Cilvēka organisma akumulators – aknas

Brīžiem mēs pat neapzināmies, cik svarīgs orgāns organisma funkcionēšanā ir aknas. Tās nodrošina mūsu spēju izdzīvot. Tajā pašā laikā liela daļa cilvēku grauj savu aknu veselību teju vai apzināti, jo viens no lielākajiem šī orgāna kaitniekiem ir alkohols.

Par aknu slimībām, kā tās pamanīt un kā izvairīties no saslimšanām, uz sarunu aicinājām Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra aknu slimību nodaļas vadītāju profesoru Jāzepu Keišu.

Kādas funkcijas cilvēka organismā pilda aknas?

Aknām piemīt divas svarīgas funkcijas. Pirmkārt, gribētos aknas salīdzināt ar akumulatoru. Kad cilvēks ir paēdis, viņš uzlādē aknas ar vajadzīgajām uzturvielām, bet, kad viņš neēd, uzņemtās uzturvielas tiek izmantotas. Proti, ja nebūtu aknu un nebūtu šo uzkrājumu, tad cilvēkam visu laiku vajadzētu ēst, tādā veidā uzturot organismu pie dzīvības. Otrkārt, aknās notiek svarīgi procesi – tiek sagremotas olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti, un no uzņemtajām pamatpārtikas vielām organisms veido to, kas viņam tajā brīdī ir vajadzīgs!

Kas visbiežāk bojā aknas?

Pirmkārt, toksiskās vielas. Tas ir gan alkohols, ko cilvēks lieto apzināti, gan arī, piemēram, indīgas sēnes, kuras cilvēks var apēst neapzinoties. Otrkārt, aknas bojā nepareiza ēšana. Mūsdienās cilvēki mīl garšīgi paēst, taču mūsdienu labklājība ir veicinājusi arī mazkustīgu dzīvesveidu. Ja sātīgs, kalorijām bagāts uzturs tiek savienots ar mazkustīgu dzīvesveidu, tad šo divu faktoru ietekme uz veselību ir visnotaļ negatīva.

Kādas ir raksturīgākās pazīmes, kas liecina par aknu slimībām?

Aknas par sevi liek manīt tikai tad, kad jau ir stipri bojātas. Tas ir orgāns ar lielu funkcionālo rezervi. Ja bojājums nav liels, cilvēka pašsajūta nepasliktinās. Tādēļ pie ārstiem bieži vien vēršas pacienti, kuriem jau ir nopietnas problēmas ar aknām.

Par aknu slimībām un to klīniski apslēpto norisi vajadzētu domāt laikus – reizi gadā būtu vēlams veikt vismaz vienu analīzi, nosakot ALAT fermenta aktivitāti asinīs. Ja šis rādītājs ir paaugstināts kaut vai nedaudz, tas jau ir brīdinājums, ka ar aknām kaut kas nav kārtībā. Tas liek precizēt izmainītās analīzes cēloņus, nosakot B, C vīrushepatīta marķierus, kā arī to, vai pacientam nav taukainā hepatoze (steatohepatīts). Tāpat būtu vēlams veikt ultrasonogrāfiju aknām, lai precizētu to blīvumu – vai aknās nekrājas taukvielas, nenotiek perēkļainas izmaiņas u.c. Īpaši svarīgi veikt iepriekš minētos izmeklējumus būtu cilvēkiem, kuriem ir liekais svars.

Nopietnākās aknu slimības ir aknu vēzis un ciroze. Kādi ir šo slimību riska faktori? Kā mēs varētu sevi pasargāt no šīm slimībām?

Statistika liecina, ka aknu vēža gadījumu skaits aizvien pieaug. Ir vairāki ceļi, kā veidojas aknu vēzis – uz aknu cirozes fona, ja ir hronisks vīrushepatīts B, C – tiem ir diezgan augsts cirozes un aknu vēža risks. Riska faktors ir taukainā hepatoze, kuras rezultātā var attīstīties ciroze un uz tās fona aknu vēzis. Ja mēs runājam par profilaksi, tad vajadzētu izsargāties no faktoriem, kas veicina aknu slimības. Tātad, no vienas puses tie ir vīrushepatīti, ko vajadzētu laikus ārstēt, tāpat taukainā hepatoze, kas arī prasa laicīgu diagnostiku, dzīvesveida maiņu un ārstēšanu. Manā praksē ir daudz slimnieku, kuri teikuši: «Ne es dzeru, ne es smēķēju, un jūs man gribat iestāstīt, ka man ir aknu ciroze!» Aknu ciroze nerodas tikai no alkohola. Tā ir saistīta arī ar citiem etimoloģiskiem faktoriem, un viens no biežākajiem ir taukainās aknas, vīrushepatīti un, ja tos neārstē, tad ar laiku var būt bēdīgs iznākums.

Kādi būtu jūsu ieteikumi vīriešiem, lai viņi būtu veseli?

Esmu izrakstījis vairākus citātus no vienas grāmatas – Bībeles. Par sievieti teikts: «Sāpēs tev būs bērnus dzemdēt!» Tas ir ļoti svarīgs uzdevums, kas tiek uzlikts sievietei, bet vīrietim ir uzlikta cita funkcija: «Tev būs, grūti strādājot, maizi pelnīt!». Tātad vīrietim ir paredzēts strādāt grūtu fizisku darbu. Mūsdienās grūtais darbs sāk izpalikt, fiziskā slodze samazinās, kā rezultātā vīriešiem aknu problēmas ir biežāk sastopamas. Lai saglabātu veselību, vīriešiem ieteiktu vairāk kustēties, strādāt un sabalansēti ēst. Tas nozīmē, ka uzturā vajadzētu lietot gan dzīvnieku olbaltumvielas, gan taukvielas, gan ogļhidrātus. Mērenība ir ļoti vienkārša – neapēst vairāk, kā mēs patērējam. Ja fiziskā slodze ir lielāka, tad mēs varam ēst vairāk, ja fiziskā slodze ir mazāka, tad mēs šo baudu, ko sauc par ēšanu, samazinām. Viss, kas ir lieks, nosēžas, izgulsnējas vai nu aknās, vai zemādā, veidojot tauku slāni. Gaisā tas neizkūp. Par fizisko slodzi: kāds vecāks kungs, kurš nav saistīts ar medicīnu, man reiz teica, ka fiziskajai slodzei ir jābūt tādai, lai tu būtu viegli nosvīdis. Ja tu kustini tikai pirkstus un piere nenosvīst, tad fiziskā slodze nav pietiekoša.

Otrs ieteikums – nevajadzētu aizrauties ar lietām, kas apdraud veselību. Un šeit es gribētu minēt divas lietas – alkoholu un smēķēšanu. Nelaime jau ir tā, ka pēc alkohola lietošanas un smēķēšanas sekas neiestājas uzreiz. Proti, pēc kausa alus nepaliek slikti – negatīvā ietekme parādās tikai pēc laika.

Trešais, ko es gribētu teikt: vajadzētu izsargāties no infekcijām, kas mūsdienās ir diezgan bieži sastopamas. Ar to es domāju infekcijas, pie kuru izplatības atsevišķos gadījumos ir vainīgs pats cilvēks – vīrushepatīts B un C, HIV infekcija un arī citas seksuāli transmisīvās slimības. Dažkārt viens baudas mirklis padara cilvēku nelaimīgu uz visu mūžu.

Saistītie raksti

Kā izbaudīt katru skrējiena soli

Skriešana ir viena no visvienkāršākajām un efektīvākajām fiziskām aktivitātēm, kurai nav... lasīt vairāk

Katram sava mājas aptieciņa

Noteikti katram no mums mājās ir kāds zāļu minimums, kuru pa... lasīt vairāk
Bērnu drošība vasarā

Bērnu drošība vasarā

Līdz ar mācība gada beigām skolēniem sākas vasaras brīvlaiks trīs mēnešu... lasīt vairāk