Kā mazināt alerģiskās iesnas

Farmaceitiem nav nepieciešams meteoroloģiskais kalendārs, lai saprastu, ka ir sācies putekšņu/ziedēšanas laiks – par to pavēsta lūgumi pēc pretalerģiju medikamentiem.

Pēc ārsta konsultācijas, kad precizēts ierosinātājs un izsvērti riski,  aptiekās ir iespējams iegādāties dažādus medikamentus – antihistamīnu līdzekļus tabletēs un aerosolus, kas palīdzēs novērst alerģiskas iesnas, vai acu pilienus alerģisku simptomu novēršanai.

TELPU VĒDINĀŠANA

Lai cik tas nešķiet kārdinoši pavasarī beidzot atvērt logu un ielaist svaigu gaisu, logiem ir jābūt aizvērtiem. Tas attiecas gan uz logiem dzīvesvietā, gan transportā. Šādi jūs pasargāsit telpas no putekšņu iekļūšanas tajās. Iespēju robežās ir vērts parūpēties, lai gaiss telpās, kurās atrodaties, ir filtrēts, attīrīts un sausināts vai mitrināts atbilstoši telpas īpatnībām. Atrodoties mašīnā, tiek ieteikts izmantot kondicionieri.

 

PERSONĪGĀS HIGIĒNAS NEPIELĀGOŠANA

Pēc garas un nogurdinošas darba dienas jāatrod laiks dušai un, ja iespējams, arī matu mazgāšanai. Lai gan tie nav redzami, putekšņi ir nosēdušies uz jūsu ādas, jūsu apģērba, jūsu matiem un, ja netiks nomazgāti, diemžēl nonāks arī uz spilvena un gultasveļas. Nereti putekšņus dzīvojamās telpās ienes mājdzīvnieki, atgriežoties no āra pastaigas. Tā kā tos nomazgāt nebūs tik vienkārši,  tad tiek ieteikts izveidot dzīvnieku brīvas zonas, piemēram, nepieļaut to iekļūšanu vismaz guļamistabā.

 

KONCENTRĒŠANĀS TIKAI UZ PUTEKŠŅIEM

Lai gan neapstrīdams līderis izraisīto alerģiju biežumā ir putekšņi, simptomus, kas parādās tieši pavasarī, var radīt arī pelējums. Alerģijai raksturīgo simptomu attīstība ir iemesls pārbaudīt, vai dzīvojamās telpās kaut kur nekrājas mitrums. Mitruma cēloņi var būt tekošas caurules, ledusskapja kondensāts, puķupodi un stādi, vannas istabas paklājiņi, kas ilgstoši mēdz būt mitri. Ja  izveidojies pelējums, tas ir jāiznīcina! Labs risinājums ir izmantot mitruma nosūcējus un nepieļaut gaisa mitruma paaugstināšanos virs 50%.

 

NEATBILSTOŠA ZĀĻU IZVĒLE

Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj ar alerģijām sirgstošie pacienti,  ir pārmērīga asinsvadus sašaurinošu deguna līdzekļu (dekongestantu) lietošana. Tie ir līdzekļi,  pie kuriem kā pirmajiem ķeramies klāt iesnu gadījumā. Tie efektīvi mazina gan aizlikumu, gan tekošu ūdeņainu iesnu gadījumos, un īslaicīga šo medikamentu lietošana visbiežāk ir pilnīgi piemērota. Diemžēl to ilgstoša lietošana nav risinājums – ātri mazinās to efektivitāte, un attīstās pretējs process – medikamentu atkarīgas iesnas. Tādējādi deguns būs aizlikts nevis alerģijas, bet gan nepiemērotas dekongestanta lietošanas rezultāts. Pat ja alerģijas izraisītājs ir noskaidrots, visticamāk, ārstēšana būs nepieciešama ilgāk nekā maksimāli atļautās 3–10 dekongestanta lietošanas dienas.

 

NEPACIETĪBA

Lai izārstētu iesnas, nepieciešana pareiza zāļu deva un pietiekams lietošanas laiks. Ņemiet vērā, ka ne visi pretalerģijas medikamenti savu maksimālo iedarbību sasniedz uzreiz. Piemēram, glikokortikoīdi, kas pieejami deguna aerosolu veidā, iedarboties sāk momentāni, bet savu maksimālo efektu sasniedz pēc 2 nedēļu regulāras lietošanas. Neatmetiet ar roku pārāk ātri!

 

Saistītie raksti

Atkal rudens 
un atkal saaukstēšanās!

Atkal rudens 
un atkal saaukstēšanās!

Tautā sauktā saaukstēšanās ir augšējo elpceļu akūta vīrusu izraisīta saslimšana. Tipiskās... lasīt vairāk
Dambrete – farmaceites Zanes Sinkevičas dzimtas spēle

Dambrete – farmaceites Zanes Sinkevičas dzimtas spēle

Jēkabpils Vecpilsētas aptiekas farmaceite Zane Sinkeviča ir dzīvespriecīga, jauna meitene, kura... lasīt vairāk

Kā neienest mājās Covid – 19 !

Ņemot vērā straujo vīrusa  Covid 19 izplatību, ir ieteikums pēc iespējas ... lasīt vairāk