B vitamīni cilvēka organismam ir ļoti būtiski, jo nodrošina svarīgas cilvēka ķermeņa funkcijas – veicina sarkano asinsķermenīšu veidošanos, palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Pateicoties B grupas vitamīniem, cilvēkam ir spēks un enerģija ikdienas darbam. Vitamīna B12 galvenā funkcija ir nodrošināt šūnu dalīšanos; tas uzlabo imunitāti, samazina nogurumu un palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu.
Vitamīns B12 plaši sastopams dzīvnieku dabas produktos – gaļā, zivīs, olās, pienā, bet šis ir viens no retajiem vitamīniem, kuru augu valsts produkti vai nu nesatur, vai satur niecīgos daudzumos. Parasti cilvēka organismā ir uzkrātas ļoti lielas B12 vitamīna rezerves, tāpēc pat tad, ja B12 vitamīnu saturošos produktus pārstāj lietot uzturā, tā rezerves pietiks vairākiem mēnešiem, taču laika gaitā arī tās var izsīkt.
Visbiežāk ar B12 vitamīna trūkumu saskaras:
- veģetārieši, īpaši tad, ja strikti izvairās no dzīvnieku produktu lietošanas, t.sk., ja no uztura izslēgtas arī olas un piena produkti;
- cilvēki, kam dažādu iemeslu dēļ šis vitamīns uzsūcas sliktāk – to var saistīt ar novecošanas procesu, bet arī ar atsevišķām slimībām un konkrētu zāļu lietošanu.
B12 vitamīna trūkums
Līdzīgi kā ar citiem vitamīniem arī B12 vitamīna funkcijas organismā ir ļoti daudz-pusīgas, bet pārliecinošu šī vitamīna trūkumu visticamāk varēs izjust kā:
- mazasinības pazīmes – ādas bālums, nespēks, nogurums, elpas trūkums pie slodzes, sirdsklauves u.c.;
- nervu sistēmas darbības traucējumi – tirpšana, durstošas sajūtas, redzes traucējumi u.c.
Taču pēc simptomiem vien B12 vitamīna trūkumu atpazīt nevarēs. Ir jāveic asins analīzes.
Vitamīns B12 pietiekami labi neuzsūcas
Ja ar uzturu vitamīns B12 tiek uzņemts pietiekamā daudzumā, tad viens no iemesliem varētu būt atsevišķu zāļu lietošana:
- metformīns, kas ir visbiežāk lietotās zāles 2. tipa cukura diabēta gadījumā;
- zāļu grupa “protonu sūkņa inhibitori”, kas pazīstami ar nosaukumiem omeprazols, pantoprazols u.c. un kurus ļoti plaši lieto kuņģa skābes mazināšanai.
Ja B12 uzsūkšanos kavē konkrēti medikamenti, tad ārsts lems par zāļu maiņu vai B12 vitamīna uzņemšanas palielināšanu.
B12 vitamīna līmeni var ietekmēt kuņģa-zarnu trakta slimības, tajā skaitā:
- Celiakija, bet tās gadījumā, visticamāk, B12 trūkumu novērsīs atbilstoša bezglutēna diēta un B12 preparātu lietošana būs nepieciešama tikai sākotnēji, lai atjaunotu normālus B12 vitamīna rādītājus.
- Iekaisīgās zarnu slimības, īpaši, ja skartas tievās zarnas. Šajos vitamīna B12 deficīta gadījumos sākotnēji lieto iekšķīgas tablešu un kapsulu formas, bet to neefektivitātes gadījumā pāriet uz injekciju zāļu formām.
- Lai gan B12 uzsūcas tievajā zarnā, to nodrošina vielas, kas veidojas tikai kuņģa gļotādā. Tāpēc dažādas kuņģa saslimšanas, jo īpaši kuņģa ķirurģiska izņemšana, neizbēgami radīs arī B12 deficītu. Dažkārt tieši vitamīna B12 trūkums ir pirmā pazīme, kas liek aizdomāties par kuņģa veselību.
Kā uzņemt vitamīnu B12
Veģetāriešiem nāksies uzmanīgāk sekot līdzi uzturam – izplatīta prakse ir bagātināt ar B12 vitamīnu dažādus veģetāram uzturam piemērotus produktus, piemēram, auzu pārslas. Šādā gadījumā tas būs norādīts uz iepakojuma. Ja šādi uzlabojumu panākt neizdodas, var lietot aptiekās nopērkamos uztura bagātinātājus, kuros vitamīns B12 iekļauts gan devās, kas palīdzēs to uzturēt esošajā līmenī, gan to paaugstināt, ja tā līmenis jau mazinājies.
Ja pie vainas ir uzsūkšanās traucējumi, var cerēt, ka palīdzēs lielāku devu B12 vitamīna līdzekļi, t.sk. uztura bagātinātāji un zāles, kas saturēs lielākas vitamīna B12 devas – 1000 mcg un vairāk. Tomēr, ja kuņģa–zarnu trakta darbība nespēj nodrošināt nepieciešamā B12 vitamīna uzsūkšanos, tad pastāv iespēja to ievadīt injekciju veidā – tās būs recepšu zāles, par kuru nepieciešamību lems ārsts.
Vai vitamīnu B12 var pārdozēt?
B12 ir ūdenī šķīstošs vitamīns – vesels organisms uzkrās tikai nepieciešamo vitamīna B12 daudzumu, bet pārējo izvadīs ar urīnu. Tāpēc tādi gadījumi, kad tas tiktu pārdozēts, pat lietojot lielās devās, praksē nav sastopami, bet teorētiski to nevar izslēgt. Nereti B12 deficīta ārstēšanai ir nepieciešama gana ilga vitamīna B12 līdzekļu lietošana, tāpēc svarīgi sekot ārsta norādījumiem un periodiski pārbaudīt tā līmeni asinīs, lai pārliecinātos, ka lietotā deva ir atbilstoša.