Lai sejas maska nenodara pāri

Lai kā mums negribētos, bet nākas atzīt, ka ar Covid-19 mums vēl kādu laiku nāksies sadzīvot. Lai gan šī vīrusinfekcija jau tā ir būtiski mainījusi ikviena ikdienu, svarīgi ir izprast un pareizi ievērot ieviestos ierobežojumus un nosacījumus, lai nezināšanas dēļ nenodarīt sev vēl lielāku skādi.

Ja infekcijas sākumposmā maskas bija jālieto tikai sabiedriskajos transportos, tad šobrīd jau ikvienā publiskā iekštelpā, pastāv iespēja, ka, vīrusinfekcijai vēl pieņemoties spēkā, tās būs jālieto arī ārpus telpām, vietās, kur pulcējas vairāk cilvēku, piemēram, Ziemassvētku tirdziņos.

Sejas maskas, nēsājot iekštelpās, nekādu skādi sejai nodarīt nevar, bet ir noteikumi, kuri jāievēro, lai efekts nepārvērstos defektā.

Pakļaujot sejas ādu straujām temperatūras svārstībām, āda var tikt kairināta, tāpēc pēc iznākšanas no siltām iekštelpām vai sabiedriskā transporta nav vēlams sejas masku novilkt momentāli. Zem sejas maskas āda ir siltumā un mitrumā, bet, masku novelkot, ādai piekļūst aukstais gaiss un vējš, tāpēc ieteicams sejas masku novilkt, iekāpjot automašīnā vai ierodoties mājās. Vējš un aukstais laiks var veicināt sejas ādas un lūpu sprēgāšanu, tāpēc ieteicams lietot piemērotus krēmus vai higiēniskās lūpu krāsas.

Vienreizējās maskas ir vieglākas un maigākas, bet auduma maskas mēdz būt dažādas, tāpēc var gadīties, ka tās nav diez cik ērtas, jo īpaši, ja tās ir gatavotas no sintētiskiem materiāliem. Ādai draudzīgākas sejas maksas būs no mīksta materiāla ar pietiekami elastīgām gumijām. Ja sejas maska rada noberzumus uz ādas, ieteicams lietot krēmus ar pantenolu, kas dziedina un palīdz ātrāk atjaunoties ādas šūnām. 

Ļoti svarīga ir regulāra sejas maskas kopšana, jāatceras, ka auduma maskas nedrīkst lietot ilgstoši bez mazgāšanas. Pēc katras valkāšanas tā jāizmazgā 60-70 grādu temperatūrā, jo tajā sakrājas mikroorganismi. Savukārt vienreizlietojamās maskas nedrīkst likt kabatās, somās un vilkt atkārtoti, jo arī tajās sakrājas mikrobi, kas pēc tam var nonākt uz mūsu rokām un sejas.

Saistītie raksti

Varžacs vai kārpa?

Kā rīkoties, ja uz pēdas uzmetusies kārpa vai varžacs? Kā tās... lasīt vairāk

Sausās acs sindroms – sadzīvot vai cīnīties

Tā kā profesora Igora Solomatina mamma bija medicīnas darbiniece, māsa –... lasīt vairāk

Vizīte pie proktologa: grūtākais ir… atnākt

Latvijā proktologs ir ķirurgs, kurš pamatā nodarbojas ar taisnās zarnas slimību... lasīt vairāk