Lejupielādē “Apturi Covid” tūlīt!

Kopš maija beigām Latvijas iedzīvotājiem brīvprātīgi un bez maksas pieejama Latvijas IKT nozares un zinātnes pārstāvju izstrādāta kontaktu fiksēšanas lietotne “Apturi Covid”, kas radīta Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), lai palīdzētu iedzīvotājiem drošā un ērtā veidā ierobežot vīrusa tālāku izplatību Latvijā.

Neatklājot lietotāja identitāti un atrašanās vietu, saslimšanas gadījumā lietotne ļaus informēt visus, kuri izmanto šo lietotni un ar kuriem slimnieks bijis kontaktā tuvāk par apmēram 2 metriem un ilgāk par 15 minūtēm.

Epidemiologi un zinātnieki uzskata, ka ja tikai 20% Latvijas iedzīvotāju izmantos lietotni, tas jau būs nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā. Tomēr, jo vairāk iedzīvotāju to izmantos, jo lielāka būs efektivitāte.

Kamēr pasaulē vēl nav pieejamas vakcīnas vai zāles, kas pasargā no saslimšanas ar Covid – 19, cilvēkiem ir jāiemācās ar to sadzīvot. Viens no veidiem ir mobilās lietotnes izmantošana, kura koronavīrusa izplatības efektīvai ierobežošanai tiek izmantota daudzās valstīs.

Kāpēc izmantot šo lietotni?

Lietotne ir risinājums, lai palīdzētu Latvijā ierobežot vīrusa izplatību un ātrāk uzzinātu, vai esi bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, varēsi savlaicīgāk izolēties, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, kā arī pievērst uzmanību slimības simptomiem un ātrāk vērsties pēc palīdzības, ja nepieciešams.

Vai lietotnes izmantošana ir obligāta? Vai par tās nelietošanu var sodīt?

Lietotnes lejupielāde un izmantošana ir pilnībā brīvprātīga. Tā nav obligāta, taču vēlama ir ļoti. Par tās neizmantošanu sodīts neviens netiks. Tu vari sākt to lietot jebkurā laikā, tāpat arī jebkurā laikā pārtraukt to lietot un uzsākt atkal no jauna, kad vien vēlies. Lietotni var izdzēst un vēlāk instalēt atkal – taču ņem vērā, ka pēc lietotnes dzēšanas saskarsmes vēsture arī tiks neatgriezeniski izdzēsta. Tāpat vari arī izvēlēties kontakta fiksēšanu vienkārši turēt izslēgtu, kad atrodies cēlā vientulībā. Taču atceries – tu esi neaizstājams posms, lai palīdzētu mums visiem kopā apturēt Covid-19 turpmāku izplatīšanos.

Vai lietotni iespējams izmantoT visās viedierīcēs?

Lietotne darbojas viedtālruņos, taču nedarbojas planšetēs. Android ierīču gadījumā notiks Google Play Services atjaunošana un tiks atbalstītas visas Android iekārtas, sākot ar Android 6.0 operētājsistēmu. Android izstrādātāju sniegtā informācija liecina, ka tas notiks automātiski. Ja tavā tālrunī tas vēl nav noticis, lūdzam pacietību. Savukārt, ja tev ir iPhone, vispirms jaunini operētājsistēmu uz iOS 13.5 vai jaunāku (dodies uz Settings → General → Software Update un seko norādījumiem). Lūdzam ņemt vērā, ka šī iOS versija un līdz ar to arī lietotne nav pieejama tiem iPhone modeļiem, kuri ir senāki par iPhone 6s.

Kuros viedtālruņos darbosies lietotne?

Lietotnes darbībā tiek izmantots Google un Apple izstrādātais Exposure Notification ietvars, kurš darbojas uz visām iOS ierīcēm, kuras atbalsta jaunāko operētājsistēmas versiju 13.5 (tās ir: iPhone 6S, 6S Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020), kā arī Android ierīcēm, kuru operētājsistēma ir ne vecāka par 6.0. versiju.

Lietotne šobrīd nedarbojas uz šīm ierīcēm: HUAWEI P SMART.

Maniem (vec)vecākiem ir podziņu telefoni. Vai lietotne manā telefonā viņus pasargās?

Pat vairāk, nekā sākumā varētu šķist. Būtiski ir, lai viņu tuvinieki – piemēram, tu – izmantotu lietotni. Ja saņemsi paziņojumu, ka esi bijis saskarē ar saslimušo, zināsi, ka ar (vec)vecākiem satikties nevajag, lai viņus nepakļautu riskam.

Vai lietotne darbojas tikai tad, kad ieslēgts Bluetooth?

Jā. Jo tikai ar Bluetooth palīdzību, viedtālruņiem apmainoties signāliem pa tiešo, ir iespējams anonīmi ar mainīgu kodu piefiksēt citas ierīces, kuru tuvumā esi uzturējies. Un tikai ar Apple un Google izstrādāto ietvaru, kurš izmanto Low Energy Bluetooth, var nodrošināt to, ka tev pašam nav lietotni vairākas reizes dienā jāatver, lai tā “neiemigtu”. Ja savas ierīces iestatījumos Bluetooth izslēgsi, lietotnē joprojām varēsi apskatīt ikdienas Covid-19 statistiku Latvijā. Taču kontakta fiksēšana nenotiks.

Papildu informācija: www.apturicovid.lv