Lai no auga saņemtu dabisku un maksimāli neizmainītas bioloģiski aktīvās vielas, augu vislabāk lietot svaigu. Tieši šī iemesla dēļ iesaka uzturā lietot svaigus dārzeņus, augus, zaļumus, vai arī to sulu. Ārstniecības augus visbiežāk tomēr lieto kaltētus – drogu veidā.
Drogas ir noteiktā laikā, kad tajos ir visvairāk bioloģiski aktīvo vielu, ievāktas un pareizi žāvētas augu daļas. Kā drogas vāc pumpurus (priežu, bērzu), mizas (ozola, krūkļa, vītolu), lapas (nātru, ceļteku, piparmētru, bērzu), lakstus – ziedošas augu galotnītes (pelašķu, asinszāļu, rasaskrēsliņu, ugunspuķu, māteru), ziedus (kumelīšu, kliņģerīšu, vīgriežu), augļus (avenes, mellenes, ķimenes), sēklas (ķirbju, linu), saknes (pieneņu, baldriāna) u.c.
Pumpurus un mizas vāc agri pavasarī, kad augi vēl tikai mostas no ziemas miega. Lapas un lakstus vāc pirms auga ziedēšanas vai ziedēšanas sākumā, bet ziedus – ziedēšanas sākumfāzē vai pilnziedā. Augļus vāc nogatavojušos, bet ne pārgatavojušos, sēklas iegūst no gataviem augļiem. Augu saknes, sakneņus, sīpolus, gumus vāc rudenī, kad beidzas augu veģetācija un tajos ir uzkrātas bioloģiski aktīvas vielas nākamā veģetācijas perioda uzsākšanai, vai arī agri pavasarī, pirms augs bioloģiski aktīvo vielu uzkrājumu vēl nav izlietojis.
Dažnedažādi pagatavojumi
No drogām mājas apstākļos gatavo dažādus pagatavojumus – izvilkumus ar ūdeni (tējas, uzlējumus, novārījumus, macerātus), ar spirtu (degvīnu), ar eļļu, gatavo arī ziedes, pulverus. Arī pagatavojuma veids ir atkarīgs no bioloģiski aktīvo vielu rakstura – vai tas šķīst ūdenī vai nešķīst, un no drogas konsistences – vai droga ir trausla, viegli birstoša (ziedi, lapas) vai cieta, blīva (mizas, saknes). Maigas konsistences drogas parasti tikai aplej ar verdošu ūdeni un ļauj kādu laiku ievilkties. Blīvas konsistences drogas parasti noteiktu laiku vāra un tad ļauj vēl ievilkties. Protams, katrai drogai un jo sevišķi kompleksiem drogu maisījumiem ir savi gatavošanas paņēmieni, kaut gan pamatprincipi paliek tie paši.
Ikdienas tēju gatavošanai izmanto ārstniecības augu drogas ar plašu darbības spektru – kumelīšu ziedus, liepu ziedus, sarkanā un baltā āboliņa ziedus, pelašķu, asinszāles, raudenes, baltās panātres lakstus, piparmētras, melisas lapas. Samaisot šīs un pēc vēlēšanās arī citas drogas, iespējams pagatavot tēju, kas veldzēs slāpes, uzturēs veselību un nodrošinās labsajūtu. Vislabāk, ja ir iespēja pašam sagatavot drogas, vai nu ievācot tās no savvaļā augošiem augiem vai no dārzā audzētiem. Arī pats drogu vākšanas process noteikti nāks par labu ikvienam, jo fiziskas aktivitātes un saikne ar dabu palīdz uzturēt veselību.
Gripa, vīrusi, saaukstēšanās – palīdzēs veselīga zāļu tēja
Zāļu tējas ir ne tikai veselīgas, bet arī ļoti garšīgas. Farmācijā pastāv īpaši noteikumi, pēc kuriem pareizi ir jāpagatavo šādas tējas – ja drogās ir cietas augu daļiņas, tad jāgatavo novārījums, bet, ja mīkstas – tad uzlējums. Ārstnieciskiem nolūkiem ieteicams izmantot svaigu novārījumu vai uzlējumu, jo noturētiem augiem iedarbība vairs nav tik spēcīga.
Uzlējumus gatavo no ziediem, lapām, lakstiem – pagatavo tējas kanniņā vai krūzītē aplejot noteiktu daudzumu drogas ar verdošu ūdeni un atstāj uz 5-15 minūtēm, pēc tam nokāš caur sietiņu un dzer siltu. Zāļu tējas katrai dzeršanas reizei jāgatavo no jauna.
Novārījumus gatavo no sēklām, saknēm un mizām – drogu aplej ar verdošu ūdeni, lēni vāra 15–30 minūtes, tad ļauj 15–30 minūtes ievilkties, beigās nokāš un papildina ar ūdeni līdz iepriekšējam tilpumam. Lieto pēc norādījumiem. Novārījumu var lietot gan kā tēju, gan arī kompresēm un peldēm. Ja tiek izmantotas sēklas, mizas un saknes, tad tās nepieciešams samalt, lai ātrāk izvilktos aktīvās vielas.
Zāļu tēju uzlējumi bērniem
Jāņem vērā, ka bērniem gatavotie zāļu tēju uzlējumu/novārījumu stiprumi atšķiras. Bērniem jāgatavo vieglāka tēja (uzlējums), ņemot mazāku devu drogas. Katru reizi jāgatavo svaiga tēja un pirmoreiz jādod dzert nelielā daudzumā, lai varētu novērot bērna reakciju uz tēju, kuru lieto pirmo reizi.
Domas dalās: daži zinātāji teic, ka bērni drīkst lietot jebkuru tēju, ko dzer pieaugušie, ar noteikumu, ka tai jābūt vājākai, bet citi uzsver, ka tikai dažas tējas bez bažām ir drošas bērniem lietošanai ikdienā. Populārākās starp tām ir kumelīte, deviņvīrspēks, kliņģerīte un citronmētra.
Kā saldināt tēju
Saldinātāji nomāc tējas garšu, tādēļ, ja gribi zināt, kā tēja patiešām garšo, cukuru vajadzētu atstāt malā, to mēs ikdienā tāpat saņemam pietiekamā un nereti pat pārlieku lielā daudzumā. Daudzas tējas, piemēram, vīgrieze, jau ir dabiski saldas un tām cukurs nemaz nav nepieciešams. Ja tomēr izvēlēta kāda rūgtāka tēja un garšas kārpiņas pieprasa saldinātāju, tad labāk izvēlēties dabisko – medu. Medu nekad nepievieno karstai tējai, jo tad tā ārstnieciskās īpašības zūd. Tas pievienojams, kad tēja ir ne karstāka par 40° temperatūru.
Drogu derīguma termiņš
Jāpievērš uzmanība drogu uzglabāšanai, ja drogai ir mainījusies krāsa, smarža vai parādījies pelējums, tādu to noteikti nedrīkst lietot! Bet, vai pastāv zāļu tēju derīguma termiņš? Aptiekās nopērkamajamām tējās saskaņā ar ES saistošajiem noteikumiem, tie ir divi gadi, bet labi zinām, ka tējas savas īpašības saglabā arī ilgāk, ja tās ir pietiekami un pareizi izžāvētas. Augi jāžāvē +30 līdz +40 grādu temperatūrā tumšā, labi vēdinātā telpā, kur nav citu spēcīgu vai specifisku aromātu. Svarīga ir arī to pareiza glabāšana – lai tām nepiekļūtu gaiss, gaisma, mitrums, smakas, pārlieks karstums. Labi izžāvētus augus rekomendē glabāt hermētiski noslēgtā traukā sausā, tumšā, vēsā vietā, tiek pat ieteikts tos glabāt ledusskapī. Jebkurā gadījumā, ja zāļu tējai būs beidzies derīguma termiņš, tā nebūs indīga, tikai, iespējams, vairs nebūs tās garšas, kas svaigai, kā arī dziednieciskās īpašības būs mazinājušās. Ja augus vāc savam patēriņam, tad, protams, labāk vākt vienai sezonai.
Praktiski padomi drogu izmantošanai
Ārstniecisko augu drogas var izmantot ne tikai veselības nolūkos. Ja vēlaties noorganizēt patīkamu pasākumu ģimenes lokā, tad lai katrs izvēlas un izveido savu personīgo tējas maisījumu no esošajiem augiem, kuri tai brīdī šķiet piemērotāki. Tējas maisījumus vēlams veidot tā, lai pietiek 2-3 nedēļām, jo zāļu tējas, ko dzeram, ir ieteicams ik pa brīdim mainīt.
Stipri savārītu tēju var pievienot vannai, tā ļaujot augam parūpēties par ķermeni tieši caur ādu. Tējai ieteicams pievienot pienu, kas tējas iedarbību padarīs maigāku. Tā būs lieliska iespēja palutināt sevi ar aromātisku piena vannu.
Aizpērnās drogas var pievienot pirts skrubjiem. Paša izgatavots pirts skrubis būs dubultvērtīgs. Samaļot augus un samaisot tos ar jūras sāli – skrubis gatavs.
Ja augu drogas jau krietni pabalojušas un vairs tik izteiksmīgi nesmaržo, tad tos iespējams izmantot, kā nepatīkamu smaku savācējus, piemēram, pieliekamajā kambarī. Novietojies tēju atvērtā traukā un ļaujiet tai pildīt savu dabisko funkciju – savākt visu lieko, kas ir telpā.
Pāri palikušos augus, kuri neder nevienam iepriekš minētajiem pielietojuma veidiem, ja vien tas ir iespējams, jāpievieno kompostam – tā atdodot tos dabai atpakaļ.