Nevainīgās kakla sāpes ir jāārstē

Līdz ar auksta un slapja laika iestāšanos kakla sāpes ir diezgan biežs viesis. Aktuāls ir jautājums, kā šo nelūgto un negaidīto ciemiņu pēc iespējas ātrāk aizraidīt projām? Ja kakla sāpju gadījumā pēc palīdzības dodamies uz aptieku, tad svarīgi pēc iespējas precīzāk aprakstīt sajūtas, lai farmaceits var ieteikt piemērotākos medikamentus.

Nelielu kakla sāpju gadījumā var lietot dažādas antibakteriālas sūkājamās tabletes vai kādu aerosolu. Ātrāka iedarbība ir aerosolam, jo ar to vieglāk apklāt iekaisušo kakla gļotādu, tikai jāatceras, ka tas jālieto ik pēc 2–3 stundām un ne vairāk kā astoņas reizes dienā.

Pēc sūkājamās tabletes nelietot tēju!

Ja sūkā tabletes, tas jādara diezgan bieži – reižu skaits norādīts konkrētā medikamenta instrukcijā. Lielākā kļūda, ko pieļauj cilvēki, lietojot sūkājamās tabletes, – uzreiz pēc medikamentu lietošanas izdzer siltu tēju. Līdz ar to zāles tiek noskalotas no gļotādas un savu darbību neveic. Pēc tablešu lietošanas nav ieteicams ēst 2-3 stundas. 

Kakla skalošana

Kakla sāpju gadījumā var izmantot kakla skalošanu. To labāk darīt, ja radies aplikums, jo pie kakla aizsmakuma tas nelīdzēs. Skalot ieteicams 3-4 reizes dienā, jāskalo vismaz vienu minūti un, lai paildzinātu iedarbību, – nevajadzētu vismaz 1 stundu ne ēst, ne dzert, ne skalot ar kādu citu šķidrumu. Visvieglāk mājas apstākļos pagatavot sodas ūdeni (1 tējkarote uz glāzi ūdens) vai sālsūdeni (1/2 tējkarote uz glāzi ūdens). Ja kakla sāpes ir ļoti stipras, kā arī ir paaugstināta temperatūra, tad ieteicams papildus lietot arī pretsāpju, pretiekaisuma grupas preparātu (ibuprofenum).

Kad jādodas pie ārsta

Ja farmaceita ieteiktie aerosoli un sūkājamās tabletes dažu dienu laikā neuzlabo pašsajūtu, kā arī, ja ir izveidojies aplikums, ja mandeles ir palielinātas un sāpīgas, ja parādās klepus, noteikti jādodas pie ārsta.

Pret kakla sāpēm nedrīkst izturēties vieglprātīgi, jo tas var būt simptoms tādām nopietnām saslimšanām kā difterija, skarlatīna, laringīts, angīna (faringotonsilīts) u.c., kurām savukārt var būt ļoti nopietnas komplikācijas, piemēram, angīnas gadījumā – locītavu reimatisms, sirds un nieru iekaisumi.

Kakla sāpju gadījumā:

  • lietot siltu šķidrumu līdz 3l dienā;
  • turēt kaklu siltumā, izmantojot šalli;
  • skalot kaklu, lai mazinātu mikroorganismu daudzumu uz rīkles gļotādas, tādējādi neļaujot procesam izplatīties un neaplipinātu citus;
  • uzņemt vitamīniem bagātu uzturu (īpaši C vitamīnu).

Saistītie raksti

Uztura ieteikumi cilvēkiem gados

Par kvalitatīva uztura milzīgo ietekmi uz cilvēka veselību tiek runāts daudz,... lasīt vairāk
Kā izsargāties no urīnceļu infekcijas

Kā izsargāties no urīnceļu infekcijas

Lai arī urīnceļu infekcijas ir viegli ārstējamas, tās rada ļoti nepatīkamas... lasīt vairāk
Inhalējamie medikamenti un to 
PAREIZA lietošana

Inhalējamie medikamenti un to 
PAREIZA lietošana

Lielākā daļa zāļu bronhiālās astmas ārstēšanai ir paredzētas inhalācijām. Zāļu daudzums,... lasīt vairāk