Nepatīkama dedzināšana kuņģī

Ar gastroezofageālā refluksa slimību Latvijā vidēji sirgst 3 – 4% iedzīvotāju. Pirmie simptomi visbiežāk novērojami pirms 40 gadu vecuma.

Gastroezofageālā resfluksa slimība (GERS) – kas tā ir?

Pat ja šis medicīnas valodā lietotais nosaukums šķiet svešāds, pati slimība daudziem cilvēkiem ir labi pazīstama. Citiem vārdiem to sauc pat skābes atviļņa slimību, un tas nozīmē, ka kuņģa skābais saturs ik pa laikam iekļūst barības vadā, izraisot dažādus nepatīkamus simptomus.

Kā izpaužas GERS?

Pirmais visraksturīgākais simptoms – sūdzības par dedzināšanas sajūtu aiz krūšu kaula, kas parādās pēc ēšanas, īpaši tad, ja uzturā lietoti trekni un sātīgi ēdieni. Otrs biežākais simptoms ir regurgitācija – pavisam neliela daudzuma (pāris mililitru) kuņģa satura atgrūšana pēc ēšanas.

Kādu terapiju nozīmē GERS slimniekiem?

Parasti nozīmē kuņģa skābi samazinošus un neitralizējošus medikamentus. Mūsdienīgi un efektīvi ir protonu sūkņu inhibitori, kuri darbojas 24 stundas.

Tie ne tikai mazina skābes rašanos, bet arī sadziedē skābes apdedzināto barības vada gļotādu. Šis apdegums cilvēkam traucē un retos gadījumos var būt pat bīstams dzīvībai. Ja pacients lieto zāles, kas samazina kuņģa skābes agresivitāti, apdegums sadzīst – tāda ir šo medikamentu ārstnieciskā darbība.

No kādu produktu lietošanas uzturā GERS slimniekiem būtu vēlams izvairīties?

Atviļņa slimības simptomus var pastiprināt alkohols, kofeīns, mentols, tauki un citrusaugļi. Kafija, paprika, tomāti, šokolāde, piparmētras, marinādes un kairinoši ēdieni. Ļoti daudzi cilvēki sūdzas par atvilni pēc tam, kad ir ēduši rupjmaizi.

Nākamajā numurā lasiet sīkāk par gastroezofageālā resfluksa slimību un kā to ārstēt.

Kas veicina atviļņa slimību?

                Nepareizi ēšanas paradumi – svarīgi ēst regulāri un mazām porcijām;

                Paradums pēc ēšanas atgulties – pirms naktsmiera 2-3 nevajadzētu ēst;

                Paradums tūlīt pēc ēšanas ķerties pie darba;

                Liekais svars;

                Stress – stresa laikā biežāk izpaužas atviļņa simptomi;

                Smēķēšana, alkohola lietošana, arī aizraušanās ar gāzētiem dzērieniem;

                Atsevišķu medikamentu lietošana.