājumus. Biežāk aknu bojājumus rada nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ibumetīns, diklofenaks, paracetamols, arī antidepresanti, antibiotikas un, protams, ķīmijterapija.

Tajā pašā laikā nevar arī krist otrā grāvī un nelietot medikamentus vispār. Ja zāles konkrētu saslimšanu gadījumā ir nepieciešamas, tad tās ir jādzer. Ir daudzi medikamenti, kurus aknas pārstrādā ļoti labi. Bet, ja ārstēšanas laikā ģimenes ārsts novēro problēmas, tad medikaments jāmaina. Vissliktāk ir sākt dzert zāles «uz savu galvu».

– Kādas ir pirmās pazīmes, ka aknām kas kaiš un laiks doties pie ārsta?

– Aknas nesāp un visbiežāk nekā nedod ziņu, ka tās ir slimas. Akūts hepatīts mēdz noritēt ar labi pamanāmu dzelti, un šajā gadījumā cilvēki ātri dodas pie ārsta, bet hronisks bojājums sākumā sūdzības nerada. Tikai tad, kad iekaisuma vietā veidojas saistaudi un tie saaug, neļaujot aknām veikt savas funkcijas, respektīvi, notiek neatgriezenisks process, cilvēks izjūt diskomfortu. Visbiežāk ciroze sākas ar šķidruma uzkrāšanos vēderā, dažreiz novērojama dzelte, asiņošana no kuņģa un zarnu trakta. Var būt arī depresīvs noskaņojums, problēmas koncentrēties, kad cilvēkam šķiet, ka galva nestrādā, encefalogrāfiskas pazīmes…

– Kādas ir galvenās lietas, ko jūs ieteiktu Latvijas iedzīvotājiem aknu veselības saglabāšanai?

– Galvenais, ko iesaku: nekaitēt aknām! Nelietot dažādus brīnumlīdzekļus, kas sola neticamu veselības uzlabošanos. Protams, fiziski aktīvu dzīvesveidu, veselīgu uzturu un pozitīvu noskaņojumu!

Saistītie raksti

Profilakses nozīmība cīņai ar dzemdes kakla vēzi

Profilakses nozīmība cīņai ar dzemdes kakla vēzi

Ginekoloģe Dace Matule atzīst, ka patiesībā viņai nav bijusi izvēles iespēja... lasīt vairāk

Insults – kā zibens spēriens no skaidrām debesīm

Lai gan šobrīd atkal visa mūsu uzmanība ir veltīta supervīrusa apkarošanai,... lasīt vairāk
Svētkos par mērenību nedrīkst aizmirst

Svētkos par mērenību nedrīkst aizmirst

Ziemassvētku un Jaunā gada svinības ir laiks, kad visbiežāk cilvēki pārēdas,... lasīt vairāk