Sajūtu, ka dedzina vietā aiz krūšu kaula, ko nereti pavada arī skābas atraugas, visbiežāk izraisa slimība, ko medicīnā pazīst ar nosaukumu atviļņa slimība jeb gastroezofageāla refluksa slimība (GERS). Tas nozīmē, ka kuņģa skābe vai tā skābais saturs no kuņģa nokļūst atpakaļ barības vadā. Atviļņa slimība ir viena no biežākajām gremošanas trakta slimībām.
50%
slimnieku simptomi novērojami naktī
63%
slimnieku dedzināšanas dēļ novēro miega traucējumus
40%
slimnieku miega traucējumu dēļ arī nākošajā dienā izjūt nogurumu
50%
gadījumu GERS tiek diagnosticēts pacientiem no 45 līdz 64 gadiem.
Ieteikumi uzturam:
1. Treknas un sātīgas maltītes var būt par iemeslu dedzināšanai.
2. Izvairieties no sekojošu produktu iekļaušanas uzturā:
citrusaugiem (citroni, apelsīni, greipfrūti, to sula) un citiem skābiem augļiem;
sīpoliem, ķiplokiem un tomātiem (gan svaigiem, gan konservētiem, gan tomātu sulas vai kečupa veidā);
piparmētru (piparmētru tēja) vai mentolu saturošām konfektēm u.c. izstrādājumiem;
baltmaizes, bulciņām un cepumiem;
kofeīnu saturošiem produktiem – kafijas, kofeinizētiem produktiem un īpaši – šokolādes;
svaiga piena, trekniem sieriem, mājas siera, sviesta, saldā krējuma;
gāzētiem dzērieniem;
asiem ēdieniem, pipariem, pārmērīga sāls lietošanas.
Citi ieteikumi, kas varētu mazināt sūdzības:
Pēc ēšanas nav ieteicams atgulties, labāk pastaigāties vismaz 1.5h, neēst vismaz 3h pirms gulētiešanas;
Bērniem jācenšas izvairīties no gulēšanas uz muguras pēc ēšanas;
Nereti par pamatu sūdzībām ir citu medikamentu lietošana – visbiežāk pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļi – aspirīns, ibuprofēns, diklofenaks u.c. Ja iespējams sāpju novēršanai izmantojiet paracetamolu, kam nav raksturīga šāda darbība, vai konsultējaties ar ārstu;
Izvairieties no alkohola lietošanas. Kuņģa skābes izdali veicina alkohola lietošana – tas attiecas gan uz stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem (degvīns, viskijs u.c.), gan vājākiem dzērieniem (alus, vīns u.c.);
Iespēju robežās samaziniet vai atmetiet smēķēšanu. Tā pastiprina skābes izdali un kavē atsevišķu dedzināšanu mazinošu medikamentu iedarbību.
Izmantotās medikamentu grupas:
Antacīdi
Dažādas bāziskas dabas sāļu kombinācijas – darbības pamatā ir ķīmiska reakcija – kuņģa skābes neitralizēšana. Tie ir efektīvi, bet darbība ir īslaicīga, kas neļauj šos līdzekļus izmantot ilgstoši. Arī dzeramo sodu var uzskatīt par antacīdu, bet tā diemžēl nav piemērota slimības ārstēšanai. Dzeramā soda izraisa izteiktu atgriezenisku efektu: atkārtotu sālsskābes izdalīšanos.
Gastroprotektori
(sukralfāts u.c.) – skābā vidē veido virs gļotādas viskozu vai gēlveida aizsargkārtiņu. Sarežģīta lietošana, jo jālieto ļoti bieži.
H2 histamīnreceptoru blokatori
(ranitidīns, famotidīns u.c.) – mazina kuņģa skābes izdalīšanos un tādejādi mazina sūdzības. Atšķirībā no antacīdiem un gastroprotektoriem iepriekšējām medikamentu grupām, spēj likvidēt barības vada bojājumus.
Protonu sūkņu inhibitori
(omeprazols, pantoprazols u.c.) (PSI) – par 95% samazina sālsskābes veidošanos sekrēciju. Ir ievērojami spēcīgāki par citām nosauktajām medikamentu grupām. Tie gan efektīvi mazina sūdzības, gan spēj likvidēt barības vada bojājumus.
Šī saslimšana parasti ir ilgstoša un simptomu mazināšanai ir vajadzīga ne tikai medikamentu lietošana, bet nepieciešams arī obligāti mainīt dzīves veidu un ēšanas režīmu. Tas var samazināt gan atviļņa slimības simptomus, gan vajadzību bieži lietot medikamentus.
Grūtniecība
Sievietes grūtniecības laikā nereti sastopas ar šādu problēmu kaut gan pirms tam sūdzības par dedzināšanu nekad nav bijušas. Šādā gadījumā:
Īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai uzturs un dzīvesveids neveicinātu sūdzību attīstību.
Atļauta vienīgi antacīdu lietošana, citu medikamentu lietošana būtu jāsaskaņo ar ārstu.
Noteikti jādodas pie ārsta:
ja ir sāpes aiz krūšu kaula, kas izstaro uz kaklu, plecu, roku vai muguru. Tas var liecināt par sirds slimību – nekavējoties sazinieties ar ārstu;
ja ir sāpes rijot – iespējams barības vada bojājums;
ja ir grūtības norīt cietu uzturu – dažkārt var progresēt līdz grūtībām norīt šķidrumu – noteikti jāgriežas pie ārsta, jo iespējami barības vada saaugumi;
svara zudums, melni izkārnījumi (var liecināt par asiņu klātbūtni), asins vai melnas masas atvemšana – var liecināt par asiņošanu;
sūdzības nav izdevies mazināt divus mēnešus ilgas terapijas laikā;
sūdzības par dedzināšanu ir vērojamas 2 reizes nedēļā vai biežāk;
sūdzības ir ilgstošas (3 vai vairāk mēneši) un intensīvas, var piemeklē arī nakts dedzināšana.