Kad papēži saplaisā…

Vasara ir gadalaiks, kad visbiežāk rodas problēmas ar papēžiem. Dažkārt tie saplaisā un kļūst ne tikai vizuāli nepievilcīgi, bet arī rada spēcīgas sāpes.

 

Papēžu ādas plaisāšanu var izraisīt:

 

vispārējas veselības problēmas, piemēram, diabēta vai vielmaiņas traucējumu;

nepietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana;

·         kāju sēnīte;

·         nepareizi veikts pedikīrs;

·         liekais svars;

·         anatomiskas pārmaiņas kāju pēdā (plakanā pēda);

·         nepiemērotu apavu valkāšana (augstpapēžu kurpes, klikatas vai gumijas apavi).

Statistikas dati kāju veselības sakarā ir ļoti skarbi – tikai katrs desmitais cilvēks, var būt pārliecināts par savu pēdu pilnīgu veselību. Tāpēc pēdu aprūpes jautājumam jāpievērš īpaši liela uzmanība.

Pēdu ādai atšķirībā no ādas uz citām ķermeņa daļām ir daudz biezāks ragveida slānis un lielāks daudzums tauku dziedzeru. Ragslāņa sabiezēšana, kas veidojas uz papēžiem, ir dabīgs audu aizsardzības process pret spiedienu, kuru ejot, izjūt mūsu pēdas. Palielinot spiedienu, piemēram, ilgstoši staigājot vai nēsājot neērtus apavus, ādas biezēšanas process palielinās, un uz pēdām izveidojas biezs ādas slānis.

Ikdienas kļūdas, kopjot pēdas:

·         Pārāk regulāras pēdu vannošanas rezultātā āda tiek sausināta un tā vēl vairāk sprēgā. Ja kājas vanno, tad to nedrīkst darīt ilgāk par 10-15 minūtēm. Ūdens temperatūrai nebūtu vēlams pārsniegt 38 grādus.

·         Aplami ir centieni pēc ieilgušas kāju mērcēšanas mēģināt ar šķērītēm vai kādu citu asu priekšmetu visu lieko nogriezt. Pēc šādas procedūras kājas pēdas tiek savainotas, turklāt ādas slānis pēc tam ar uzviju ataug. Labāk izmantot smilšpapīra vīlīti vai pumeka akmeni – tos var lieto vienu vai divas reizes nedēļā pirms pēdu mazgāšanas.

 

Daži padomi, ko darīt saplaisājušu papēžu gadījumā:

·         Kājas var vannot jūras sāls šķīdumā vai no ceļmallapām pagatavotā vannā, kuru sagatavo, pusglāzi drogu aplejot ar verdošu ūdeni;

·         Ābolu sagriež kubiņos un vāra nelielā daudzumā piena, līdz izveidojas putriņa. Iegūto masu biezā kārtiņā uzziež uz papēžiem, to apsaitē un patur trīs minūtes;

Lai izvairītos no papēžu plaisāšanas, apaviem jābūt taisītiem no dabīgiem, mīkstiem, elpojošiem materiāliem. Svarīgi, lai lieste būtu pareiza un ērta. Nepieciešamības gadījumā jālieto ortopēdiskais vai fizioloģiskais ieliktnītis. Ieteicams dien dienā nelietot vienus un tos pašus apavus.

Ja papēžu plaisas ir dziļas, sāpīgas un asiņo un pašu spēkiem tās neuzdodas saārstēt, tad jādodas pie speciālista – podologa, kurš ar speciāliem instrumentiem apstrādās papēžu plaisas un ādu, tā paātrinot brūču sadzīšanu. Vienlaikus speciālists noskaidros problēmu iespējamos iemeslus un sniegs rekomendācijas turpmākai ādu kopšanai, kā rezultātā ļoti būtiski uzlabosies jūsu pašsajūta.

Saistītie raksti

Uztura ieteikumi aizkuņģa dziedzera iekaisuma laikā

Aizkuņģa dziedzeris (latīņu: pancreas) ražo gremošanas fermentus, kas šķeļ olbaltumvielas, taukus,... lasīt vairāk

26 % jauniešu visbiežāk brīvo laiku pavada virtuālajā vidē

Katrs ceturtais jaunietis atzīst, ka mēdz pārmērīgi aizrauties ar virtuālo vidi.... lasīt vairāk

Jeļena Auguste – atlika vien noticēt sev

Baušķeniece Jeļena Auguste pēc trīspadsmit gadu pārtraukuma atsākusi mācības, lai kļūtu... lasīt vairāk