Pēdas mūs notur uz zemes un ved uz priekšu. Diemžēl bieži par pēdām aizmirstam parūpēties un atceramies vien tad, kad jau sajūtam sāpes. Izplatītākās pēdu problēmas ir sausa, sasprēgājusi āda, kas ilgtermiņā noved pie sarežģījumiem un nepieciešamības vērsties pēc palīdzības pie speciālista. Konsultē ārsta palīgs, brūču aprūpes speciālists Rolands Kristovskis.
Kas ir diabēta pēda?
Diabēta pēda uzskatāma par vienu no cukura diabēta vēlīnajām komplikācijām, kas nozīmē, ka pacientam regulāri jāsaņem ārstēšana, jo pretējā gadījumā var attīstīties gangrēna, kuras sekas var būt pat kājas amputācija.
2022.gadā Latvijā ar diagnozi “Cukura diabēts” uzskaitē bijuši 98055 pacienti, pēdējā desmitgadē pacientu skaits, kuriem tiek uzstādīta šī diagnoze pieaug. Pasaulē ir vairāk nekā 422 miljoni cilvēku, kas sadzīvo ar šo saslimšanu.
Viena no cukura diabēta izpausmēm, kas raksturīgāka tieši 2. tipa, taču var piemeklēt arī 1. tipa cukura diabēta pacientus, ir neiropātija. Diabēta neiropātijai raksturīgs nejutīgums – nejūt sāpes, aukstumu. Praksē ir bijuši gadījumi, kad faktu par uzkāpšanu uz naglas pamana pēc vairākām stundām, jo sāpju sajūtu nav.
Diabēta pēdu raksturo klasiska neiropātija (jušanas izmaiņas), išēmija (asinsrites traucējumi) un infekcijas triāde. Pacientiem ar cukura diabētu īpaša uzmanība jāpievērš pēdu kopšanai, jo brūces dzīst slikti. Tādēļ ļoti jāuzmanās un īpaši jāapkopj tulznas un nobrāzumi, jo var attīstīties diabētiskās čūlas, kas savukārt sliktākā gadījumā var beigties arī ar amputāciju.
Diabēta pēdas bojājumu stadijas:
Diabētiskā čūla ir atvērta brūce, kas parasti atrodas uz pēdas un attīstās cilvēkiem ar cukura diabētu un nepietiekamu asinsriti, bet laba pēdu aprūpe un kontrolēts diabēts var palīdzēt to novērst. 15–20 % cukura diabēta pacientu attīstās neiropātiskas čūlas. Visbiežāk tās lokalizējas uz atbalsta virsmām: papēžiem, pēdu pirkstiem, pēdas plantārajā (pēdas velves) virsmā. Pacientiem nav raksturīgas sāpes!
Simptomi, kuriem jāpievērš uzmanību
Parasti sākas ar ādas bojājumu, pēcāk ar ādas iekaisumu un pasliktinās līdz smagai atvērtai brūcei. Cilvēks ar pēdu čūlu var nejust sāpes un agrīnā stadijā var nezināt, ka viņam ir čūla, jo ir bojāti nervi, kas noraida sāpju impulsu uz smadzenēm. Šis stāvoklis ir pazīstams kā diabētiskā neiropātija – augsta cukura līmeņa radīts nervu bojājums.
Simptomi:
- Ādas krāsas izmaiņas;
- Pietūkums un siltums ap brūces vietu;
- Tulznas pazīmes;
- Sāpju sajūta, kad pieskaras brūcei;
- Cieta āda ap brūci;
- Izdalījumi, nepatīkama smaka no brūces;
- Drudzis;
- Aukstuma sajūta.
Praktiski ieteikumi
Izvairīties no pēdu problēmām pacientam pirmām kārtām palīdz cukura līmeņa kontrole asinīs. Svarīga ir arī laba kāju higiēna.
- Pacientam katru dienu jāpārbauda pēdu āda.
- Pacientam katru dienu jāmazgā kājas.
- Kāju āda jāmitrina, lai sausā āda neplaisātu un neattīstītos ādas infekcijas.
- Katru nedēļu pēdas jāapstrādā ar sausu vīlīti un jānovīlē ādas sabiezējumi, lai pēdu āda vienmēr būtu gluda. Svarīgi ādu apstrādāt sausu, nevis izmērcētu, jo tad var radīt dziļākus ādas bojājumus.
- Svarīgi ir regulāri, vismaz reizi 3–6 nedēļās veikt pēdu aprūpi pie podologa.
- Ieteicams pacientiem apavus valkāt ar zeķēm, kājas aizsargāt no karstuma un aukstuma.
- Veikt ādas un nagu dezinfekciju.
- Pedikīru veikt tikai speciāli aprīkotos kabinetos un pie attiecīgi izglītota speciālista. Pie pacientiem, kas paši nevar ierasties pie podologa, speciālists dodas arī mājas vizītēs.
Diabētiskās pēdas aprūpē vienmēr īpaša uzmanība jāpiešķir pēdu kopšanai, kas mazina risku iegūt brūci pēdā, kuras ārstēšana dažkārt var būt ilgstoša un sarežģīta.
Pacientiem ar cukura diabēta saslimšanu no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta aprūpe diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, kurā pēdu aprūpi nodrošina podologs. Nosūtījumu uz diabētiskās pēdas aprūpes kabinetu, izvērtējot pacienta pēdu veselības stāvokli, var izsniegt ģimenes ārsts vai ārsts-speciālists, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu (piemēram, endokrinologs). Šiem pacientiem endokrinologs ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura var doties bez nosūtījuma.
Diabēta čūlu lokācijas vietas:
Lēmumu par pēdu aprūpes biežumu un nepieciešamo aprūpes apjomu pieņem ārsts, izvērtējot cukura diabēta pacienta pēdu stāvokli. Saņemot valsts apmaksātu veselības aprūpi Diabētiskās pēdas aprūpes kabinetā, pacientam nav jāveic pacienta līdzmaksājums.
https://www.vmnvd.gov.lv/lv/diabeta-pacientu-aprupe