Bērnu slimnīcas ārsti iesaka noņemt ērci, tiklīdz tā ir pamanīta, jo inficēšanās risks ar Laimas slimību ir atkarīgs arī no ērces piesūkšanās ilguma.
Pieaugušais bērnam var noņemt ērci jebkurā laikā un vietā. Tāpēc ir labi, ja gada siltajā sezonā vecākiem vienmēr ir līdzi stingrs diegs, speciālā pincete vai cita veida instruments ērces pareizai noņemšanai. Neviens profilakses pasākums negarantē, ka ērce netiks bērnam klāt.
Vecāki nereti baidās, ka izdarīs kaut ko nepareizi – īpaši, ja ērce ir ļoti maza –, tāpēc dodas uz medicīnas iestādi, lai ērci bērnam noņem tur. Laura Kampare, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas (NMPON) atbildīgā ārsta palīdze, skaidro: “Lai aiztaupītu laiku, ko prasa došanās uz slimnīcu, iesakām vērsties ģimenes ārsta praksē vai citā tuvākajā medicīnas iestādē. Taču, ja ērce patiešām ir ļoti maza vai bērns nav ar mieru uz mirkli palikt mierā, arī mediķi nevar garantēt, ka ērci varēs noņemt, nesaspiežot tās vēderu vai neatstājot iekšā galvu. Ja vecāki tomēr izlemj doties uz Bērnu slimnīcu, lai bērnam izvilktu ērci, jārēķinās, ka visi pacienti, kuri nonāk NMPON, tiek prioritizēti atbilstoši viņu veselības apdraudējuma riskam. Bērnus, kuriem ir traumas vai citas nopietnas veselības problēmas, pieņem prioritāri.” Tāpēc vecākiem būtu labi paturēt prātā, kā ērci pareizi noņemt pašiem.
- Ar aptiekās nopērkamu speciālu pinceti vai zīmulīti, kam izbīdāma cilpiņa (var izlīdzēties arī ar stingra diega cilpiņu vai pinceti ar smalku galu), ērci uzmanīgi izvelk, nesaspiežot tās vēderu. Ar pinceti vai cilpiņu ērce jāsatver pēc iespējas tuvāk bērna ādai un jāizvelk. Ja tiek izmantota speciālā pincete, ērci it kā izskrūvē no ādas pretēji pulksteņa rādītāju virzienam. Ja ērce ir ļoti maza, to var mēģināt noņemt ar nagu.
- Ja ērces galva vai kāja paliek ādā, nevajag censties to izvilkt – pati pēc laika iznāks ārā.
- Pēc ērces noņemšanas piesūkšanās vietu vislabāk apstrādāt ar dezinfekcijas šķīdumu, kas nesatur spirtu, jo spirts var kairināt bērna ādu.
- Pieaugušais nomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.
Ērces pārnēsā infekciju ierosinātājus. Biežākās slimības, kas var sākties pēc ērces koduma, ir ērču encefalīts un Laimas slimība.
Pēc ērces piesūkšanās aptuveni mēnesi jānovēro bērna pašsajūta un regulāri jāapskata viņa āda. Ja parādās kāds no slimības simptomiem, nekavējoties jādodas pie ģimenes ārsta.
Iespējamie simptomi, kas liecina par Laimas slimību:
apsārtums (eritrēma) ērces piesūkšanās vai citā ķermeņa vietā, kas ir ne mazāks par 5 mm un parasti parādās mēneša laikā pēc ērces piesūkšanās. Citu simptomu agrīnā Laimas slimības izpausmes stadijā parasti nav. Ērču encefalīta gadījumā aptuveni divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās iespējami gripai līdzīgi simptomi – galvassāpes, paaugstināta temperatūra līdz 38˚C, sāpes muskuļos. Dažos gadījumos mēdz būt slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā un caureja. Šie simptomi parasti pāriet paši. Un tad vēl pēc aptuveni divām nedēļām sāk izpausties ērču encefalīta neiroloģiskie simptomi – galvassāpes, slikta dūša, apziņas traucējumi vai vēl citas smagākas neiroloģiskas pazīmes un simptomi. “Ja radušās aizdomas par iespējamu saslimšanu ar ērču encefalītu, ieteicams uzreiz doties uz tuvāko slimnīcu,” iesaka Zanda Pučuka, Bērnu slimnīcas NMPON vadītāja.
Tā kā nav iespējams pilnībā novērst ērču piesūkšanos, tad vismaz ērču encefalītu var novērst vakcinējoties.
Papildu informācija: www.bkus.lv