Glaukoma ir redzes nerva slimība, kas attīstās pakāpeniski un nemanāmi. Tā ir viena no galvenajiem akluma cēloņiem, bet, savlaicīgi atklāta, glaukomas izraisītie redzes zudumi gandrīz vienmēr ir novēršami. Tāpēc īpaši svarīgi šo slimību diagnosticēt sākuma stadijā, atzīst profesors Igors Solomatins.
Nedaudz statistikas par pacientiem ar nediagnosticētu un neārstētu glaukomu:
3 reizes lielāks risks iegūt traumu;
6 reizes lielāks risks iekļūt ceļa negadījumā.
dzīves ilgums samazinās par 1/3.
Mūsdienās, veicot skrīninga pārbaudes, glaukomu iespējams diagnosticēt ļoti agrīnā stadijā. Viena no tādam izmeklēšanām ir datorizēta redzes nerva skenēšana (OCT izmeklēšana redzes nerviem). Metode ir ļoti ātra un absolūti nekaitīga. Pacients skatās uz mirgojošu gaismiņu, un minūtes laikā rezultāts ir gatavs. Aparāts precīzi analizē redzes nerva parametrus un palīdz savlaicīgi atklāt izmaiņas.
Kāpēc ir jāveic skrīnings?
Slimojot ar glaukomu, paši nejūtam, ka sašaurinās redzes lauks. Mūsu smadzenes ir veidotas tā, ka tās “piezīmē” trūkstošās detaļas. Piemēram, braucot pie stūres vesels vadītājs ar perifēro redzi uzreiz pamana, ka tūlīt bērns skries pāri ielai. Pacients ar glaukomu to pašu bērnu neredzēs. Bet visinteresantākais, ka tas nebūs kaut kāds melns vai miglains caurums redzes laukā – bērna vietā būs zaļa pļaviņa vai asfalts, jo smadzenes aizpilda trūkstošās vietas redzes laukā ar objektiem, kuriem tur it kā ir jābūt. Piemērām, sk. bilde.
Cilvēks pakļūst zem riteņiem ne no kurienes, kā no debess nokritis. Tāpēc, lai nepakļautu sevi un citus liekam riskam un pārliecinātos par glaukomas neesamību, pēc 45 gadiem obligāti jāveic skrīnings. Īpaša uzmanība šai slimībai jāpievērš, ja ar to slimo kāds radinieks, jo tai ir liels iedzimtības risks.
Ja Jums ir kādi jautājumi par acu veselību, sūtiet tos prof. Igoram Solomatinam! acucentrs@acucentrs.lv