Uz mežu sēņot!

Ir laiks, kad intensīvāk nekā citos gadalaikos dodamies uz mežu sēņot, tāpēc esam apkopojuši ieteikumus, kas jāievēro, lai šis pasākums izvērstos par jauku atpūtu un nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus ne sēņotājiem, ne viņu radiniekiem.

Apģērbs

Apģērbieties tā, lai netiktu klāt odi, ērces. Ieteicams vilk zābakus un bikšu galus ielikt zeķēs, lai tajās nevar ielīst ērces. Noteikti jāpadomā arī par galvas segu.

Lai pamanītu ērces, ieteicams ģērbt gaišas drēbes, savukārt mazuļus – spilgtās, lai tie būtu labi saskatāmi.  Skatāties, lai nenoklīst bērni un paši nenoklīstat viens no otra it īpaši, ja sēņojat mežā, kuru labi nepārzināt. Arī tad, ja jums ir izteikti labas spējas orientēties svešā apvidū, esiet piesardzīgi.

 

Sēnes

No Latvijā sastopamajām 1100 sēņu sugām par ēdamām ir atzītas apmēram 300, bet apmēram 30 – par indīgām. Ēdamo sēņu TOP 3 neapšaubāmi ierindojas baravikas, apšu bekas un gailenes, taču sēņotāji parasti izvēlas apmēram 20 – 30 sēņu sugas.

Lasiet tikai tās sēnes, kuras pazīstat, neuzticieties draugu un paziņu ieteikumiem. Atcerieties, ka nav vispārēju pazīmju indīgo un ēdamo sēņu atšķiršanai. Dažkārt kā pazīmi min gredzena klātbūtni uz sēņu kātiņa. Tiesa, baravikai un citām bekām šādu gredzenu nav, bet gredzeni ir atmatenēm (šampinjoniem), čigānietēm u.c., kuras pazīstamas kā labas, ēdamas sēnes.

Visas nepazīstamās un arī indīgās sēnes ir jāatstāj mežā nebojātas, jāatceras, ka šīs sēnes sabradāt un saspārdīt ir nepieļaujami, jo tās ir mikorizas veidotājas kokiem un nepieciešamas normālai meža tālākai attīstībai un augšanai, bez tam ir jāņem vērā arī estētiskais aspekts.

Sēņošanai izvēlieties ekoloģiski tīru vietu. Ja sēnes tiek lasītas netālu no ceļiem, rūpnīcām, pilsētām, tad ir varbūtība, ka tās ir asimilējušas smagos metālus, kas var izraisīt saindēšanos. Atcerieties, ka nekad par lasīšanas vietu nevarat būt droši, tirgū iegādātām sēnēm. 

Dodoties uz mežu, jāņem līdzi sēņu lasīšanai piemēroti trauki, pavisam nepiemēroti šai nodarbei ir dažādi plastmasa maisiņi, tīkliņi un taml.

Sēnes nogrieziet ar nazi, atstājot zemē kātiņa apakšējo daļu, nevis izraujiet ar visām saknēm. Tad nebojāta paliek sēņotne un ir nodrošināta jaunas sēņu ražas veidošanās. Uzreiz pārliecinieties, vai tās nav tārpainas. Tārpainās sēnes ieteicams atstāt mežā. Ja netīšām atklājat sēņu vietu, bet nazīša nav līdzi, sēni varat izskrūvēt gluži kā skrūvi. Arī tas nenodarīs kaitējumu nākamajām sēņu ražām.

Aizejot mājās, rūpīgi jāpārbauda mazāko sēņotāju guvums.

 

Svarīgi!

Kā zināms, ir tādas sēnes, kas ēdamas tikai vienu reizi – pēdējo, tāpēc labāk ir neeksperimentēt, un mūžīgais zelta likums Nr.1 ir bezgala vienkāršs – lasiet tikai pārbaudītas vērtības!

 

Ja jūs esat 
moderno tehnoloģiju lietotājs

Latvijas sēņotāju ceļvedis

Latvijas valsts meži ir izstrādājuši un internetā ikviens var iepazīties ar “Latvijas sēņotāju ceļvedi”, kurā ir apkopotas vairāk nekā 1000 t.s. cepurīšu sēņu sugu.

 

Mobilā aplikācija 
“Sēnes Latvijā”

Latvijas valsts meži aplikācijā apkopoti Latvijā sastopamo sēņu attēli, nosaukumi un apraksti. Iespējams atpazīt sēni gan pēc nosaukuma (latviešu un latīņu valodā), gan pēc attēla, gan citām pazīmēm – augšanas sezonas, vietas, sēnes veida vai izmantojuma. 
Ietverti arī padomi sēņošanā, padomi, kuras sēnes labāk nelasīt, kā arī receptes sēņu pagatavošanai un konservēšanai. Pieredzējušiem sēņotājiem īpaši noderīga būs aplikācijā radītā iespēja atzīmēt kartē savas sēņu vietas, izmantojot GPS koordinātes.

Saistītie raksti

Medikamentu lietošanas kļūdas

Medikamentu lietošanas kļūdas

Turpinām iepriekšējos numuros uzsākto tēmu par biežāk pieļautajām zāļu lietošanas kļūdām.... lasīt vairāk
Iesnas

Iesnas

Deguns ir pirmais infekciju pieturas punkts ceļā uz elpošanas sistēmu. Smagākas... lasīt vairāk

Enterovīrusu infekcija – izvairīšanās iespējas

Enterovīrusi ir vīrusu grupa, kas izraisa virkni infekcijas slimību. Visbiežāk tās... lasīt vairāk