Mana Aptieka Māras Aptieka Aizputē ir ģimenes uzņēmums, kurā jau 25 gadus diendienā plecu pie pleca strādā Tatjana un Juris Rutkastes. Fascinējošs ir fakts, ka šīs aptiekas pamatīgums aizsākās jau astoņpadsmitajā gadsimtā.
Var droši apgalvot, ka Māras aptieka Aizputē ir viena no senākajām Latvijā, jo pētot tās vēsturi, nonākam tālajā 1752. gada 25. augustā, kad Piltenes zemes tiesa izdod koncesiju aptiekas ierīkošanai Aizputē. Vairāk nekā 260 gadu garajā aptiekas vēsturē varam atrast liecības par dažādiem vēstures posmiem, aptieku pārvaldniekiem un aptiekas nosaukuma maiņām. “Runājot par aptiekas vēsturi, jāpiemin provizors Osvalds Lihtenšteins, kurš personīgi aptieku vadīja līdz 1893. gadam, turpmāk izlīdzoties ar pārvaldnieka starpniecību, jo pats, alkdams plašākas tāles, devās uz Maskavu. Aizputē piederošās aptiekas pārvaldnieki līdz Pirmajam pasaules karam bija farmācijas maģistrs Hermanis fon Grabe, provizors Johans Linderbergs un Johans Zalcmanis. Latvijas republikas laikā aptiekas īpašnieki bija Osvalda mantinieki Elza, Jūlijs un Kurts Lihtenšteini. Vēstures liecības rāda, ka 1939. gada 12. novembrī aptieka tikai slēgta sakarā ar īpašnieka izceļošanu uz Vāciju, bet jau 1940. gadā 16. martā tās darbība atjaunota, nosaucot to par Pilsētas aptieku, jo par īpašnieci kļuva Aizputes pilsētas valde, savukārt 1941. gadā tai tiek dots nosaukums – GAP aptieka nr.227, no 1945. gada aptiekas kārtas numurs bija nr.250., bet pēc 1952. gada – 16. aptieka. Par vadītājām šai laikā strādājušas Valida Kalvišķa, Amanda Krasta, Linda Nelsone, Dzidra Šulce, Māra Ķīvīte, bet kopš 1996. gada aptieku vada pašreizējā aptiekas īpašniece – farmācijas maģistre – Tatjana Rutkaste.
Tatjanas pirmās darba gaitas
“Manas pirmās darba gaitas šajā aptiekā aizsākās 1969. gadā, kad par vadītāju strādāja Valida Kalvišķa un man tika uzticēti fasētāja pienākumi. Pēc Paula Dauges Rīgas 1. medicīnas skolas absolvēšanas 1972. gadā sāku strādāt par farmaceita asistenti. Tas laiks man saistās ar atmiņām par samērā lielu un draudzīgu aptiekas darbinieku kolektīvu – bijām 25 cilvēki, jo gan iedzīvotāju skaits Aizputē tobrīd bija krietni prāvāks, gan darba apjoms krietni lielāks – visi medikamenti bija jāsasver, jāsafasē, nebija kā tagad, kad viss jau tiek piegādāts kastītēs un pudelītēs. Patīkamas atmiņas arī atceroties tā laika kolektīvu – visi bija draudzīgi, sirsnīgi, izpalīdzīgi. Man kā jaunai speciālistei bija ļoti viegli iejusties kolektīvā un apgūt darbu,” atmiņās kavējas Tatjana.
Aizputes aptieka –Māras aptieka
Mainoties vēsturiskiem notikumiem, atkal iezīmējās jauns posms aptiekas vēsturē. 1994. gadā Tatjana ar vīru Juri privatizēja aptieku, tā nonāca SIA “Rumis” pārvaldībā un ieguva nosaukumu Māras aptieka.
Laiks paskrien nemanot, jo nu jau rit 25. gads, kad Tatjana ar Juri diendienā darbojas savā uzņēmumā. Tatjanas pārziņā ir visi ar farmāciju saistītie jautājumi, bet Juris kā jau īstens saimnieks rūpējas par saimnieciskajiem jautājumiem.
Labs tandēms jau 25 gadu garumā
“Esam labs tandēms – katram savs darbs darāms, savi pienākumi un atbildības. Viens otra lauciņā nejaucamies, jo uzticamies, ja nepieciešama otra palīdzība, tad izpalīdzam. Laikam jau tā ir mūsu ilggadējā tandēma panākumu atslēga. Esam kopā gan darbā, gan atpūtā. Pēc darba gan daudz par darbu nerunājam, jo viss jau ir darbā izrunāts,” smaidot atzīst Juris. “Jā, mājās mums ir citas nodarbošanās un aizraušanās. Kā jau laukos, mums ir savs dārziņš, tad varam tur darboties un atpūsties no darba gaitām aptiekā,” piebalso Tatjana.
Aptiekas īpašnieki arī atzīst, ka savus nostrādātos gadus aptiekā tā īsti neskaita un nesvin, bet aptiekas kopējos gadus gan. Prāvas jubilejas svinības bijušas, kad aptiekai apritēja 250 gadi, pēc pāris gadiem būs jāsvin 270. jubileja.
Teju pusgadsimtS nostrādāts
Lai Tatjana varētu turpināt vadīt savu aptieku, jo laika gaitā mainījās prasības un noteikumi, 2006. gadā viņa ieguva maģistra grādu un kļuva par sertificētu farmaceiti. Kopumā aptiekā aizvadīti 47 gadi. “Ir jau nedaudz dīvaina sajūta, ka tik daudz gadu nostrādāts vienā aptiekā un vienā specialitātē, bet šo gadu laikā izieti visi posmi – sākot no fasētāja līdz pat aptiekas vadītājai un īpašniecei, kas nenoliedzami ir milzīga pieredze,” atzīst Tatjana.
Jaunības dzirksts mijas ar bagātīgu pieredzi
Šobrīd Māras aptiekā visus darbus paveic septiņi darbinieki. “Īpašs prieks, ka ir izdevies ieinteresēt un piesaistīt jaunās speciālistes. Jāatzīst, ka ar kolēģi Birutu esam pieredzes ziņā bagātākās farmaceites, bet jaunās meitenes ir zinošas, izdarīgas, veiklas un pretimnākošas, viņas kolektīvā ienesušas dzirkstošu dzīvesprieku un spēj iesaistīt arī mūs visādās izdarībās,” stāsta Tatjana.
Māras aptiekas džips pārsteidz aizputiešus
Arī agrāk Māras aptiekas īpašnieki iesaistījušies dažādos pilsētas pasākumos, iespēju robežās snieguši atbalstu, bet īpaši jauki izvērtušies pagājušā gada pilsētas svētki, kad jaunās darbinieces pārliecinājušas Tatjanu un Juri, ka aptiekas vārdā noteikti jāpiedalās pilsētas svētkos un jāpārsteidz vietējie iedzīvotāji. Pārsteigt patiešām izdevies gan sevi, gan citus svētku dalībniekus ar Māras aptiekas džipu. Patīkamās sajūtas saglabājušās joprojām, tāpēc tiek plānots arī šogad piedalīties svinībās, tikai vēl jāizdomā, kā aptiekas vārdu prezentēt šoreiz.
Farmācija –sirds profesija
“Lai gan aptieka ir ar senu vēsturi, mēs necenšamies turēties pie vecajām ieražām, drīzāk mēģinām ātrāk apgūt visu jauno – iet laikam līdzi. Māras aptieka bija viena no pirmajām, kura vietējā daktera Elmāra Avota atbalstīta sāka intensīvi pieņemt elektroniskās receptes. Protams, bija brīži, kad nebija viegli, bet tiec tam pāri, apgūsti un darbs veicas daudz veiklāk. Darām visu, lai kvalitatīvāk un operatīvāk apkalpotu klientus, mācāmies, izmantojam jaunās tehnoloģijas. Viegli jau nav, jo laika gaitā iedzīvotāju skaits Aizputē krietni mazinājies un pilsētā darbojas arī citas aptiekas. Tomēr, ja katru dienu savu darbu dari pēc labākās sirdsapziņas, centies palīdzēt sasirgušajiem, tad cilvēki novērtē. Esmu visus šos gadus strādājusi, cik labi vien iespējams, lai palīdzētu saviem aizputiešiem. Un joprojām atzīstu, ka farmācija ir mana profesija, ka bērnībā sajustā aptiekas aura, ienākot aptiekā, kur farmaceites baltos halātos un baltās cepurēs apkalpoja klientus, ir mani aizvedusi pa pareizo ceļu,” atzīst Tatjana.