Ja ir mājdzīvnieks – jāattārpojas visiem

Daudzu ģimeņu mīlulis ir kaķītis vai sunītis, kas rada daudz pozitīvu emociju. Tomēr nedrīkst aizmirst – ja mājās ir kāds mājdzīvnieks, tad divreiz gadā visiem ģimenes locekļiem un arī dzīvniekiem ir jāveic attārpošana. Tam noteikti jābūt kompleksam pasākumam – nav jēgas attārpot tikai mājdzīvniekus vai kādu no ģimenes locekļiem.

 

Neveicot attārpošanu, dzīvnieku saimniekiem pastāv iespēja tikt pie parazīttārpiem. Ja bērna organismā ir, piemēram, spalīši, viņš var nepieņemties svarā, var būt nervozs, var rasties kuņģa zarnu trakta problēmas. Ja tā ir kāda nopietnāka tārpu invāzija, tai raksturīga arī nopietnāka simptomātika (sauss klepus, apgrūtināta elpošana, temperatūra, bezmiegs). Tādēļ šāda attārpošana ir jāveic, tas ir tikai normāli!

Suņu, kaķu un citu mājdzīvnieku attārpošanai izmanto speciālus veterināros medikamentus, savukārt cilvēku attārpošanai lieto zāles, kuras iegādājamas jebkurā aptiekā.

Limbažu Pirts aptiekas farmaceita asistente Inga Bluķe skaidro, ka aptiekās šim nolūkam ir iegādājami gan bezrecepšu, gan recepšu medikamenti. Tradicionālajās situācijās var aptiekā iegādāties bezrecepšu medikamentus, kuri ir gan suspensijas (bērniem līdz 6 gadu vecumam), gan tablešu veidā. Tos lieto iekšķīgi neatkarīgi no ēdienreizēm, tabletes ir viegli dalāmas, jo deva ir jārēķina atkarībā no lietotāja ķermeņa masas. Lai nepieļautu atkārtotu inficēšanos, medikamentu kurss jāatkārto pēc trim nedēļām. Ja suspensija pirmā lietošanas reizē nav izlietota, tad tā jāaizvāko un jāglabā ledusskapī.

Šajā laikā īpaša uzmanība jāpievērš higiēnas prasībām pretējā gadījumā iespējama atkārtota inficēšanās – rūpīgi jāmazgā rokas, jārūpējas par nagu tīrību, regulāri jāmaina apakšveļa un gultasveļa.

Pret parazītiem vislabāk palīdz profilakse. Bērns jau no mazotnes ir jāpieradina pie personiskās higiēnas normām, tad pastāv daudz lielāka iespēja, ka parazītu invāziju nebūs jāpiedzīvo. Svarīgi ne vien mazgāt rokas, bet arī dārzeņus un augļus, kurus uzturā lieto svaigus, jo parazītu oliņas var būt pielipušas kopā ar smilšu graudiņiem.

Daži tautas medicīnas avoti apgalvo, ka cīnīties pret parazītiem palīdz laiku pa laikam apēsta ķiploka daiviņa vai ķirbju sēklas, kā arī vērmeļu, biškrēsliņu tējas, bet diemžēl šie tautas medicīnas profilakses pasākumi negarantē, ka izdosies pilnībā izsargāties no parazītu invāzijas.

Ja rodas kādas neskaidrības vai jautājumi, tad jāgriežas pie ģimenes ārsta, kurš ieteiks, ko un kā rīkoties, lai atbrīvotos no parazīttārpiem.

Saistītie raksti

Digitālais Covid – 19 sertifikāts

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret... lasīt vairāk
Vairs nekādu bučiņu!

Vairs nekādu bučiņu!

Viltīgais herpes vīruss var gadiem slēpties cilvēka organismā, lai brīdī, kad... lasīt vairāk

Katrs trešais iedzīvotājs ārstējas, izmantojot internetu

Katrs trešais (28 %) Latvijas iedzīvotājs pēdējā gada laikā saslimstot uzsācis... lasīt vairāk