Bērzu meiju pielietojuma daudzveidība

Jūnijs ir izlaidumu un Jāņu laiks. Tas ir laiks, kad atmināmies latviešu tradīcijas telpas rotāt ar bērzu meijām, ozolu zariem un citām dabas veltēm.

Meijas ne tikai grezno telpu, bet arī patīkami smaržo. Tās liekamas gan pie vārtiņiem, gan māju, saimniecības ēku durvju priekšā, istabās un saimniecības telpās. Senlatviešu tradīcija vēsta, ka meijas liktas pie gultas, lai būtu laba veselība, labklājība, skaistums un saimniekošana padotos. Ienesot meijas mājā, jāatceras, ka tām tāpat kā ziediem ir nepieciešams ūdens un gaisma. Ja meijas izžāvē, tām piemīt dziednieciskas īpašības.

Bērzu meijas tautas medicīnā:

Bērzu lapas satur – ēteriskās eļļas, flavonglikozīdus, C vitamīnu, organiskās skābes,  miecvielas, saponīnu, arotīnu, nikotīnskābi, glikozi, u. c.

Bērzu pumpuru un lapu uzlējumu, novārījumu lieto kā diurētisku līdzekli. Pumpuri sekmē žults sekrēciju. Ārīgi pumpurus lieto medicīniskās vannās akūtu un hronisku ekzēmu ārstēšanai. Bērza ogli lieto kā absorbentu saindēšanās gadījumos.

Lapas un pumpurus ieteic reimatisma ārstēšanai vannās, kompresēm. Šim nolūkam var izmantot svaigas saspiestas bērzu lapas, kuras liek tieši uz sāpošās vietas. Lapu un pumpuru novārījumu ieteic brūču apmazgāšanai, pret matu izkrišanu un ekzēmu ārstēšanai.

Labi sasmalcinātas un izsutinātas svaigas lapas izmanto kā kompreses, liekot uz sāpīgajām vietām, tur 2-4 stundas. Izmanto locītavu sāpju mazināšanai reimatisma gadījumā. Ārstniecības kurss 7-10 dienas.

Svaigas bērzu lapas izmato pirts slotām, tās 2-3 stundu laikā neitralizē slimību izraisošos mikrobus.

Bērzu pirts slotiņu ārstnieciskā iedarbība:

Pēc lielām fiziskām slodzēm palīdz mazināt muskuļu sāpes.

Padara ādu mīkstu un zīdainu, elastīgu un gludu ar patīkamu nokrāsu.

Labi attīra ādu dažādu izsitumu (pat strutainu) gadījumos, kā arī citos 
iekaisumu gadījumos.

Palīdz ekzēmas ārstēšanā.

Dažkārt arī mediķi iesaka ēdes un “pūslīšu” izsitumu saslimšanu gadījumos.

Dāmas var izmantot ādas pigmentu plankumu mazināšanai.

Paātrina brūču sadzīšanu. Ir novērots, ka bērzu audzēs gaiss ir tikpat sterils, kā ķirurģisku operāciju zālē.

Rada nomierinošu efektu, uzlabo garastāvokli.

Pastiprina bronhu paplašināšanos, uzlabojas plaušu ventilācija. Tāpēc ieteicams astmātiķiem un smēķētājiem.

Pēc pēršanās ar bērza slotiņu ir pārsteidzoši viegli elpot, procedūras laikā gaisa aromatizēšanai izmantojot bērzu pumpuru novārījumu.

Ūdeni, kurā mērcē un tvaicē slotiņas, izmanto matu skalošanai.

Nostiprina matu saknes un samazina blaugznas. Pēc pāris reizēm mati kļūst stingrāki, kuplāki, spīdīgāki, nav novērojami sašķēlušies matu gali. Ne velti bērzu slotiņas ir pašas populārākās.

Materiāls sagatavots izmantojot informāciju no www.mammadaba.lv, www.pirtslietas.lv