Covid – 19 un sirds veselība

Koronovīrusa Covid – 19 straujā izplatība radījusi trauksmi ne tikai plaušu, bet arī sirds un asinsvadu slimnieku vidū. Ir zināms, ka daudzas vīrusa infekcijas var ietekmēt sirds veselību un Covid – 19 nav izņēmums.

Šobrīd diez vai atradīsies kāds Latvijas iedzīvotājs, kurš neko nebūs dzirdējis par koronvīrusu. Kā uzsvērts Amerikas sirds veselības asociācijas informatīvajā izdevumā, cilvēkiem ar sirds un asinsvadu slimībām ir īpaši jāpievērš uzmanība savai veselībai.

Pirms neilga laika apkopotā informācija liecina, ka 40% no ar Covid – 19 hospitalizētajiem pacientiem bija sirds, asinsvadu vai cerebrovaskulārās slimības (kas skar asins plūsmu smadzenēs, piemēram insults).

Lielāks komplikāciju risks

Vīruss pacientus ar sirds slimībām var ietekmēt dažādos veidos. Lai gan vīruss galvenokārt nonāk plaušās, taču tas var skart arī sirdi, jo īpaši novājinātu sirdi, kurai jādarbojas ar lielāku spēku, lai nodrošinātu skābekli saturošo asiņu cirkulāciju visā ķermenī.

Būtībā vīruss var ietekmēt visa organisma sistēmu kopumā, tas var saasināt problēmas pacientiem ar sirds mazspēju, kad sirds jau tā nespēj efektīvi sūknēt asinis. Cilvēka imūnsistēma laika gaitā pavājinās, turklāt cilvēkiem ar hroniskām  slimībām imūnās sistēmas atbildes reakcija saskarē ar vīrusu nav tik spēcīga.

Sirds slimību pacientiem ir lielāka varbūtība, ka inficēšanās gadījumā saskarsies ar komplikācijām. Vīruss var radīt īpašu risku cilvēkiem ar augstu holesterīna līmeni un kuriem artērijās jau ir izveidojušās pangas (nosēdies holesterīns). Pierādījumi liecina, ka līdzīgas vīrusa slimības var destabilizēt šīs pangas, kā rezultātā artērijas, kas transportē asinis uz sirdi, var aizsprostoties un radīt komplikācijas.

Kā samazināt risku saslimt ar Covid – 19

Pašlaik nav vakcīnas, kas novērstu Covid – 19, un labākais veids, kā novērst slimību, ir izvairīties no saskares ar šo vīrusu. Sirds slimību pacientiem ir tikpat liels risks inficēties ar Covid – 19 kā jebkuram citam cilvēkam, tomēr komplikāciju risks ir augstāks.

Ieteikumi sirds mazspējas pacientiem:

  • Lietot visas zāles, ko ieteicis ārsts;
  • Turpiniet pats kontrolēt savu stāvokli un katru dienu reģistrējiet svaru (līdz ko esat izkāpis no gultas);
  • Uzturiet regulāru kontaktu ar ģimenes ārstu, draugiem vai kaimiņiem, lūdziet palīdzību nepieciešamības gadījumā;
  • Turpiniet ēst veselīgi, lietojiet produktus, kas ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām, šķiedrvielām un citām būtiskām uzturvielām;
  • Iespēju robežās mēģiniet nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, elpojiet svaigu gaisu.

Ieteikumi pacientu tuviniekiem un aprūpētājiem:

  • Noskaidrojiet, kādas zāles ir pacientam izrakstītas, un pārliecinieties, ka tās viņam ir iegādātas pietiekamā daudzumā;
  • Pievērsiet uzmanību jauniem simptomiem;
  • Pārliecinieties, ka pacientam ir pietiekami pārtikas un saimniecības preču krājumi;
  • Apsveriet iespējas un izstrādājiet plānu, kas notiktu, ja jūs saslimtu un nevarētu pacientam palīdzēt.

Kas jādara, ja jūtama īslaicīga vai pastāvīga sirds mazspējas simptomu saasināšanās, piemēram, svara palielināšanās vai kāju pietūkums?

Ļoti svarīga ir personīgā veselības stāvokļa ikdienas kontrole, kā arī medikamentu lietošana atbilstoši ārsta norādījumiem.

Simptomu pasliktināšanās, kuriem jāpievērš uzmanība:

  • Svara pieaugums par 2 kg;
  • Palielināts pietūkums kājās vai vēderā;
  • Paaugstināts elpas trūkums pie slodzes, guļus vai gultā naktī.

Ja rodas ļoti pēkšņi vai ļoti smagi simptomi, izsauciet ātro palīdzību, lai pēc iesējas ātrāk jūs varētu nogādāt slimnīcā.

Saglabājiet mieru!

Ir saprotams, ka cilvēki satraucas par to, kas tuvākajos mēnešos varētu notikt ar viņiem un viņu tuviniekiem. Tomēr jāatceras, ka visas krīzes reiz beidzas. Meklējiet informāciju tikai no uzticamiem avotiem, jo ir milzīgs daudzums viltus ziņu un nepatiesu baumu, kas rada tikai lieku satraukumu.

Daudz sirds un asinsvadu slimību pacienti nepietiekami ātri reaģē uz izmaiņām veselībā vai pat ignorē jaunus simptomus, jo nevēlas apgrūtināt ārstu vai slimnīcu. Neatkarīgi no Covid – 19 krīzes, ģimenes ārsti turpina konsultēt pacientus (arī pa tālruni) un sniedz atbalstu, tāpēc neatstājiet bez ievērības satraucošos simptomus un nekavējoties sazinieties ar savu ārstu, ja jūtaties slikti.

Papildu informācija: www.parsirdi.lv

 

Saistītie raksti

Māte lepojas ar meitas sasniegumiem

Māte lepojas ar meitas sasniegumiem

Jau vairāk nekā 45 gadus Ilūkstes aptiekā strādā farmaceita asistente Brigita... lasīt vairāk

Testosterons – vīrišķības hormons

Testosterons ir galvenais vīriešu dzimumhormons, kas veidojas gan vīriešu, gan sieviešu... lasīt vairāk

Mana Aptieka farmaceites saņem apbalvojumu “Gada Farmaceits 2023”

Ikgadējā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) konferencē tika sumināti Latvijas izcilākie farmaceiti,... lasīt vairāk