Hormoni ir tie, kas visa mūža garumā ietekmē sievietes garastāvokli, izskatu, svaru, vēlmi pēc seksuālām attiecībām un daudz ko citu. Ja sievietes hormoni kādu iemeslu dēļ nedarbojas saskaņoti, radot dzīves kvalitātes pasliktināšanos, iespējams hormonu līdzsvarotību ietekmēt ar dzīvesveida maiņu vai hormonterapiju. Galvenie sievietes dzimumhormoni, kas veicina sievišķo īpašību attīstību, ir estrogēni. Savukārt būtiskākais no estrogēniem ir estradiols, kura trūkumu organismā iespējams aizstāt ar dabiskiem fitoestrogēniem.
Cilvēka organismā ir 17 hormoni, bet vieni no pazīstamākajiem dzimumhormoniem ir estrogēni un progesterons.
Estrogēni ir dzimumhormonu grupa, kas ir atbildīgi par sieviešu seksuālajām īpašībām, kā arī menstruāla cikla un reproduktīvās sistēmas regulēšanu. Menopauze ir laiks, kad šis tik ļoti nozīmīgais hormons būtiski pazeminās, izraisot dažādas pārmaiņas organismā.
Dabiskie estrogēni iedalās:
Estrons – vāja estrogēna forma, vienīgais, kas pēc menopauzes nelielos daudzumos turpina veidoties virsnierēs, muskuļaudos un galvenokārt taukaudos. Tāpēc pastāv uzskats, ka “veselīgas” tauku rezerves sievietēm palīdz vieglāk pārvarēt menopauzi.
Estradiols – galvenais estrogēns, kas veidojas olnīcās.
Estriols – vājākais no estrogēniem. Būtībā tā ir atkritumu viela, kas rodas pēc estradiola izmantošanas. Grūtniecība ir vienīgais iemesls, kad estriols sieviešu organismā ir ievērojamā daudzumā, jo to producē placenta.
Svarīgākais estrogēns sieviešu organismā ir estradiols – kad olnīcas to beidz izdalīt, iestājas menopauze. Atvieglot menopauzes periodu, iespējams, izmantojot dabīgos fitoestrogēnus.
Fitoestrogēni ir dabiskas vielas, kam piemīt līdzība ar hormonu estrogēnu. Tāda īpašība piemīt vairāk nekā 300 augiem. Ir vairāki pārtikas produkti, kas satur dažādus fitoestrogēnus, labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu: sojas pupas, tofu, sojas piens, Miso pupiņas, zirņi, linsēklas, ķirbju sēklas, rudzi, mieži, dažādu veidu rieksti, brokoļi, olīvas, dzērvenes. Fitoestrogēnu pārmērīga lietošana uzturā var būt kaitīga jaunām sievietēm un grūtniecēm, kurām estrogēns un progesterons ķermenī ir pietiekamā daudzumā.
Vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka fitoestrogēni pozitīvi ietekmē sievietes veselību menopauzes laikā. Līdz ar olnīcu funkciju izbeigšanos pakāpeniski samazinās arī estradiola veidošanās. Papildus uzņemot fitoestrogēnus, estrogēna receptori aizpildās, radot proestrogēnu iedarbību, kā rezultātā būtiski samazinās menopauzes simptomi un uzlabojas sievietes pašsajūta.
Ieguvumi no pārtikas ar fitoestrogēniem iekļaušanas uzturā:
- Novērš vai mazina menopauzes laikā raksturīgos karstuma viļņus, svīšanu;
- Pazemina ZBL (sliktā) holesterīna līmeni;
- Samazina sirds un asinsvadu slimību iespējamību;
- Antioksidantu iedarbība palīdz aizkavēt šūnu novecošanu;
- Pozitīvi ietekmē kaulu blīvumu un palīdz izvairīties no osteoporozes riska;
- Samazina saslimšanas iespējas ar krūts vēzi;
- Novērš atmiņas problēmas – palīdz samazināt Alcheimera un demences risku;
- Samazina iespēju saslimt ar diabētu un aptaukošanos.
Ne vienmēr sievietei, izjūtot menopauzes simptomus, nepieciešama hormonterapija. Arvien vairāk sieviešu paļaujas uz diētas maiņu un augu izcelsmes preparātu lietošanu. Menopauzes laikā ieteicams uzturā iekļaut pilngraudu produktus un neapstrādātus, nemizotus augļus un dārzeņus. Turklāt ir ieteicams izvairīties no nikotīna, alkohola un kafijas, kā arī neizmirst par sportiskajām aktivitātēm.
Āzijā tika konstatēts, ka fitoestrogēni (liela daudzuma sojas produktu lietošana uzturā) samazina krūts vēža risku līdz pat 25%. Fitoestrogēnu lietošana spēj novērst no hormoniem atkarīgus vēža veidus, ieskaitot dzemdes kakla vēzi.
Viena no menopauzes raksturīgākajām pazīmēm ir karstuma viļņi, kas rodas, kad estrogēna trūkuma dēļ galvas smadzenēs tiek ietekmēta termoregulācijas zona. Pirms šiem simptomiem jau pamazām mainās menstruālā cikla regularitāte, svars, vērojamas garastāvokļa svārstības. Visefektīvāk uzlabot pašsajūtu iespējams ar hormonaizstājterapiju, ko ginekologs individuāli piemeklē katrai sievietei. Tomēr pirms hormonterapijas ieteicams sākt ar dabisku līdzekļu izmantošanu.
Dabiskās metodes pret karstuma viļņiem un svīšanu menopauzes laikā:
- Ieteicams uzturā uzņemt fitoestrogēnus (satur sojas pupiņas, turku zirņi, lēcas u.c.) vai lietot uztura bagātinātājus, kas satur fitoestrogēnus;
- Samazināt istabas temperatūru par dažiem grādiem;
- Izvairīties no asiem ēdieniem;
- Vairākas reizes dienā iet vēsā dušā;
- Liekā svara samazināšana novērš ar ikdienas aktivitātēm saistīto slodzi uz ķermeni un termoregulācijas zonām;
- E vitamīna uzņemšana nelielās devās un D vitamīna esamība normas robežās;
- Dziļā elpošana un meditācija.