Testosterons – vīrišķības hormons

Testosterons ir galvenais vīriešu dzimumhormons, kas veidojas gan vīriešu, gan sieviešu organismā. Sievietēm to producē virsnieres un olnīcas, bet vīriešiem 98% – sēklinieki, pārējo virsnieres. Vīriešu dzīvē šiem hormoniem ir milzīga nozīme, jo tie ir atbildīgi ne tikai par vīriešu sekundāro seksuālo īpašību veidošanos un uzturēšanu, bet arī par skeleta muskuļu masas pieauguma stimulēšanu – jo lielāka testosterona koncentrācija asinīs, jo lielāki un spēcīgāki muskuļi.

Vīrietim novecojot (pēc 25–30 gadiem), testosterona koncentrācija asinīs samazinās par 1–2 % gadā.

Samazināts testosterona līmenis asinīs var veicināt:

  • Mazasinības attīstību, jo testosterons veicina eritrocītu (sarkano asins šūnu) veidošanos kaulu smadzenēs;
  • Liekās ķermeņa masas veidošanos jostas rajonā vīriešiem gados;
  • Osteoporozes (kaulu trausluma) veidošanos vīriešiem pēc 60 gadu vecuma;
  • Matu izkrišanu vai palēninātu bārdas augšanu;
  • Atmiņas pavājināšanos, domāšanas asuma samazināšanos, depresiju, neapmierinātību ar dzīvi, iniciatīvas un agresijas trūkumu. Mazinoties agresijai tās labākajā nozīmē, vīrietis nespēj iekarot sievieti, nespēj aizstāvēt sievu un ģimeni, ir grūti būt par līderi, ieņemt vadošus amatus;
  • Saslimstību ar ļaundabīgajiem audzējiem;
  • Strauju dzimumtieksmes samazināšanos;
  • Stenokardijas risku, jo testosterons samazina holestrīna, zema blīvuma lipoproteīdu līmeni asinīs.

Biežākie testosterona samazināšanās iemesli var būt:

Liekais ķermeņa svars – ķermeņa taukos veidojas īpašs ferments, kurš pārveido testosteronu sieviešu hormonā – estrogēnā, kas veicina testosterona samazināšanos. Pētījumi atklāj, ka vīriešiem ar izteiktu lieko svaru sieviešu hormona daudzums asinīs pat dubultojas.

Novecošana – kā jau tika minēts, pēc 25-30 gadiem testosterona līmenis asinīs samazinās par 1-2% gadā.

Alkohola lietošana – pēc tā lietošanas testosterona līmenis samazinās vidēji par 25% un proporcionāli pieaug sievišķo hormonu līmenis. Īpaši toksisks produkts ir alus, jo satur augstu augu izcelsmes estrogēnu līmeni.

Smēķēšana – nikotīns bojā testosteronu producējošās šūnas, kā rezultātā testosterona samazinājums ir neatgriezenisks.

Medikamentu lietošana – dažādas zāles (pretčūlas, pretsēnīšu preparāti, antibiotiķi) testosterona līmeni samazina par 20%.

Piesārņoti gaļas un piena produkti – ēdot gaļu, kuras audzēšanai izmantoti dažādi augšanas stimulatori, herbicīdi, pesticīdi (kas būtībā ir estrogēnais hormons), var izraisīt testosterona līmeņa krišanos.

Paugstināts asinspiediens – zinātnieki pierādījuši, ka tas pazemina tetosteronu līmeni asinīs vidēji par 12%.

Anabolie steroīdi – dopings, sevišķi ilgstošās darbības, preparāti nomāc visus androgēnu producēšanas dziedzerus, tāpēc šo procesu sauc par ķīmisko kastrāciju.

Narkotikas – lietojot narkotikas, testosterona līmenis samazinās par 16%. Narkotiku lietošana var izraisīt agrīno andropauzi jeb tā saucamo vīriešu klimaksu.

Sojas produktu lietošana – zinātnieki pierādījuši, ja regulāri tiek lietoti sojas produkti četrus mēnešus, tad testosterona līmenis asinīs samazinās.

Otrā tipa cukura diabēts  – testosterona līmenis krītas no 20% līdz pat 80%.

Dažādas ar dzimumorgāniem saistītas slimības un traumas – prostatīts, sēklinieku iekaisums, pubertātes laikā, saslimstot ar cūciņām, tiek bojāti sēklinieki, kas ietekmē testosterona producēšanu. HIV un AIDS saslimšanas rezultātā tiek bojāti sēklinieki. 

Aknu saslimšanas  – aknu ciroze ir samērā bieži sastopama vīriešiem pēc ilgstošas alkohola lietošanas. Šajās situācijās novērota izteikta olbaltuma producēšanās, kas testosterona līmeni samazina par 50%, bet paaugstina sievišķo hormona līmeni apmēram par 60%.

Varikocēle – varikozs vēnu paplašinājums kreisā sēklinieku rajonā testosterona līmenis samazinas par 70%.

Kriptorhisms – stāvoklis, kad sēklinieku maisiņā nenoslīd viens vai abi sēklinieki, kā rezultātā testosterona līmenis var būt par 40-50% zemāks nekā vīrietim atbilstošā vecumā.

Hroniska nieru saslimšana – nieru nepietiekamības gadījumā iespējams būtisks testosterona samazinājums.

Galvas traumas – tās var bojāt zemgarozas struktūru.

Parkinsona slimība – apmēram 50% gadījumos Parkinsona slimniekiem tiek konstatēts samazināts testosterona līmenis par vairāk nekā 3 reizēm.

Locītavu iekaisumi – reimatoīdā poliartrīta gadījumā testosterona samazinājums novērots robežās no 15-25%, kā arī novērojams sievišķā hormona estradiola pieaugums.

Elektromagnētiskais starojums – zinātniski pierādīts, ka pat neliela šī starojuma intensitātes rezultātā notiek hormonu izmaiņas, tādējādi samazinās testosterona un insulīna līmenis.

Fiziskā pārslodze – sportistiem, kuri trenē izturību garo distanču skriešanā un piedalās fiziski smagos treniņos, kas ilgst vairāk par 2 h, testosterona līmenis ir tikai 60% no vecuma normas, optimāls fiziskās slodzes ilgums, kad novērojams šī hormona pieaugums, ir 35-40 min.,

Saunas, karstas vannas, apspīlēta veļa – izraisa sēklinieku maisiņu temperatūras celšanos, kā dēļ iespējama ne tikai neauglība, bet arī dzimumhormonu krišanās.

Reta dzimumdzīve – ja dzimumorgāni nenotiek pietiekami bieži nodarbināti, var rasties atrofiskas izmaiņas, testosterona līmeņa samazināšanās novērota jau astotajā dienā pēc atturēšanās.

Kā dabiski palielināt testosterona līmeni

Fiziskās aktivitātes – sportošana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā izvairīties no dažādām slimībām un būtiski palielināt testosterona līmeni. Pētījumos ir pierādīts, ka cilvēkiem, kuri regulāri nodarbojas ar sportu, ir augstāks testosterona nekā tiem, kas no sporta izvairās, tas attiecas arī uz gados vecākiem cilvēkiem. Vīriešiem testosteronu veiksmīgāk izdodas paaugstināt  ar spēka vingrinājumiem un augstas intensitātes treniņiem.

Mērenība uzturā – tas, ko cilvēks ēd, būtiski ietekmē testosterona un citu hormona līmeni. Uzturs, kas pārsvarā balstīts uz svaigiem, minimāli apstrādātiem pārtikas produktiem, iekļaujot gan taukus, gan proteīnus un ogļhidrātus, būs vislabākais. Šāda veida uzturs ļauj gan optimizēt hormonu līmeni, gan rūpēties par veselību ilgtermiņā.

Mierīgs skats uz dzīvi  – stress veicina stresa hormona  – kortizola līmeņa palielināšanos. Ja kortizola līmenis palielinās, tad testosterons samazinās.

Saules peldes un D vitamīns – pētījumi liecina, ka D vitamīns ir dabīgs testosterona līmeņa paaugstinātājs. Uzņemot aptuveni 3000 SV D3 dienā, tā līmenis pieaug par 25%.

Uztura bagātinātāji ar vitamīniem un minerālvielām – cinks un B vitamīnu komplekss palielina spermas kvalitāti par 74%. Cinks paaugstina arī testosterona līmeni atlētiem un visiem, kas cieš no minerālvielu trūkuma.

Pilnvērtīgs miegs – tas ir tikpat svarīgi kā pilnvērtīgs uzturs un fiziskās aktivitātes. Kvalitatīvam miegam ir liela ietekme uz testosterona līmeni. Ideālais miega daudzums atkarīgs no katra cilvēka, tomēr, ja cilvēks naktī guļ vien 5 stundas, tas var novest pie testosterona līmeņa samazināšanās par 15%. Lai saglabātu labu veselību un augstu testosterona līmeni, nepieciešams gulēt aptuveni 7-10 stundas.

Dabiskie testosterona līmeņa paaugstinātāji – tiem nav nekāda sakara ar steroīdiem (androgēnajiem anaboliskajiem steroīdiem (AAS)), kas pieskaitāmi pie dopinga un sportā ir aizliegti. Dabiskie testosterona līmeņa paaugstinātāji – Tribulus terrestris, ingvera ekstrakts un ašvaganda.

Atturēšanās no kaitīgiem ieradumiem – aizraušanas ar alkoholu, narkotikām un ballēšanās cauru nakti var tikai samazināt testosterona līmeni. Toties smiekli, prieks un veiksme var izlabot veselību un paaugstināt testosterona līmeni, tāpēc noteikti iekļauj pozitīvismu savā dzīvē.

Kā noteikt testosterona līmeni

Testosterona līmeni var noteikt jebkurā laboratorijā.

Saistītie raksti

Aptieka Ozolāji Kandavas pakājē

Aptieka Ozolāji Kandavas pakājē

Kandavas aptiekas Ozolāji aizsākumi meklējami tālajā 1769. gadā, kad tika izveidota... lasīt vairāk

Pašārstēšanās vienmēr ir riskanta

Saskaņā ar 2022. gadā veikto Mana aptieka & Apotheka Veselības indeksa... lasīt vairāk
Ar adatu terapiju pret hroniskām saslimšanām un atkarībām

Ar adatu terapiju pret hroniskām saslimšanām un atkarībām

Hronisku sāpju gadījumos tradicionālā medicīna visbiežāk izmanto stipras iedarbības ķīmiskos medikamentus,... lasīt vairāk