Kā katru gadu jūnijā svinam Vasaras saulgriežus jeb Jāņus, kad piedzīvojam garāko dienu un īsāko nakti. Tradicionāli ierasts, ka Jāņu svinēšana saistās ar ugunskuru kurināšanu, nak-snīgām peldēm un atpūtu dabā. Lai svētku līksmību neaizēnotu traģiski nelaimes gadījumi, ieteicams rūpīgi un atbildīgi ievērot drošības noteikumus.
Esi atbildīgs pret sevi un citiem
Ja jūties slims, tad esi atbildīgs pret sevi un citiem, paliec mājās, nevis dodies kopā ar visiem svinēt svētkus ar cerību, ka tas jau tikai tāds sagurums pēc darba.
Pieskati bērnus
Raugies, lai bērni vieni nerotaļājas ūdens vai ugunskura tuvumā un nevarētu piekļūt degšķidrumam, citām dzīvībai bīstamām vielām vai priekšmetiem (piemēram, nažiem, cirvjiem). Tāpat neatstāj bērnu vienu pašu dzīvnieku tuvumā, īpaši, ja svētkos ciemojies pie radiem vai paziņām, kuriem ir mājdzīvnieki. Pieskati bērnus un rūpējies par viņu drošību!
Nelieto uzturā nekvalitatīvu pārtiku
Nekvalitatīvs, ilgi stāvējis nepilnvērtīgi pagatavots vai ar nemazgātām rokām pagatavots ēdiens rada risku inficēties ar dažādu infekcijas slimību ierosinātājiem, un cilvēks var saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu u.c. slimībām. Pārtikas produkti, kuru uzglabāšanai, pagatavošanai un lietošanai jāpievērš īpaša uzmanība, ir piena, gaļas un zivju izstrādājumi, kā arī olas un dažādi jau sagatavoti ēdieni (gatavie salāti un saldie ēdieni) vai pusfabrikāti. Gatavojot gaļu (t.sk. vistas) un zivis, atceries, ka, tikai kārtīgi tās izcepot vai uzvārot, iespējams izsargāties no saslimšanas. Pagatavoto cienastu apēd tūlīt pēc pagatavošanas. Gatavie ēdieni (piemēram, gaļas salāti ar majonēzi vai lauku torte), kas visu Jāņu nakti stāvējuši uz svētku galda, nav labākā izvēle nākamā rīta brokastīm. Nelieto uzturā pārtikas produktus, kam slikta smarža un garša!
Uzmanies no ērcēm
Ērces piesūkšanās rada risku saslimt ar ērču encefalītu, Laimas slimību un ērlihiozi. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Atgādinām, ka ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Tādēļ bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, un tās iespējams savlaicīgi notraukt. Kā arī, atpūšoties brīvā dabā, ieteicams lietot kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus – repelentus.
Neaizraujies ar alkoholu
Lai izvairītos no traumām un negadījumiem, alkoholiskos dzērienus svētkos lieto ar mēru! Atceries, ka par drošību jādomā ne tikai svētku dienās, bet katru dienu. Lai visiem saulaina un jauka vasara!