Pētījums: Latvijā augstākais alkohola patēriņš attīstīto valstu vidū

Lai gan OECD (Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija) dati liecina, ka Latvijā ir augstākais alkohola patēriņš organizācijas dalībvalstu (37 attīstītākās pasaules valstis) vidū, 40 % Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ikdienā nepārsniedz pieļaujamās alkohola normas. Pēdējo 5 gadu laikā šis rādītājs par 8 % samazinājies, tātad arvien vairāk iedzīvotāju uzskata, ka normas pārsniedz, liecina Mana aptieka & Apotheka astotā ikgadējā Veselības indeksa pētījuma dati.

Biežāk alkohola patēriņu ierobežo seniori virs 65 gadu vecumam (47 %), sievietes (46 %), cilvēki, kuri kopumā dzīvo veselīgi (44 %) un iedzīvotāji ar augstiem ienākumiem un augstāko izglītību (43 %).

Savukārt alkohola normas biežāk pārkāpj aptaujātie, kuri kopumā neievēro veselīgu dzīvesveidu (30 %), iedzīvotāji no 33 līdz 44 gadu vecumam (33 %), vīrieši (34 %) un respondenti ar pamatizglītību (34 %).

“Saskaņā ar OECD datiem vidēji gadā uz cilvēku patērējam 12,9 litrus alkoholisko dzērienu, kas par vairāk nekā 3 litriem pārsniedz organizācijas dalībvalstu vidējo rādītāju. Tas nozīmē, ka alkoholu patērējam ne tikai svētku reizēs, bet ir tendence palielinātam alkohola patēriņam ikdienā. Iespējams, daudziem cilvēkiem šķiet, ka glāze vīna vai alus vakarā palīdz uzlabot garastāvokli, atslābināties, aizmirst ikdienas problēmas pēc garas un sarežģītas darba dienas, taču patiesībā tas noteikti organismam nepalīdz. Tieši pretēji – regulāra alkohola lietošana ilgtermiņā atstāj nelabvēlīgu ietekmi – var radīt vēlmi lietot alkoholu arvien vairāk, radot atkarību, rada miega traucējumus, nervozitāti, var radīt citu orgānu hroniskas slimības. Daudz labāk fizisko un emocionālo pašsajūtu uzlabo regulāras, ātras, vismaz 30 min. garas pastaigas vai vingrošana. Pēc alkohola lietošanas nākamajā dienā pamostamies neizgulējušies ar sliktu pašsajūtu. Katram nepieciešams sevi kritiski un godīgi izvērtēt, cik daudz alkohola tiek patērēts ikdienā un vai tā lietošana jau nav kļuvusi par traucēkli,” atzīst Mana Aptieka farmaceite, Tukuma Centra aptiekas vadītāja Agnese Ritene.

Katrs desmitais alkoholu lieto pārmērīgi

8 % aptaujas dalībnieku atzinuši, ka alkoholu lieto pārmērīgi, un ar katru gadu šim rādītājam ir tendence palielināties. Starp cilvēkiem, kas kopumā dzīvo neveselīgi, tādu ir 16 %, bet iedzīvotājiem ar pamatizglītību un vecuma grupā no 35 līdz 44 gadiem – 14 %.

“Pretēji agrāk pieņemtajiem standartiem šobrīd uzskata, ka nepastāv droša alkohola deva. Arī veseliem cilvēkiem iesaka izvairīties no alkohola lietošanas vispār, tomēr īpaša piesardzība jāievēro cilvēkiem ar sirds-asinsvadu, kuņģa, aknu un aizkuņģa dziedzera slimībām, kā arī onkoloģiskiem pacientiem un, protams, grūtniecēm. Plaši zināmo pieņēmumu, ka sarkanvīna lietošana samazina sirds-asinsvadu saslimšanas risku, šobrīd uzskata par maldinošu, jo nav iegūstami pārliecinoši pierādījumi, ka konkrēta alkoholiska dzēriena veidam būtu jebkāda pozitīva ietekme uz risku mazināšanu,” atzīst Capital Clinic Riga ģimenes ārste Dārta Geižāne

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau astoņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pētījuma mērķis ir veicināt sabiedrību aizdomāties par savu veselības stāvokli un mudināt vairāk pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Pētījums veikts 2023. gada augustā.

Saistītie raksti

Kā nopirkt e-recepšu medikamentus tuviniekam vai kaimiņam

Jau no 2018. gada 1. janvāra valsts kompensējamo medikamentu receptes tiek... lasīt vairāk

Ezeres aptieka atvērta jaunās telpās!

22. februārī jaunās un gaišās telpās darbu atsāk Ezeres aptieka! Ezeres... lasīt vairāk

Kur saņemt steidzamu palīdzību?

Ārpus ģimenes ārsta darba laika Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 –... lasīt vairāk