Vīrusi
Absolūti biežākais kakla sāpju iemesls ir vīrusu infekcija.
Par kakla sāpēm visbiežāk ir atbildīgi adenovīrusi, paragripas u.c. vīrusi, kas lielākoties ir vainojami arī pie citām saaukstēšanās pazīmēm.
Šajos gadījumos antibiotikas nav efektīvas un var būt pat nevēlamas. Atsevišķos gadījumos ārsts tās var tomēr nozīmēt, ja virusālai infekcijai pievienojusies arī bakteriāla infekcija.
Gan vīrusinfekcijas, gan bakteriālas infekcijas gadījumā būs redzams gļotādas apsārtums. Gan vienā, gan otrā gadījumā var būt iekaisušas arī mandeles. Vizuāli atšķirt vienu no otras mājas apstākļos var nebūt iespējams.
Nereti arī speciālistam ir grūti atšķirt, vai pacientam ir labi pazīstams infekcijas veids, vai runa ir par jau smagāku infekciju:
Infekciozās mononukleozes (izraisa Epšteina – Barra vīruss) gadījumā palielinās ne tikai kakla, bet arī padušu, pakauša un ingvinālie limfmezgli (arī aknas un liesa). Bērni to parasti pārslimo ievērojami vieglā veidā, bet pieaugušie nereti sastopas ar sarežgījumiem.
Šis vīruss ir ļoti izplatīts visā pasaulē un aptuveni 50% pusaudžu un 90% pieaugušo ir tā nēsātāji.
Baktērijas
Kakla sāpes spēj izraisīt vairāki baktēriju veidi. Bīstams bakteriālas dabas kakla sāpju izraisītājs ir A grupas beta hemolītiskais streptokoks. To neārstējot sūdzības var ieilgt un var nākties cīnīties jau ar slimības komplikācijām.
Šajos gadījumos būs nepieciešama ārsta izvēlēto antibiotiku lietošana. Tās nepieciešamas, lai paātrinātu simptomu mazināšanos un izvairītos no smagākām komplikācijām.
Difterija ir bīstama baktēriju izraisīta slimība, kas izpaužas ar kakla sāpēm. Difterijai raksturīgs neparasts aplikums rīklē – bieza ādaina plēve, kā arī rīkles gala tūska un balss piesmakums. Šādu simptomu gadījumā nepieciešams nekavējoties doties uz slimnīcu. Difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama slimība.
Difterijas gadījumu biežumam Latvijā ir tendece pieaugt. Iespējams tas saistīts ar pieaugošo nevakcinēto cilvēku skaitu.
Saslimstība ar difteriju (SPKC dati )
2010 2011 2012 2013
2 6 8 14
Citi iemesli
Kakla sausums
Bērniem nereti pie diskomforta un kasīšanās sajūtas kaklā vainojamas var būt arī iesnas. Nevarot elpot caur degunu, bērns elpo caur muti, šādi sausinot rīkles gļotādu. Šādā gadījumā piemērotākais risinājums būtu ārstēt iesnas.
Kandidoze
Kandidoze ir sēnīšu infekcija. Visbiežākais iemesls ir ilgstoša antiseptisko līdzekļu lietošana, kuras rezultātā ir iznīcināta mutes dobuma normālā mikroflora. Šāda vide ir ļoti pateicīga, lai tajā attīstītos sēnītes. Šī iemesla dēļ lokālas darbības antibakteriālos līdzekļus neiesaka lietot ilgāk par nedēļu.
Atviļņa slimība
Par iemeslu kakla sāpēm, kas te parādās, te pazūd, bet atkal un atkal atgriežas var būt arī gremošanas trakta saslimšanas – visbiežāk t.s. atviļņa slimība. Tas nozīmē, ka kuņģa skābe nokļūst no kuņģa atpakaļ barības vadā un attiecīgi kairina arī rīkles daļas gļotādu. Šajā gadījumā nepieciešama atviļņa slimības ārstēšana.
…
Kakla sāpju iemesls var būt arī zobu un žokļa, mutes dobuma slimības, kā arī trīszaru nerva u.c. nervu iekaisumi. Ar sāpēm kaklā var izpausties arī iekaisuma procesi tālākās rīkles daļās un ausīs. Lai šīs un citas neminētās lietas novērtētu, ir nepieciešama ārsta konsultācija.
Pieaugušie ar augšējo elpceļu infekcijām gada laikā slimo vidēji 2-4 reizes, kamēr bērniem šis skaitlis vidēji ir 6-8 reizes. Viens no veidiem, kā var izpausties šādas infekcijas ir kakla sāpes.
Dodieties pie ārsta, ja:
Mandeles ir izteikti lielas un skatoties kaklā mandeles ir ar redzamiem aplikumiem (punktiņiem vai pleķiem);
Ja paralēli ir arī stiprs klepus;
Ja ir sāpes, pastiprināts jutīgums starp acīm, vaigiem, degunu un pieri, sāpes acīs, kā arī pilnuma sajūta sejas daļā ap degunu – iespējams iekaisuši deguna blakusdobumi;
Ja ir stipras sāpes kaklā, īpaši, ja tās ir vienā pusē un ir grūtības norīt siekalas;
Ja ir arī urīna krāsas izmaiņas (asins piejaukums);
Ja sāpes sagādā grūtības runāt, elpot;
Ja ir izteikts drudzis (t° virs 39°C);
Ja sāpes nepāriet un pieaug 24-48 stundu laikā.