Arvien biežāk diētas tiek aizstātas ar veselīgu uzturu

Lai gan regulāri tiek izgudrotas arvien jaunas diētas, kas sola ātru un vieglu rezultātu, un šķietami tās ir iecienījuši daudzi, Latvijā diētu popularitāte mazinās, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Dati rāda, ka Latvijā vien katrs sestais iedzīvotājs mēdz ieturēt diētu. Turklāt, ja 2016. gadā diētas mēdza ieturēt teju piektdaļa (18 %) aptaujāto, tad 2017. gadā – par procentu mazāk jeb 17 %, un šogad tie ir 16 %.

Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas vadītāja, diētas ārste Lolita Neimane norāda, ka sabiedrībā valda dažādas izpratnes par vārdu “diēta“ – vienam tas ir īstermiņa risinājums straujai novājēšanai, – šādos gadījumos cilvēki sāk meklēt dažādus risinājumus, ko mēdz dēvēt arī par “modes diētām” –  Keto diēta, Montinjaka un Dikāna diētas ir tikai dažas no tām. Savukārt citam tas ir dzīvesveids, kad ikdienā tiek domāts par veselīga, sabalansēta uztura uzņemšanu. Pozitīva tendence, kas kļūst arvien izplatītāka ir cilvēku izvēle ātro “modes diētu” vietā labprātāk interesēties par veselīgu uzturu ikdienā.

Līdzīga tendence novērota aptiekās – “Pēdējo gadu laikā samazinās pieprasījums pēc notievēšanas līdzekļiem. Ja pirms pāris gadiem pircēji bija iecienījuši dažādus preparātus svara samazināšanai vai optimālas ķermeņa masas uzturēšanai, tad šobrīd pieprasījums pēc tiem ir neliels,” stāsta aptieku tīkla “Apotheka” valdes loceklis Jānis Kūliņš.

Ātro diētu noriets – sabiedrība kļūst izglītotāka

“Mana Aptieka” farmaceite un “Tukuma Centra aptiekas” vadītāja Agnese Ritene uzsver, ka neveselīgo diētu popularitātes kritums ir pozitīvs indikators sabiedrības izglītotībai. “Fakts, ka jau divus gadus pēc kārtas kaut vai nedaudz samazinās to cilvēku skaits, kuri ietur neveselīgas diētas, liek domāt, ka cilvēki kļūst arvien zinošāki un izvairās riskēt ar savu veselību. Ir apsveicami neļauties ātro diētu vilinājumam, bet tā vietā ievērot veselīgu dzīvesveidu ikdienā – nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm un uzturā lietot veselīgu un sabalansētu pārtiku.”

Sievietēm – diētas, vīriešiem – sports

Veselības indekss liecina, ka visbiežāk diētas ietur iedzīvotāji 25 – 34 gadu vecumā (22 %), kamēr visretāk ar diētām aizraujas iedzīvotāji 45 – 54 gadu vecumā (11 %). Tāpat pētījumā noskaidrots, ka sieviešu vidū diētas ir divreiz populārākas nekā vīriešu vidū – tās mēdz ieturēt katra piektā sieviete (21 %) un katrs desmitais vīrietis (11 %). Lolita Neimane norāda, ka šāds rezultāts nav pārsteidzošs – arī ekspertes pieredzē par dažādām diētām un uztura jautājumiem biežāk interesējas sievietes.

“Jāatzīst gan, ka pēdējā laikā arvien biežāk pie manis pēc konsultācijas vēršas arī vīrieši, turklāt daudziem no viņiem ir normāls svars, bet viņi nāk, jo vēlas papildināt savas zināšanas par uzturu un vēlamās fiziskās formas saglabāšanu,” skaidro eksperte. Viņa gan uzsver, ka vīriešu vidū fiziskās aktivitātes tomēr ir populārāks veids, kā rūpēties par fizisko formu, nekā diētu ieturēšana vai piedomāšana pie veselīga un sabalansēta uztura.

Nepārdomāta diēta – risks veselībai

Lolita Neimane norāda, ka pie jebkuras diētas nozīme ir zināšanām, jo svarīgi ir uzņemt visas organismam nepieciešamās uzturvielas. Ja izvēlētās diētas rezultātā netiek uzņemtas kādas konkrētas uzturvielas, var meklēt alternatīvas to uzņemšanai – piemēram, uztura bagātinātāji. “Piemēram, Keto diētas gadījumā cilvēks uzņem ļoti daudz taukvielu, bet pilnībā atsakās no ogļhidrātiem. Īstermiņā tas var strādāt, cilvēks var zaudēt svaru, taču ilgtermiņā tas var novest pie veselības pasliktināšanās – to pierādījuši arī dažādi pētījumi,” norāda eksperte.

Savukārt Agnese Ritene uzsver: “Aizraujoties ar neveselīgām diētām, kuru rezultātā organismam tiek laupītas nepieciešamās uzturvielas, pretēji vēlamajam – slaidākam augumam un skaistākai vizuālajai ārienei – var panākt tieši pretējo. Kad ķermenis nesaņem nepieciešamās barības vielas un vitamīnus, pavājinās organisma aizsargspējas pret infekciju izraisītājiem, kā arī āda var kļūt sausa un neelastīga, var pastiprināti izkrist mati un bojāties zobi.”

“Būtiski ir sekot līdzi, lai uzturs ir sabalansēts – arī vegānais dzīvesveids nenāks par sliktu, ja cilvēks būs papētījis, ar kādiem produktiem var uzņemt tās uzturvielas, kas organismam tiek liegtas, atsakoties no dzīvnieku valsts izcelsmes produktiem,” atzīst Lolita Neimane.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un profilakses tendenču mērītājs, tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, aprīlī aptaujājot 1008 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Šis ir trešais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”.

 

 

 

Saistītie raksti

Psihologu bezmaksas konsultācijas tiešsaistē

Psihologu bezmaksas konsultācijas tiešsaistē

Profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde “MC Alfa – mācību centrs”,... lasīt vairāk

Āla aptieka Ilūkstē svin 25. jubileju

Laiks steidzas vēja spārniem ne tikai cilvēkiem, bet arī aptiekām. Mana... lasīt vairāk

Kad sirds skrien kā negudra

Jebkuras izmaiņas sirds ritmā sauc par aritmiju. Sirds aritmija, kas visai... lasīt vairāk