Kā vecums ietekmē vīriešu reproduktīvo veselību?

Nekas dzīvē nestāv uz vietas, un tā pat ir ar cilvēka organismu, viņa attīstību, briedumu un novecošanu. Nenoliedzams ir fakts, ka novecošana aptver visu organismu, skarot visu orgānu uzbūvi un funkcijas, – skaidro Mana Aptieka Centra aptieka Tukumā sertificēta farmaceite  Evija Gailuma.

Novecošanas process

Novecošana ir ilgstošs bioloģisks process organisma individuālajā attīstībā, hronoloģisks un fizioloģisks, neizbēgams process. Jaunībā orgāni aug un attīstās, vecumā notiek pretējs process – orgānu involūcija (samazinās to lielums un masa). Skeleta muskuļu masa 80-90 gadu veciem cilvēkiem ir 2,5 reizes mazāka nekā jauniem, rodas arī muskuļu vājums. Kauli kļūst trausli – oseīna (kaulaudu galvenā organiskā sastāvdaļa) daudzums tajos samazinās, bet neorganisko sāļu daudzums palielinās, skriemeļi pārkaļķojas, mugurkauls zaudē lokanību. Sakarā ar vielmaiņas palēnināšanos tauki nogulsnējas audos, aizstājot to funkcionālos elementus (muskuļšķiedras, dziedzeršūnas utt.). Tauki nogulsnējas arī zemādā galvenokārt uz vēdera un skausta. Dziļas pārmaiņas notiek nervu sistēmā.

 

Reproduktīvā orgānu sistēma

Reproduktīvā sistēma ir orgānu sistēma, kuras galvenais uzdevums ir nodrošināt organismu tālāku vairošanos. Reproduktīvo sistēmu veido dzimumorgāni. Atšķirībā no lielākās daļas citu orgānu sistēmu, reproduktīvā sistēma atšķiras atkarībā no dzimuma, tāpēc ir vīrišķie dzimumorgāni un sievišķie dzimumorgāni.

 

Vīriešu reproduktīvā veselība

Vīriešu galvenais dzimumhormons ir testosterons (androgēns), kurš galvenokārt veidojas sēkliniekos, tas stimulē spermatozoīdu rašanos, skeleta muskuļu masas pieaugumu, veicina tauku sadegšanu un neļauj veidoties jauniem, veicina sarkano asins šūniņu veidošanos kaulu smadzenēs, sejas un ādas apmatojuma veidošanos u.c.f. Kad testosterona līmenis organismā samazinās, tad vīrietim iestājas – andropauze. Tas var notikt ap 45-50 gadiem, bet biežāk to konstatē pēc 60 gadiem. Pakāpeniski vīrieši sāk zaudēt testosterona daudzumu organismā jau no 35 gadiem. Sievietes nevar palikt stāvoklī, kad iestājusies menopauze, bet vīrieši var kļūt par tēviem pat 70 gadu vecumā, jo spēj apaugļot olšūnu, vienīgi spermas kvalitāte ir krietni samazinājusies un spermatozoīdi nav vairs tik aktīvi.

 

Andropauzei 
raksturīgākās pazīmes

Pašsajūtas pasliktināšanās, nespēks, pieņemšanās svarā, osteoporoze (kaulu blīvumu samazināšanās), plikpaurība, reizēm arī krūšu dziedzeru palielināšanās, psiholoģiskas pazīmes un paasinās dažas rakstura iezīmes (garastāvokļa maiņas), atmiņas pavājināšanās, karstuma viļņi, pastiprināta svīšanas, muskuļu masas samazināšanās, raksturīgi vielmaiņas traucējumi, dzimumtieksmes un potences traucējumi. Pēc 50 gadu vecuma vīrietim noteikti jāapmeklē urologs katru gadu, bet pirmā vizīte ieteicama no 45 gadu vecuma, ja iepriekš netiek novēroti kādi veselības traucējumi. Andropauzi var ārstēt ar pareizas diētas palīdzību, uzturā lietojot produktus, kas satur veselīgos taukus (riekstus, olīvas, olīveļļu, sēklas un avokado augļus, steiku, brokoļus, redīsus, rāceņus, ziedkāpostus). Vēlamas regulāras intīmas attiecības, pilnīga partneru harmonija, organisma spēcināšana (vitamīnu terapija). Noteikti jābūt fiziskām aktivitātēm (vismaz trīs reizes nedēļā), ieteicams uzturā iekļaut soju saturošus produktus, nesmēķēt un nelietot alkoholu, jo tas samazina testosterona līmeni organismā. Ieteicams gulēt vismaz 8 stundas dienā, kā arī jāpievērš uzmanība iespējamo blakus slimību ārstēšanai (diabēts, astma, traumas, drudzis, aknu, nieru, sirds u.c. slimības). Ja ir ļoti pazemināts testosterona līmenis organismā, tad ārsta uzraudzībā var lietot testosterona tabletes un injekcijas, lai ārstētu andropauzi.

Cienījamie kungi – mīliet sevi, esiet laimīgi, rūpējieties par sevi jebkurā vecumā, dzīvojiet veselīgi un viss jums būs lieliskā kārtībā!

Kā vecums ietekmē sieviešu reproduktīvo veselību, lasiet nākamajā Mana Veselība numurā.

 

Saistītie raksti

Grūts darbs vainagojas panākumiem

Grūts darbs vainagojas panākumiem

Jau vairāk nekā 17 gadus Jēkabpilī darbojas ģimenes uzņēmums 
SIA Kolibri... lasīt vairāk

Puse Latvijas iedzīvotāju diennaktī dzer pietiekami daudz ūdens

Gandrīz puse (46 %) Latvijas iedzīvotāju diennaktī uzņem vismaz 1 –... lasīt vairāk
Pirts attīra gan organismu, gan dvēseli

Pirts attīra gan organismu, gan dvēseli

„Laimes sajūta, kas rodas pēc pēršanās pirtī, nav nekādi citādi iegūstama,”... lasīt vairāk